Nawigacja
POLECANE
ZNAJOMI
Ankieta
Czy jesteś zwolennikiem używania magazynków typu:

Real/Low/Mid-Cap
Real/Low/Mid-Cap
86% [149 głosów]

Hi-Cap
Hi-Cap
14% [24 głosy]

Ogółem głosów: 173
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 11.01.11

Archiwum ankiet
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 6:12
Zachód słońca: 18:19
Dzień trwa:
12 Godzin 06 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 6:27
Archiwum News 2014:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2013:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2012:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2011:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2010:
Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Mapa i jej tajniki

MAPA I JEJ TAJNIKI

 Krzysztof - pasjonat survivalu i wędrówek z plecakiem. Dawniej związany z organizacją Strzelecką. Autor: www.abc-survival.pl

Mapa, czytanie mapy, topografia - te wyrazy nie każdemu kojarzą się z survivalem. W końcu survival, to umiejętność przeżycia w ekstremalnych warunkach, posiadając absolutne minimum wiedzy - tak stwierdziłby fanatyk. Gdybym na stronie poświęconej survivalowi, pominął temat map, byłbym kompletnym głupcem! Mapy są absolutną podstawą, a każdy piechur czy podróżnik powinien bez problemu odczytywać mapy, sprawnie korzystać z mapy i określić swoje położenie, na podstawie mapy. O tym wszystkim, w poniższym tekście. Na początku mały spis treści. W tym artykule dowiesz się:

Na początku zapoznam Cię z rodzajami map z którymi możesz się spotkać. Niektóre z nich, są nam zupełnie nieprzydatne, w survivalu i wędrówkach, dlatego musisz je rozróżniać, żeby wiedzieć jaka mapa będzie dla Ciebie przydatna. Mapy geograficzne, dzielimy na:

Łapka survival Rodzaje map

Ogólnogeograficzne:

 • Topograficzne - mapy z których, będziesz korzystał najczęściej. Są to mapy wielkoskalowe, na których zaznacza się rzeki, drogi, szlaki turystyczne i inne w zależności od mapy.
 • Topograficzno - przeglądowe - mapy średnioskalowe, są połączeniem map topograficznych i przeglądowych
 • Przeglądowe - są to mapy małoskalowe, swoim zasięgiem obejmują ogromne obszary, np. całe kontynenty.

Geograficzne specjalne (tzw. tematyczne, specjalistyczne - większość z tych map, nigdy nam się nie przyda)

 • Przyrodnicze.
 • Społeczno-ekonomiczne.
 • Techniczne.
 • I wiele innych.

Mapy dzielą się również według skali, jednak zanim przejdziemy dalej, odpowiedzmy sobie czym właściwie jest skala mapy. Według wikipedii: "stosunek wielkości modelu Ziemi dla jakiego opracowano odwzorowanie kartograficzne danej mapy do rzeczywistej wielkości Ziemi." Jasne? Oczywiście że nie, więc spróbuje własnymi słowami. Skala mapy mówi nam, jak bardzo dany odcinek w terenie, został zmniejszony na mapie. Tak więc skala 1:10 000 mówi nam, że jeden centymetr na mapie, odpowiada 10 000 cm w terenie, na temat przeliczania skali przeczytasz kilka linijek niżej, na początku podział map ze względu na skale:

 • Mapy wielkoskalowe ( 1:10000 ; 1:25000).
 • Mapy średnioskalowe ( 1:50000 ; 1:100000 ; 1:250000).
 • Mapy małoskalowe (1:500000 ; 1:1000000).

Łapka survival Jak liczyć skale?

Jak liczyć skale? Bardzo prosto, weźmy na celownik mapę 1:25000. To oznacza, że jeden centymetr na mapie, odpowiada 25000 cm w terenie. 25000 cm, to 250m (1m =100cm), czyli jeden centymetr na mapie odpowiada 250 metrom w terenie. Dla treningu, jeszcze kilka przykładów.

Mapa w skali 1:50 000. Czyli 1 cm na mapie, to 50 000 cm w terenie, czyli jeden centymetr na mapie to 500 m w terenie.

Dla pewności, zróbmy jeszcze jeden przykład - tym razem mapa małoskalowa 1:500000, czyli 1cm na mapie, to 500 000 cm w terenie. 500 000 cm to 5000m w terenie, a 5000m to 5 km. Nie taki diabeł straszny.

Teraz pora na podstawowe definicję i pojęcia - spokojnie, nie będzie nudno- bez których czytanie mapy, wyda Ci się ciężkie i mozolne.

Łapka survival Warstwice

Warstwice (poziomice) są to linie które łączą na mapie punkty tej samej wysokości. W praktyce, dzięki warstwicom możesz poznać ukształtowanie danego terenu, min. czy dane podejście będzie strome czy nie, czy na danym terenie występuje zagrożenie zalania wodą podczas deszczu, czy istnieje zagrożenie powstania lawiny i tak dalej. Wyróżniamy cztery typy warstwic, są to:

 • Warstwice podstawowe - występują na każdej mapie, oznacza się je ciągła cienką kreską.
 • Warstwice pogrubione - występują na każdej mapie, oznacza się je ciągłą pogrubioną kreską.
 • Warstwice pomocnicze - nie występują na każdej mapie, oznacza się je przerywaną linią, o długości około 2 mm.
 • Warstwice uzupełniające - nie występują na każdej mapie, oznacza się je przerywana linią o długości około 5 mm.

O tym, o ile dana warstwica, ma większą wartość od poprzedniej, najczęściej decyduje skala mapy, dzięki poniższej Warstwice na mapieWarstwice bez wartości - cudo :)Warstwice na mapieWarstwice na mapie - kliknij by zobaczyć definicję.tabelce, lepiej to zrozumiesz. Pamiętaj, że nie każdy producent map musi stosować się do tej tabeli, zawsze najlepiej samemu odnaleźć dwie warstwice pogrubione i obliczyć ich różnicę (odjąć większą od mniejszej). Następnie musisz znaleźć ile warstwic podstawowych znajduje się pomiędzy nimi i podzielić ich liczbę przez ilość warstwic. Skomplikowane? To spróbujmy przykładu, znajdujemy dwie pogrubione warstwice, wartość jednej to 900, drugiej 1000. Odejmujemy mniejszą od większej 1000-900 otrzymujemy 100. Teraz liczymy, ile warstwic podstawowych, jest pomiędzy naszymi warstwicami pogrubionymi. Przyjmijmy, że jest to 4 do liczby warstwic dodajemy 1, czyli 100:5 = 20. I wiemy już, że warstwice podstawowe, umieszczane są co 20 metrów różnicy wysokości - w zrozumieniu, tego wywodu pomoże Ci zdjęcie umieszczone po prawej stronie). W Twoje ręce, może trafić również mapa, na której są warstwice (dzięki czemu możemy dowiedzieć się czy będzie stromo, mniej stromo czy płasko), ale nie będzie na niej żadnych wysokości - to dopiero mapa!

 

Skala mapy Warstwica podstawowa Warstwica pogrubiona Warstwica pomocnicza Warstwica uzupełniająca
1:10 000 5 10 2,5 1,25
1:25 000 5 25 2,5 1,25
1:50 000 10 50 5 2,5
1:100 000 20 100 10 5

Skoro już wiesz, czym są i jak wyglądają warstwice, pora żebym powiedział Ci jak na podstawie mapy, określić czy dany teren unosi się czy opada. Pierwszy sposób polega na znalezieniu warstwicy pogrubionej, odczytanie jej wartości, oraz odczytanie wartości warstwy pogrubionej, pod nią, albo nad nią. Czasem producenci map, używają bardzo fajnego opisania warstwic pogrubionych, otóż liczba może znajdować się nad warstwicą, lub pod nią - takie oznaczenie, pokazuje nam w którą stronę wysokość rośnie, a w którą maleje. Niestety na większości map nie stosuje się tego rozwiązania - a szkoda. Czasem na kolorowych mapach turystycznych, stosuje się "cieniowanie" terenu, które ma nam jedynie powiedzieć, że zacieniony obszar to pochyłość. Pamiętajmy również o prostej zasadzie, że teren zawsze opada w kierunku wody.

Łapka survival Znaki umowne na mapie

Kolejną ważna sprawą, są znaki umowne. Są to wszelkie symbole i oznaczenia umieszczone na mapie, dzięki którym mapa staje się bardziej czytelna. Znaki, które są zazwyczaj takie same na każdej mapie:

 • Droga krajowa - oznaczana grubą czerwoną linią
 • Droga wojewódzka - oznaczana żółtą linią, z czarnym obramowaniem.
 • Granica Państwa - oznaczana jako czerwony, zaczerwieniony obszar.
 • Tory i stacje kolejowe - czarne kreski, a stacje oznaczane są jako białe prostokąty.
 • Woda powierzchowna - oznaczana niebieskim kolorem niebieskim kolorem.
 • Szlaki turystyczne - oznaczane przerywaną linią, w kolorze odpowiadającym kolorowi szlaku (pamiętaj, kolor szlaku turystycznego, nie ma nic wspólnego ze stopniem trudności)

Spokojnie, nie musisz się uczyć tego wszystkiego na pamięć. Każda mapa posiada własną legendę, w której opisane są wszystkie znaki, umieszczone na mapie. I w ten oto sposób przechodzimy do miejsca, w którym pora odpowiedzieć na pytanie, od czego zacząć czytanie mapy. Jeżeli bierzesz do ręki mapę, na początku zwróć uwagę na jej legendę. Wyraz legenda, od razu kojarzy się z rycerzami, wojownikami i smokami - w przypadku mapy, zupełnie zbędnie. Legenda jest to informacja dotycząca mapy, najczęściej umieszczona w dolnym rogu na białym tle. Z niej dowiesz się, jaki teren mapa przedstawia (np. Polska, Województwo Małopolskie, Poznań lub też Tatry, Beskidy czy inne tereny), poznasz skalę mapy, wraz ze skalą i podziałką - która umożliwia mierzenie odległości bez linijki (ale o tym za chwilę), oraz opis wszystkich znaków umownych.


Łapka survival Jak mierzyć długość bez linijki? paro-kroki

Skoro już wiesz, jak czytać mapę, możesz spokojnie ruszać w drogę - albo doczytać, jeszcze kilka linijek i zdobyć wiedzę, która może kiedyś uratować Ci życie! Czy dalej? Bardzo się cieszę. Jeżeli umiesz obliczyć skalę, masz podstawy, ale co zrobić jeżeli nie masz linijki? Jak liczyć odległość? Teraz właśnie, powiem Ci jak liczyć odległość zarówno w terenie jak i na mapie. Jeżeli chcesz obliczyć daną trasę, potrzebujesz jedynie sznurka, nitki oraz wszystkiego co będziesz potrafił zaadoptować, może to być nawet trawa. Na czym polega ta sztuka? Swój sznurek, kładziesz na mapie, wzdłuż trasy której odległość chcesz poznać, potem ten sznurek przykładasz do podziałki, która znajduje się w legendzie i proszę! Łatwiej niż linijką. Jeżeli chcesz wiedzieć, ile przeszedłeś w tym stosuje się paro-kroki. Na czym to polega? Zapewne widziałeś w telewizji, jak idzie wojsko i krzyczy "lewa", "lewa" - oczywiście nie chodzi im o paro-kroki, jednak chodzi o coś podobnego. paro-krok jest wtedy, kiedy wykonujesz dwa kroki (raz prawą, raz lewą nogą - przepraszam za tą łopatologię, ale chce żeby każdy mnie dobrze zrozumiał). Przyjmuje się, że jeden paro-krok ma długość około 1 metra. Najlepiej, gdybyś rozłożył metr i samemu sprawdził, ile wynosi Twój jeden paro-krok. Pamiętaj, że będziesz miał inną długość kroku idąc drogą asfaltową, inna idąc szlakiem turystycznym, a jeszcze inną idąc na przełaj. paro-krok, nie jest pewnikiem i nigdy nie możesz w 100% liczyć na dokładność pomiaru, dlatego musisz często sprawdzać swoje położenie na mapie. paro-krok stosuje się, również wtedy kiedy wiesz, że za 500m, ma być Twój cel. Ty robisz 500, 600, 700 paro-kroków i wiesz, że coś jest nie tak! I w ten płynny i przyjemny sposób dochodzimy już do ostatniego punktu, mianowicie:

Łapka survivalJak określić swoje położenie na podstawie mapy?

Tutaj sprawa zawsze jest trudna i skomplikowana. Jeżeli chcesz określić swoje położenie na mapie, musisz zobaczyć co jest wokół Ciebie, poszukać punktów charakterystycznych. Najlepsze punkty charakterystyczne to góry, rzeki i tory kolejowe - ich położenie rzadko się zmienia. Później są drogi (tutaj trzeba uważać) oraz inne elementy charakterystyczne, które są zaznaczone na Twojej mapie (np. kapliczki, leśniczówki, rowy i inne). Jeżeli znalazłeś, już punkty charakterystyczne (musisz znaleźć minimum dwa, najlepiej trzy i więcej) na ich podstawie, starasz się określić swoje położenie. Wiesz na przykład, że na lewo od Ciebie płynie rzeka, a zaraz potem skręca w lewo, a na wprost siebie, masz górującą nad innymi górę - mając te informację, starasz się znaleźć te obiekty na mapie i na ich podstawie starasz się mniej więcej ustalić swoją pozycję. W ustalaniu swojego położenia na mapie, przydatna będzie wiedza na temat, jak okreslić kierunki świata.

Gwiazda Północy w logo KOALICJA PÓŁNOC

Źródło: www.abc-survival.pl

Komentarze
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
#1 | Sebi dnia March 21 2012 08:26:27
Bardzo fajnie wyjaśnia dużą ilość zagadnień związanych z odczytem mapy. Z ciekawości przeczytałem czy pamiętam to i owo o mapie rotfl
#2 | muniekole dnia August 12 2017 03:06:34
Leczenie leczeniem tr?dziku ró?owatego nie istnieje leczona oraz najlepiej istnieje szacowa? pod w stosunku do ujarzmienia miary zaczerwienienia g?bie tudzie? zmian palnych, s?abni?cia liczebno?ci, frazeologizmu ?ycia oraz pot?dze wymiotów a równoczesnych symptomów ?wi?du, kauteryzowania oraz nami?tno??. Duet istotnego tryby leczenia tr?dziku ró?owatego owo miejscowe natomiast usuwanie-zmarszczek.net.pl oralnego leki antybiotyczne. Terapia laserowa uleg?a równie? zaliczona jako odmiana leczenia. W czasie jak w przewiewu kilku tygodni koncentraty nierzadko powoduj? nieulotnego pocenie si?, zaczerwienienie najcz??ciej powraca po zabiegu. D?ugotrwa?e terapia, w wi?kszo?ci wypadków od chwili niejakiego do dwóch latek, by? mo?e prowadzi? do ondulacji warty stanu obok poniektórych pacjentów. Ondulacje rehabilitacja istnieje notorycznie nieodzowne, acz poniektórego casusy wymi?kaj? po pewnym terminie i otrzymaj? mocno. Niepozosta?e casusy, pozostawione bez leczenia, pogarszaj? si? wraz z up?ywem terminu.
#3 | muniekole dnia August 29 2017 20:43:20
ma?? na grzybic? skóry bez recepty tr?dzik ró?owaty leczenie domowe http://www.pzl24.pl/firmy/104,unikalna-kompozycja-nasion-hepa-vitale tr?dzik ró?owaty zabiegi kosmetyczne kremy na zmarszczki 40+
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Kalendarz
<< Wrzesień 2021 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Reklama
Naszywki.pl

Statystyki reklamowe
Tagi©
Oddał rękę KP SGO Gdańsk Piltot LIGI ASG Skarby... MG 42 by MG Schutze Homemade Libia Mndur Gorka E SPOS Radio ASG LIGA ASG Elektryczny Blow Back Szkolenie Certyfikowane
Wszystkie Tagi
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Tag news

Sprzęt karabin Patenty paracord Relacje Strzelanie Medyk Snajper Mapa i kompas Recenzje Zapowiedzi Survival Bytowanie Taktyka Imprezy Znaki niewerbalne RTO Radio Testy sprzętu Kleszcze komary Pozornie trywialne Point Blank Filmy Ciekawostki Promocje Teamy Społeczność CQB KP SGO Combat Alert M65 Maskowanie Pirotechnika LIGA ASG Radio ASG Fatah Komiks Artykuły by Sebi Testy by Straszydło Blady Kącik Filmowy Teksty Pitera FIA Szkoła Partyzanantów

Przetłumacz stronę

Szybki tłumacz
Ostatnie Komentarze
News
[url=https://paccapita...
[url=https://victorias...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://www.theco...
[url=https://brandinge...
Artykuły
Świetne... :D a końców...
Foto
[url=http://www.hitche...
Wybrane Strony
[url=https://www.piico...
Od 20110217 Odwiedziny gości:
Dziś:17,801
Wczoraj:31,082
W tym tygodniu:110,638
W tym miesiącu:744,016
W tym roku:8,301,806
Wszystkich:65,019,306
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Engami
05-04-2021 14:22
Z on zadanie zakr?tu ilo?ci mocnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? zawiadomienia autonomicznej cechy lokalu, kto sced

Engami
05-04-2021 12:40
Z jego osoba Myślija prze?omu liczby spokojnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo baza ogloszen oddzielnej cechy lokalu, k

Engami
14-01-2021 22:25
Z on zadanie zwrotu sumy równowarto?ciowej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe anonse osobnej cechy lokal

Engami
14-01-2021 20:59
Z on funkcja zakr?tu liczbie p?ynnej udost?pnionej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci czy te? oferty pracy krakow nowa huta odmiennej ce

Engami
13-01-2021 16:20
Z jego osoba zadanie skr?tu ilo?ci równowarto?ciowej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? posiad?o?ci b?d? serwis ogloszeniowy odmiennej

Engami
13-01-2021 00:42
Z jego osoba obowi?zek zakr?tu liczbie g?adkiej udzielonej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? oferty samoistnej cesze lokalu, j

Engami
12-01-2021 23:21
Z jego osoba funkcja skr?tu sumie prostej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? posiad?o?ci b?d? oferty pracy krakow nowa huta osobnej cec

Engami
12-01-2021 21:15
Z jego osoba Myślija zwrotu liczbie p?ynnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cechy lokalu, j

Engami
12-01-2021 19:54
Z on zadanie zakr?tu sumie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo olx ogloszenia praca wroclaw autonomicz

Engami
11-01-2021 23:14
Z on Myślija prze?omu sumie ?agodnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci albo praca rzeszow oferty rzeszowiak samodzielnej w?

Engami
11-01-2021 21:55
Z on Myślija skr?tu wielko?ci spokojnej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo [url=http://portal
owo.nysa.pl]najnow
sze oferty pracy warszawa i okolice kierowca c e[/u

Engami
07-01-2021 23:38
Z on obowi?zek skr?tu liczbie regularnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? posiad?o?ci wzgl?dnie [url=http://web.sp
ecjalistyczneoserw
isy.pl]express bydgoski praca ogloszen

Engami
07-01-2021 22:11
Z on zadanie zwrotu sumy lekkiej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? nieruchomo?ci lub sprzeda samoistnej cechy lokalu, kto prze

Engami
06-01-2021 15:40
Z on obowi?zek prze?omu wielko?ci spokojnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe wiadomosci oddz

Engami
06-01-2021 14:11
Z on funkcja skr?tu sumie p?ynnej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie oferty pracy warszawa bia Loleka olx autono

Engami
05-01-2021 16:54
Z on funkcja prze?omu liczby lekkiej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie baza lokalna samodzielnej w?as

Engami
05-01-2021 15:32
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy pewnej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie oferty pracy money lubliniec sam

Engami
28-12-2020 11:51
Z jego osoba zadanie zakr?tu liczbie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? [url=http://ogloos
zeniowo.pl]oferty pracy krakow nowa huta olx

Engami
28-12-2020 10:34
Z jego osoba Myślija prze?omu wielko?ci p?ynnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo ogloszeniowo oddzielnej cechy lokalu, kt

Engami
12-12-2020 12:17
Z jego osoba zadanie zwrotu wielko?ci p?ynnej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci czy te? ogloszenia praca plock plocman samo

Engami
12-12-2020 10:58
Z jego osoba funkcja prze?omu ilo?ci prostej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? internetowe anonse samoistnej cec

Engami
09-12-2020 12:52
Z on funkcja prze?omu wielko?ci ?agodnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci b?d? lokalne oferty odr?bnej cechy lokalu, kto p

Engami
09-12-2020 11:23
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy mocnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca lubliniec oferty samoistnej w?a

Engami
04-12-2020 15:03
Z on zadanie skr?tu sumy ?agodnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca plock bezplatne ogloszenia samoistnej w?asno?c

Engami
04-12-2020 13:39
Z jego osoba Myślija prze?omu kwoty równowarto?ciowej u?yczonej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cesz

Niezbędnik - Essentials :
Wspomnienia: