Nawigacja
POLECANE
ZNAJOMI
Ankieta
Czy jesteś zwolennikiem używania magazynków typu:

Real/Low/Mid-Cap
Real/Low/Mid-Cap
86% [149 głosów]

Hi-Cap
Hi-Cap
14% [24 głosy]

Ogółem głosów: 173
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 11.01.11

Archiwum ankiet
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 6:12
Zachód słońca: 18:19
Dzień trwa:
12 Godzin 06 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 6:27
Archiwum News 2014:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2013:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2012:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2011:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2010:
Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Bądź jak Bush! - czyli jak zrobić Ghillie Suit
 Bądź jak Bush! - czyli jak zrobić Ghillie Suit
 
Ranger - rekrut Navy Seals KP Koszalin
 
Obrazek

 W tym artykule opiszę w jaki sposób wykonać kostium snajperski – „Ghillie Suit”. Najważniejsze pytanie, czy opłaca się wykonać ten kostium własnoręcznie, czy może lepiej kupić gotowy? Jeżeli masz chęci a przede wszystkim sporo wolnego czasu to polecam zrobienie „GS” samemu. Wersje sklepowe są drogie i dosyć „ubogie”. Robiąc strój w domu, zyskujesz na jakości oraz oszczędzasz gotówkę, jednak gdybyś pracował przez czas który poświęcisz na zrobienie kostiumu, zarobiłbyś na kilka takich ze sklepu. Mimo to zachęcam do uszycia sobie Ghillie własnoręcznie. Zatem igły w dłoń!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Co będzie nam potrzebne:
Mundur/kombinezon – ja zrobiłem na brytyjskim mundurze DMP i mogę go polecić. Przede wszystkim jest bardzo wygodny, no i na stracie mamy już jakiś bazowy kamuflaż (przydatny przede wszystkim gdy nasze Ghillie będzie jednostronne). Przy doborze munduru należy pamiętać aby wybrać odrobinę większy, gdyż liczne szwy mogą go nieco skurczyć, poza tym większy zawsze można zmniejszyć. Używany mundur można kupić za 30-40zł z wysyłką.
Czapka z daszkiem – zwykła czapka w jakimś ciemnym kolorze, nie za płytka aby nie spadała z głowy.
Worki jutowe – z nich pozyskamy włókna przypominające źdźbła trawy. Do zrobienia jednostronnego GS (czyli tył bluzy, tył spodni i głowa) będziemy potrzebować około 2-3m2 worka jutowego, wszystko zależy jak gęsty ma być nasz strój. Polecam zakupić 3m2 lub nawet więcej, bo juta zawsze przyda się np. do zamaskowania broni czy małego plecaka. Za 1m2 worka jutowego w sklepie z nasionami zapłaciłem 8zł. Można też popytać rolników czy nie mają.

Obrazek
Siatka – to do niej będziemy przywiązywać jutę. Można użyć jakiejś zwykłej np. rybackiej (byle oczka nie były za duże) ale jeżeli chcemy być profesjonalni, powinniśmy użyć siatki maskującej. Ja użyłem polskiej siatki maskującej „Glon”, która sama w sobie jest już genialna, niestety jest dość droga. Ciężko dokładnie stwierdzić ile potrzeba takiej siatki, ponieważ ma ona szerokie zastosowanie. Zostanie nią obszyta większa część munduru jeżeli nie cały mundur, możemy nią owinąć broń, zrobić z niej maskowanie na plecak, a nawet poprzywiązywać jej skrawki do naszego ghillie (perfekcyjnie imituje liście). Zatem ilość siatki jest zależna od naszych potrzeb. Myślę jednak że na zwykłej siatce również da radę uzyskać zadowalający efekt (dla osób z niższym budżetem).

Obrazek

Gumka – będziemy za nią wkładać roślinność naturalną. Można ją dostać w pasmanterii, kosztuje grosze(1-2zł za metr). Potrzebujemy 4-6m takiej gumki (również zależy od potrzeb i rodzaju GS).

Obrazek

Barwniki – do farbowania juty, również zakupimy je w pasmanterii. Jeden kosztował mnie 2,50zł. Starczają na długo. Polecam kolory: brązowy, pistacjowy, cytrynowy i zielony, ewentualnie czarny do przyciemnienia ale wg mnie jest on bardziej niebieski niż czarny(oczywiście mówię o tych które są na zdjęciach, barwników innego producenta nie używałem).

Obrazek

Inne – duży gar z pokrywą w którym będziemy farbować + mieszadło (oczywiście po farbowaniu gar przestanie nadawać się do gotowania żywności), sól (również do farbowania), igłą z nitką(ewentualnie maszyna do szycia), nożyczki oraz dużo cierpliwości i wolnego czasu.

Wykonanie (Ghillie leśne, jednostronne):

1. Przygotowanie juty do farbowania

Nasz worek jutowy musimy pociąć na kwadraty o wymiarach około 30x30cm. Z owych kwadratów wyciągamy po kolei każde włókno. Możemy również zostawić je w całości i dopiero po farbowaniu rozdzielić (otrzymane włókna będą zygzakowate i dwukolorowe - ciekawy efekt) lub nie rozdzielać ich lecz pociąć w paski o szerokości 1,5-2cm. Wolne włókna juty związujemy przed wrzuceniem do gara aby nie rozwaliły się po całym naczyniu.

Obrazek
 
 
Tutaj widzimy już pofarbowany kwadrat, obok paski które zostały wycięte właśnie z takiego kwadratu. Wyżej jest juta która została rozdzielona jeszcze przed farbowaniem i jak widać nie jest ona prosta tylko poskręcana, jeżeli chcemy uzyskać bardziej prostą, to z wystarczy teraz powyciągać włókna z kwadratu.

2. Farbowanie
Jedna z przyjemniejszych czynności. Niestety dość trudna. Nie będę opisywał jak farbować gdyż jest to napisane na każdym barwniku. Opiszę natomiast jak uzyskać dobry kolor. Jest to dość trudne i nawet mi nie zawsze się udaje uzyskać odpowiedni efekt. Najważniejsze jest odpowiednie dawkowanie barwników. Niestety nie mam na to określonych przepisów, zawsze dodaję barwniki na oko. Do farbowania nie warto używać jednego barwnika (poza brązowym który wychodzi bardzo dobrze, mówię oczywiście o barwnikach które ja używałem), z doświadczenia wiem że gdy wsypiemy sam zielony kolor, otrzymamy niebieską jutę :). Ale gdy do zielonego dodamy cytrynowy, wyjdzie nam ładna zieleń. Po prostu trzeba eksperymentować . Gdy dodamy barwniki do wody i wymieszamy, możemy wziąć przeźroczyste naczynie, nabrać wody z gara i pod światło sprawdzić jaki jest kolor – to ułatwia zadanie. Jutę farbujemy w kilku partiach, każda partia na inny kolor, ciemny brąz, jasny brąz, ciemna zieleń, jasna zieleń, oliwka. Powinna być spora przewaga zieleni. Takie jest założenie, pewnie nie wszystko się uda idealnie ale ważne żeby kolory działały w lesie. Sprawdzić kolor możemy dopiero po pełnym wysuszeniu juty i jeżeli nas nie satysfakcjonuje, ponownie wrzucamy całość do gara. Nie przyczepiamy „frędzli” które nam nie wyszły bo popsują efekt, a później i tak i tak zdecydujemy się je odczepić. Podam teoretyczne sposoby uzyskania kolorów:
ciemny brąz – barwnik brązowy
ciemna zieleń – barwnik zielony + cytrynowy(niewiele, jedynie po to by nie wyszedł niebieski kolor)
jasna zieleń – barwnik pistacjowy
jasny brąz – barwnik brązowy + cytrynowy
oliwka – barwnik pistacjowy + cytrynowy
dodatkowo możemy spróbować zrobić zielony kolor mieszając zielony(mniejsza ilość), cytrynowy i pistacjowy.
Po zakończeniu procesu farbowania, jutę wyciągamy z gara, przepłukujemy kilka razy wodą, wyciskamy mocno i kładziemy na grzejnik(słońce źle działa na kolory). Nasz dom wypełnia niezapomniany zapach mokrej juty :). Po całkowitym wysuszeniu oceniamy kolor (nigdy nie sugerować się kolorem mokrej juty nawet jeśli wyjdzie czarna).

3. Naszycie siatki na mundur

Najgorsze zrobimy na początku. Jeśli ktoś potrafi to może na tyle na ile się da, przyszyć siatę za pomocą maszyny do szycia. Przy ręcznym szyciu nie musimy przyszywać siatki bardzo gęsto ale wiadomo, im gęściej tym mocniejsza konstrukcja. Siatkę oczywiście przyszywamy w miejscach łączeń dwóch sznurków(x). Igłę przekładamy kilka razy, na końcu wiążemy trzy supły(2 mogą puścić). Na nogawkach przyszyć mocno bo często się zrywa. Rękawy obszyć całe. Musimy też mieć zakryte całe barki, mniej więcej do połowy klatki piersiowej powinna być siatka. Musi ona nachodzić na skrajne miejsca (żebra, biodra, uda, łydki), chodzi o to aby nie przyszywać jej na styk, bo gdy się położymy okaże się że przy samej ziemi brakuje maskowania, musi być zapas (widać go np. na zdjęciu spodni). Staramy się również nie zaszywać kieszeni, chyba że ich nie potrzebujemy.

4. Naszycie siatki na czapkę
Kolejne nudne zadanie. Dlaczego w ogóle robimy nakrycie z czapki a nie kaptura? Miałem kaptur i nie jest to dobre rozwiązanie, przy biegu spada z głowy, podczas leżenia opada na oczy, ogranicza słuch(oczywiście dobrze wykonany kaptur z pewnością by działał jak należy, ale nie jest to takie proste). Dlatego też zdecydowałem się na zrobienie czapki. Wróćmy do naszywania siatki na czapkę. Najpierw trzeba obszyć całą zewnętrzną część czapki, razem z daszkiem. Przyszycie siatki do daszka może być problematyczne ze względu na usztywnienie, ale można to wykonać. Następnie wycinamy kawałek siatki który będzie zasłaniał całą szyję. Przyszywamy go w kilku miejscach i to na razie wystarczy, później przywiążemy go jutą do siatki na czapce i będzie trzymał się jeszcze mocniej.

Obrazek
5. Naszycie gumek na mundur i czapkę
Równie nudne zajęcie jak oba poprzednie. Gumki tniemy na kawałki i przyszywamy w różne miejsca na całym naszym stroju. Muszą być lekko naciągnięte żeby nie zwisały. Ważna jest czapka, ponieważ będzie zawsze na widoku. Ponadto gumki przyszyć na barki, ramiona i przedramiona, plecy(chyba że mamy w planach noszenie plecaka, wtedy gumki naszywamy na plecak), tyłek, podudzia, łydki. Jeśli czegoś nie wymieniłem to tam też :) (nie naszywać na łokciach i kolanach). Musi tego trochę być bo w ghillie powinna przeważać roślinność naturalna.

6. Wiązanie farszu
Gdy mamy już gotową farbowaną jutę, a nasz mundur jest pokryty siatką, przystępujemy do „jutowania”. Proces dość monotonny ale ciekawszy niż przywiązywanie siatki. Układamy kilka niteczek (ja brałem 5) i przywiązujemy je do siatki na dwa supły. Jeśli oczka w siatce są spore możemy wiązać więcej niż 5. Przy rozmieszczaniu juty nie miałem określonej metody, ale można dobrać taką że do każdej krawędzi oczka przywiązujemy jednego frędzla(czyli nasze 5 niteczek). Wtedy ghillie wyjdzie dość gęste. Jeżeli chodzi o dobór kolorów to nie robimy większych plam jednego koloru, czyli raczej nie wiążemy juty o tym samym kolorze tuż obok siebie. Można robić plamy ale niewielkie, góra 2-3 frędzle. Konstrukcja powinna wyjść niejednolita. W okolicach twarzy, frędzle możemy przeciąć na pół i przywiązać 2x krótsze, aby nie zakrywały widoczności.

7. Maskowanie twarzy
Próbowałem wielu rozwiązań. Oczywiście najbardziej oczywistym jest pomalowanie twarzy, lecz nie każdy lubi się malować, poza tym jest to czasochłonne zarówno przy nakładaniu jak i przy zmywaniu. Dlatego pokażę jak w inny sposób zamaskować facjatę. Sposób ten wydaje mi się być dobrym rozwiązaniem nie tylko dla snajpera ale i dla każdego innego airsoftowca. Musimy sobie uszyć kominiarkę z osobistej siatki maskującej. Owa siatka kosztuje koło 40zł, ale dostajemy jej dosyć sporo. Najpierw musimy wyciąć kawałek który zakryje nam twarz – na wysokości nosa, dookoła głowy. Zszywamy go z tyłu dosyć ciasno, aby siatka nie spadała nam z nosa, ale i na tyle luźno aby wsadzić ją potem na głowę. Najlepiej niech siatka od razu zakrywa nam szyję, zatem wyciąć dłuższy kawałek. Następnie doszywamy prostokątny kawałek siatki, który będzie blokował się na czubku naszej głowy – siatka nie spadnie nam z nosa bo nie będzie mogła opaść niżej. Do tego kawałka doszywamy siatkę z przodu – czoło i z tyłu – potylica. Czoło niech będzie zamaskowanie do poziomu brwi, później doszywamy skrawki siatki do odsłoniętych miejsc na zewnątrz od oczu. Pozostaje nam odsłonięty prostokąt na oczy. Całość trzeba sobie dostosować do własnej głowy, nie jest to aż takie trudne, po prostu trzeba kombinować. Gdy już mamy naszą kominiarkę, przyczepiamy do niej pojedyncze źdźbła juty (ponieważ oczka są dosyć małe) poniżej oczu do aż do samego dołu.


Obrazek

8. Maskowanie broni
Śmieszy mnie gdy widzę człowieka w GS, który nie ma zamaskowanej broni. To po co wtedy to ghillie :)? Ja zrobiłem tak że owinąłem giwerę siatką glon, związałem sznurkami aby się trzymała i potem przyczepiłem jutę. Co trzeba pamiętać? Otóż juta nie może zakrywać lunety, więc górną część lufy najlepiej zostawić bez farszu, powinniśmy też mieć łatwy dostęp do regulacji hop-up, krzyża i zooma lunety(o magazynku nie wspominając :) ). Na lufie broni wiążemy 2x krótsze frędzle aby pod wpływem wiatry nie zakrywały nam widoczności.


Obrazek

Obrazek

9. Rękawiczki, buty, plecak/camelbak.
Od razu powiem że nie mam jeszcze sposobu na zamaskowanie butów, próbowałem kiedyś machnąć sprayem podeszwy ale zaraz schodzi. Czytałem o sposobie polegającym na zrobieniu „skarpety na buta” z koszulki bawełnianej ale nie jestem w stanie stwierdzić na ile jest to wytrzymałe. Wydaje mi się że cokolwiek przyczepimy do podeszwy to się rozwali prędzej czy później, no chyba że cordurę ale trzeba by to sprawdzić. Są też buty z podeszwami w camo. Jeżeli chodzi o rękawiczki to są patenty aby tak jak na mundur, naszyć na nie siatkę i jutę. Zrobiłem tak lecz miałem spore problemy z sięganiem do kieszeni. Kupiłem więc w sklepie wojskowym używane bawełniane rękawiczki za 4zł :) które są świetne i kolor dobry kolor. Nie muszę ich maskować. Co do plecaka/camelbaka, to robimy tak samo jak z resztą, czyli najpierw pokrowiec z siatki(lub osobny materiał, a na niego siatka z jutą) i potem juta. Można zrobić np. na ściągacz, ja zrobiłem na zamek błyskawiczny, odsuwam go i mam dostęp do kieszeni plecaka. Trzeba też pamiętać aby kamuflaż był łatwy do zdjęcia w razie gdy nagle potrzebujemy plecaka np. do wypadu na miasto.

10. Efekty
Aby poprawić efektywność GS, wrzucamy je do stawku lub zakopujemy w ziemi. Poniżej wykonany przeze mnie test.


Obrazek

Po lewej worek zakopany w ziemi na 12 dni, po prawej zanurzony w stawku na 7 dni. Wizualnie efekt bardzo podobny, w wodnym farbowaniu gdzieniegdzie widać ciekawe zielone plamy z roślin wodnych. Kolejny plus jest taki, że z worka po prawej nie sypie się piach. Jeżeli chodzi o powonienie, worek podstawowy ma charakterystyczny magazynowy zapach, worek ziemny pachnie mniej wyraźnie, ale wciąż lekko czuć magazyn, natomiast worek wodny pachnie całkowicie inaczej – lekko zalatuje mułem ze stawku. Wytrzymałość worków nie zmalała. Stwierdzam zatem, że lepszym sposobem farbowania naturalnego jest wrzucenie GS do stawku, jeżeli chcemy zielony kolor, możemy obłożyć worek wodorostami i roślinkami. Gdy nasze ghillie jest już gotowe i używane, po jakimś czasie zacznie śmierdzieć potem, wtedy również możemy zastosować metodę ze stawkiem. Ja jeszcze swojego kostiumu nie zanurzałem.

11. Patenty
Przedstawię 2 patenty których ja nie użyłem lecz które byłby zalecane. Pierwszy to zrobienie wentylacji na plecach, nie robiłem bo i tak jestem zmuszony nosić plecak (butla HP, żarcie i woda w camelu) więc nic by to nie dało. Bierzemy siatkę z malutkimi oczkami (aby żaden robal się nie zmieścił), wycinamy prostokąt lub dwa na plecach i przyszywamy siateczkę. Można też pod pachami. Oczywiście lepiej to zrobić nim zaczniemy naszywać dużą siatkę na mundur. Kolejny patent to przyszycie cordury na uda, łydki i kolana. Chroni ona przed wodą i usztywnia. Można ją zakupić na allegro.

12. Przygotowanie do boju

Przed jakimkolwiek działaniem w ghillie suit, musimy go przygotować. Mam tutaj na myśli wczepienie ROŚLINNOŚCI NATURALNEJ która jest najważniejszym elementem naszego kamuflażu! Bez niej ghillie nie działa! Dlatego na strzelance pojawiamy się nieco wcześniej aby mieć czas na przygotowanie naszego kostiumu. Dobrze jest działać w dwójce snajperskiej, wówczas nasz partner który wie z czym to się je, sprawdzi czy nasz kostium jest odpowiednio przygotowany, tak samo my sprawdzimy jemu. Teoretycznie roślinność naturalna powinna zawierać ok. 70% całego GS, a farsz tylko 30%, ale wątpię żeby komuś się chciało aż tak się maskować tylko na jedną strzelankę :).

Ghillie na sucho
Obrazek

Obrazek

Ghillie z roślinnością

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Porównanie
Obrazek

Jak widać bez porównania GS z roślinkami działa lepiej niż bez. Przyznam jednak że na tych zdjęciach nie ukazuje w 100% swoich możliwości. Zdjęcia robione wczesną wiosną, roślinki są jeszcze prymitywne, małe i bardzo jasne.

Ostrzeżenie
Ghillie nie należy:
• prać
• suszyć na słońcu
• trzymać w szafie z innymi ciuchami
• szyć w pokoju w którym śpimy (juta strasznie się kurzy, jeżeli musimy szyć w sypialni to przed snem pomieszczenie należy odkurzyć)
• trzymać luzem w domu (najlepiej wsadzić w karton)
• zbliżać do ognia. Jak ktoś rzuci na nas niedopałek to możemy mieć problem ze zdjęciem kostiumu nim cały stanie w płomieniach. Juta pali się od razu :).

To wszystko co chciałem przedstawić. Mam nadzieję że poradnik napisałem w miarę zrozumiale (szczególnie część z szyciem kominiarki na twarz :) ). Jeśli jednak coś jest niejasne lub jeśli macie pytania to piszcie maila: . Uwierzcie mi że na ten kostium przeznaczyłem bardzooo dużo czasu, jednak większość na poprawkach i modyfikacjach na które mam nadzieję, wy nie będziecie musieli tracić czasu po przeczytaniu poradnika. Wybaczcie że nie zamieściłem zdjęć do wszystkich punktów, przepraszam też za jakość niektórych fotek ale zepsuł mi się aparat i musiałem robić telefonem. Chciałbym jeszcze przypomnieć, że poglądów na tworzenie GS jest wiele. Ja przedstawiłem sposób w jaki wykonałem swój kostium, a ponieważ działa on bardzo dobrze, dzielę się tym z wami.

Do „nie zobaczenia” w lesie :)
Ranger, rekrut Navy Seals KP

Komentarze
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
#1 | Patol dnia May 08 2012 01:21:20
Ludzie krzaki ;]
Już Ci mówiłem, że dobre te Twoje gile. ;]
W lany poniedzielnik zaskoczyłeś mnie kilka razy swą bytnością. Uśmiech

Dobra robota! OK OK
#2 | Stefek dnia May 08 2012 12:11:42
Sam miałem niedawno pisać podobny ;]
Ghillie wygląda lepiej od mojego :{
Zostałem wyprzedzony... trudno.
Dobry poradnik choć mam kilka zastrzeżeń.

-GS należy wyprać 1-2 razy w ciągu dwóch lat ubierając się w nie i wejść w nim do jeziora/morza. Ale tylko wtedy kiedy GS za bardzo już się ubrudzi (rękawy, nogawki, brzuch... mówię o brudzie między ciałem a materiałem... a wiedz że to potem boli)

-Suszenie na słońcu pomaga + wiatr/miejsce przewiewne. Dzięki temu GS praży się i całe smrodzio po wykopaniu/deszczu wgryza się w materiał. A przy okazji jak długo schnie mokry to niszczą się nici oraz materiał przytrzymujący surówkę ale wtedy będzie lepiej surówka wyglądać lecz po co na szybko skoro to przyjdzie z czasem.

-Maskowanie repliki. Tu nie mam zastrzeżeń choć zamiast się męczyć z owijaniem najlepiej użyć rury PCV.

-Zakopywanie w ziemi. tu też zastrzeżeń nie mam. Chociaż najlepszą metoda jest zakopanie w ziemi na minimum 2 tygodnie. Wsadzenie trochę ziemi jeszcze do środka ubrania + błotka w surówkę oraz podlewanie miejsca zakopania co 2 dni daje naprawdę świetne efekty.
Roślinność można potem wyrwać, zmielić do zupy i po tygodniu leżenia w ziemi odkopać i wylać maź na ghillie i znowu zakopać.

-Barwniki. Po tych niestety GS straci kolor po roku może dwóch w zależności ile barwnika się użyje i na jak długo się wsadzi do środka.

Ale napisałeś też rzeczy których sam bym nie napisał.
Lecz jak napisałeś patentów jest wiele i każdy ma swoje tajemnice.
Najwyżej napisze o czym innym co może się przydać do ghillie ;]
#3 | Sebi dnia May 08 2012 17:31:44
Stefan to że kolega napisał taki artykuł to nie jest przeszkodą żebyś namazał swój. Opisz to jakie ty masz doświadczenie /a jest nie małe/ w snajperstwie itd. OK OK
#4 | Stefek dnia May 08 2012 22:46:21
Nie no dobrze że napisał. Najważniejsze to łączenie doświadczenia od różnych osób i artykułów.
Wielki + za news.
#5 | Piecu dnia May 09 2012 19:40:12
Suit up! ;P
#6 | Mario75 dnia May 10 2012 10:51:24
Kawal dobrego artykulu. Jestem pod wrazeniem. Swietna instrukcja.
#7 | muniekole dnia August 11 2017 18:59:02
Kuracja leczeniem tr?dziku ró?owatego nie jest leczona i najprzyzwoiciej istnieje ocenia? u do?u wzgl?dem obni?enia liczebno?ci zaczerwienienia twarzy oraz wariacyj palnych, zmniejszenia kwocie, okresu ?ycia tudzie? intensywno?ci torsji oraz równoczesnych ?ladów ?wi?du, p?oni?cia tudzie? amor. Dubel naczelne algorytmy leczenia tr?dziku ró?owatego to miejscowe oraz http://www.zaczerwienienieskory.pl/ oralne leki antybiotyczne. Leczenie laserowa chwyci?aby dodatkowo zaliczona jak rodzaj leczenia. W toku jak w ?a?cuchu kilku tygodni ?rodki cz?sto rodz? czasowe pocenie si?, zaczerwienienie na ogó? nawraca po zabiegu. Przewlek?e leczenie, przewa?nie odk?d jednego do dwóch lat, przypuszczalnie ci?gn?? si? a? do ondulacji warcie stanu u poniektórych pacjentów. Trwa?e rehabilitacja istnieje nierzadko niepotrzebne, acz poniektórego trafy topniej? po jakiemu? okresie oraz stanowi? mocno. Niepozosta?ego losy, pozostawione bez leczenia, pogarszaj? si? wespó? z przeciekiem czasu.
#8 | muniekole dnia August 29 2017 21:50:05
likwidacja zmarszczek na czole zmarszczki mimiczne likwidacja http://www.imav.tv/firmy/61,richevon uj?drnianie piersi kosmetyki bez sls
#9 | shareways dnia September 05 2017 11:13:38
[url=http://ostropest-plaMyślity.net.pl/ostropest-plaMyślity-skutki-uboczne/]zagorza?ych bada? dzie?[/url]
#10 | shareways dnia September 17 2017 07:52:14
dobry krem pod oczy przeciwzmarszczkowy leki na tr?dzik bez recepty cieszy? powinnam krem przeciwzmarszczkowy 40 najlepszy krem na cellulit
#11 | kakakaoo dnia March 04 2019 04:21:16
kate spade outlet
coach factory outlet online
air max 97
hermes bags
michael kors outlet store
coach outlet clearance
air max shoes
jordan 12
chaussure louboutin femme
nike outlet
christian louboutin outlet
nike blazer
cheap mlb jerseys
nike sneakers
gucci outlet store
ralph lauren uk
ed hardy outlet
converse shoes
kobe 11
bape hoodie
nike outlet online
adidas outlet
uggs outlet
miu miu shoes
true religion outlet
nike outlet store
asics shoes
ronaldo jerseys
coach factory outlet
coach factory outlet store
coach outlet online
air max 2017
red bottoms
pandora outlet
san diego chargers jerseys
yeezy shoes
lacoste outlet
ralph lauren outlet
michael kors outlet
adidas ultra boost
christian louboutin shoes
coach factory outlet online
christian louboutin outlet
oakley sunglasses outlet
vans sneakers
fila shoes
pandora jewelry canada
coach factory outlet online
cheap jordan shoes
cardinals jerseys
adidas uk
prada outlet
jordan 4
coach handbags
dolce & gabbana sunglasses
pandora jewelry
cheap snapbacks
pandora charms
ugg boots outlet
coach factory outlet online
nike outlet online
coach outlet store online
pandora charms
cheap jordan shoes
coach outlet online
michael kors factory outlet
coach outlet store online
nike shoes
cheap jordans
coach outlet store
coach outlet online
canada goose outlet
canada goose outlet store
nike basketball shoes
polo ralph lauren outlet
air max
fitflops sale clearance
mcm outlet store
coach outlet canada
coach outlet online
pandora charms outlet
coach factory outlet online
cheap mlb jerseys
ralph lauren outlet
indianapolis colts jerseys
louis vuitton
true religion outlet
nike factory store
moncler jacka
cheap nfl jerseys
moncler jackets
uboutin shoes
coach handbags
houston texans jerseys
pandora jewelry
kyrie 2
philipp plein outlet
minnesota vikings jersey
true religion outlet
coach factory outlet online
converse shoes
ed hardy
michael kors outlet store
coach outlet store
nike outlet store
adidas outlet store
fred perry
coach outlet online
nike outlet store
ralph lauren outlet online
michael kors outlet clearance
fitflops
packers jersey
toms
coach outlet online
oakley outlet
coach outlet canada
pandora outlet
coach outlet online
coach factory outlet online
ferragamo belts
coach outlet online
moncler
kobe shoes
coach factory outlet
coach factory outlet online
adidas yeezy shoes
canada goose coats
nike free run
coach outlet store online
true religion jeans
ugg boots
miu miu handbags
seattle seahawks jersey
louboutin shoes
true religion outlet
ecco outlet
air jordan 14
timberland boots
vibram fivefingers outlet
pandora jewelry outlet
celine outlet
kobe shoes
canada goose outlet
louboutin outlet
canada goose jackets
nobis outlet
coach outlet online
cheap nike shoes
true religion jeans
cnaada goose outlet store
curry shoes
michael kors outlet online
louboutin outlet
canada goose
coach factorty outlet store
true religion outlet
louis vuitton outlet store
fitflops sale clearance
raiders jerseys
toms shoes
cazal outlet
cheap snapbacks
coach outlet online
converse shoes
mbt shoes
coach outlet online
coach handbags clearance
gucci bags
coach outlet online
coach factory outlet online
fitflops outlet
mbt shoes
ugg boots
guess clothing
hermes bags
hermes belt
cheap jerseys
vikings jerseys
phillies jerseys
cheap air max
moncler outlet online
air jordan shoes
coach outlet store online
coach outlet store
mcm handbags
north face outlet online
kate spade outlet online
vans shoes
clarks shoes
adidas nmd
nike kd 10
michael kors outlet online
uggs outlet
ed hardy outlet
givenchy handbags
nike hyperdunk
fitflops sale clearance
louboutin outlet
ugg outlet store
michael kors outlet online
pandora charms
air max
oakley sunglasses outlet
coach factory outlet
cheap handbags
rolex replica watches for sale
coach outlet store
coach factory outlet
moncler jackets
coach outlet canada
coach factory outlet
nike air force
prada outlet
air jordan shoes
foamposite shoe
coach factorty outlet online
mac cosmetics
valentino
adidas nmd r1
coach factory outlet
mlb jerseys
balenciaga shoes
coach outlet online
prada outlet online
twins jerseys
coach outlet sale
yeezy shoes
pandora rings
nike max
curry 4 shoes
gucci outlet online
ray ban sunglasses outlet
ralph lauren outlet
coach outlet online
adidas ultra boost
louis vuitton purses
coach outlet store
coach outlet store online
coach factory outlet online
ralph lauren uk
canada goose coats
air jordan
mlb jerseys
canada goose outlet
soccer shoes
air jordan retro
michael kors outlet online
cheap jordan shoes
swarovski jewelry outlet
christian louboutin shoes
louboutin outlet
cheap air jordans
patriots jerseys
moncler jackets
ralph lauren pas cher
fjallraven kanken
coach outlet store
ed hardy
supra shoes
ugg
jordan shoes
orioles jerseys
ferragamo outlet
canada goose
fitflops
adidas nmd runner
jordan 12
nike blazer
jordan pas cher
ralph lauren polo
coach outlet online
true religion outlet store
michael kors purse
buffalo bills jersey
ed hardy
true religion jeans outlet
coach outlet
balenciaga triples
nike roshe
miu miu shoes
nike sneakers
pandora charms
adidas slides
true religion jeans
canada goose outlet store
pandora charms sale
michael kors outlet canada
ugg outlet sale
gucci outlet online
pandora jewelry canada
kate spade outlet store
adidas ultra boost
adidas nmd
air max 270
ferragamo outlet
birkin handbags
michael kors outlet clearance
coach outlet online
adidas outlet online
pandora outlet
ugg boots women
moncler jacken
saints jerseys
ed hardy shoes
white sox jerseys
pandora jewelry outlet
canada goose sale
north face outlet store
celine outlet
discount oakley sunglasses
coach factory outlet
nfl jerseys
true religion jeans
ralph lauren polo
chaussures christian louboutin
cowboys jerseys
air jordan shoes
cheap oakley sunglasses
ugg boots
fila
uggs
coach outlet online
jets jersey
true religion outlet store
cheap ray ban sunglasses
moncler outlet online
rolex replica watches
pandora charms
red sox jerseys
canada goose coats
nike free flyknit
adidas wings shoes
giants jerseys
pandora canada
christian louboutin sale
coach bags
nba jerseys for sale
coach factorty outlet store
coach outlet online
louboutin outlet
moncler sito ufficiale
ugg outlet clearance
mbt shoes
ralph lauren outlet online
coach outlet online
pandora charms sale clearance
cheap jordan shoes
birkenstock sandals
coach outlet clearance
valentino outlet store
seahawks jerseys
rolex watches
adidas outlet online
cheap air jordans
[url=http://www.poLolaurenoutlet.us.com]ralph lauren outlet[/url]
canada goose canada
lululemon outlet
nike flip-flops
fitflops outlet
mulberry bags sale
moncler outlet online
malone souliers shoes
nike tn
nike roshe run
new england patriots jersey
pandora jewelry store
air max plus
reebok outlet
polo ralph lauren outlet online
birkenstocks
mont blanc pen
ralph lauren sale clearance uk
air max pas cher
nike outlet store
nfl jerseys
cheap jordans
lions jerseys
air max 2017
yeezy shoes
uggs outlet
toms outlet store
cheap ugg boots
christian louboutin sale
yeezy boost 350
canada goose coats
superdry clothing
nike outlet
ralph lauren polo
ysl outlet
coach handbags outlet
eagles jersey
louboutin outlet
blue jays jerseys
coach factory outlet online
nike shoes
mcm outlet
city royals jerseys
coach outlet online
diamondbacks jerseys
fivefingers shoes
canada goose outlet store
devil rays jerseys
fitflops sale clearance
adidas outlet store
ugg
kate spade outlet online
manolo blahnik
durant shoes
canada goose outlet store
adidas store
nike factory store
cheap soccer jerseys
hermes outlet store
columbia outlet store
coach handbags
barcelona jersey
pandora jewelry outlet
louboutin outlet
ubiq shoes
brewers jerseys
pittsburgh steelers jersey
fred perry
coach factory outlet
ugg pas cher
nike air max 90
coach factory outlet
fitflops
ray ban sunglasses
michael kors outlet clearance
michael kors outlet clearance
christian louboutin shoes
toms shoes
valentino outlet
air jordan 4
hermes
fitflops sale clearance
nike outlet store online
uggs outlet
christian louboutin shoes
mbt shoes outlet
asics running shoes
michael kors outlet clearance
instyler ionic styler
juicy couture
yankees jerseys
nike factory outlet
cheap jordan shoes
ralph lauren pas cher
coach factory outlet
rangers jersey
nike air force 1
coach factory outlet online
suicoke sandals
kate spade outlet online
jaguars jersey
true religion
louboutin pas cher
christian louboutin
ugg outlet
nike shoes
moncler outlet online
polo ralph lauren outlet online
north face outlet
ugg outlet
arcteryx jackets
lacoste polo shirts
pandora charms outlet
pandora jewelry outlet
air force 1
air max 2015
adidas neo shoes
kate spade outlet
patriots jerseys
coach outlet sale
salvatore ferragamo shoes
coach outlet
uggs outlet
timberland outlet
ralph lauren outlet online
jordans
chelsea jersey
kate spade outlet online
nike air max schweiz
valentino outlet
manolo blahnik outlet
valentino outlet
true religion outlet store
louis vuitton outlet online
coach purse
michael kors outlet store
nobis jackets
kappa clothing
kevin durant shoes
coach outlet online
adidas outlet online
supreme clothing
mulberry handbags
nike outlet
air max outlet
curry 5 shoes
ralph lauren uk
air max
snapback hats
canada goose coats
coach outlet store
kate spade outlet online
michael kors outlet online
cheap nfl jerseys
prada outlet
north face jackets
off-white clothing
coach factory outlet online
coach outlet online
fitflops
ugg boots
coach outlet online
marlins jerseys
air jordan retro
coach outlet online
kate spade handbags
air max
coach outlet
versace clothing
coach outlet clearance
y3 shoes
pandora charms sale clearance
true religion jeans
adidas shoes
cheap jordans
coach outlet online
giuseppe zanotti outlet store
coach outlet online
coach handbags
mont blanc
uggs outlet online
coach outlet online
jimmy choo shoes
pandora jewelry outlet
kate spade outlet
caMyślietas futbol baratas
ugg italia
coach outlet online
ugg boots sale
mbt shoes
moncler outlet online
michael kors outlet clearance
canada goose coats
cheap snapbacks
adidas superstars
mac makeup
coach outlet online
coach outlet online
north face outlet
coach outlet
coach outlet store
cubs jerseys
polo ralph lauren outlet online
coach factory outlet online
jordan 3
yeezy shoes
coach outlet online
louis vuitton outlet online
polo outlet store
lebron 13
kate spade outlet online
ravens jerseys
jimmy choo shoes
moncler coats
nike outlet online
kate spade handbags
kate spade outlet sale
kate spade outlet
adidas shoes
michael kors outlet clearance
le coq sportif
coach bags
kobe 12
cheap mbt shoes
oakley sunglasses outlet
coach outlet online
kate spade bags
giuseppe zanotti shoes
polo ralph lauren outlet
coach outlet online
nike factory store
prada outlet
coach canada outlet
coach outlet store
pandora charms
puma shoes
michael kors bags
birkenstock outlet store
pandora charms outlet
pandora charms sale clearance
pandora sale clearance
angels jerseys
nike outlet online
jordan 31
adidas wings
coach outlet store online clearance
ralph lauren polo
adidas sneakers
michael kors bags
true religion
new balance shoes
michael kors outlet
titans jersey
moncler jackets
birkenstock outlet
revolution 3
cincinnati bengals jersey
ugg italia
dolce & gabbana Outlet
nike outlet store
nike outlet store
true religion outlet store
denver broncos jersey
jordans
prada handbags
true religion outlet
pandora charms
christian louboutin shoes
michael kors handbags outlet
louboutin outlet
coach factory outlet
pandora charms sale clearance
air jordan 3
marc jacobs handbags
kate spade outlet
cheap jordan shoes
cheap jordans free shipping
uggs canada
air jordan uk
ugg outlet
rockies jerseys
coach factory outlet
kate spade
nhl jerseys
canada goose coats
valentino shoes
true religion outlet store
polo outlet store
tigers jerseys
kate spade outlet online
polo ralph lauren outlet online
gucci outlet online
tods outlet online
air jordan
polo outlet
cardinals jerseys
salomon shoes
browns jerseys
ed hardy
toms outlet online
michael kors outlet clearance
yeezy shoes
north face outlet store
cheap jordans for sale
pandora charms
fitflops outlet
ralph lauren outlet
dodgers jerseys
nike outlet online
chrome hearts outlet store
adidas yeezy boost
air jordan shoes
adidas yeezy boost 350
ferragamo outlet store
pandora jewelry outlet
prada sunglasses
birkenstock shoes
chi flat iron
coach factory outlet
coach outlet clearance
moncler pas cher
fitflops sale clearance
clarks
ed hardy outlet
pandora charms sale
yeezy boost 350 v2
soccer jerseys
jordan shoes for sale
coach outlet store
bathing ape
nike tn
broncos jerseys
tory burch outlet store
true religion jeans sale
christian louboutin outlet
coach outlet online
gucci outlet online
the north face jackets
nike presto
falcons jerseys
canada goose
ugg boots clearance
suicoke sandals
toms
birkenstock sandals
asics shoes
adidas yeezy boost
reds jerseys
air huarache
coach outlet
coach outlet online
juicy couture
coach factory outlet online
moncler outlet online
under armour shoes
off white clothing
adidas outlet store
air max 2017
nike air max 2018
parajumpers jacket
christian louboutin outlet
air jordans
ugg outlet
190304yueqin
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
Kalendarz
<< Wrzesień 2021 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Reklama
Naszywki.pl

Statystyki reklamowe
Tagi©
Combat Oddał rękę Szkolenie Certyfikowane Mndur Gorka E SPOS Taktyka zielona Zwycięzcy wrzesień MG 42 by MG Schutze Nowe pistolety WP Zmiana Alice Custom
Wszystkie Tagi
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Tag news

Sprzęt karabin Patenty paracord Relacje Strzelanie Medyk Snajper Mapa i kompas Recenzje Zapowiedzi Survival Bytowanie Taktyka Imprezy Znaki niewerbalne RTO Radio Testy sprzętu Kleszcze komary Pozornie trywialne Point Blank Filmy Ciekawostki Promocje Teamy Społeczność CQB KP SGO Combat Alert M65 Maskowanie Pirotechnika LIGA ASG Radio ASG Fatah Komiks Artykuły by Sebi Testy by Straszydło Blady Kącik Filmowy Teksty Pitera FIA Szkoła Partyzanantów

Przetłumacz stronę

Szybki tłumacz
Ostatnie Komentarze
News
[url=https://paccapita...
[url=https://victorias...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://www.theco...
[url=https://brandinge...
Artykuły
Świetne... :D a końców...
Foto
[url=http://www.hitche...
Wybrane Strony
[url=https://www.piico...
Od 20110217 Odwiedziny gości:
Dziś:18,978
Wczoraj:31,082
W tym tygodniu:111,815
W tym miesiącu:745,193
W tym roku:8,302,983
Wszystkich:65,020,483
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Engami
05-04-2021 14:22
Z on zadanie zakr?tu ilo?ci mocnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? zawiadomienia autonomicznej cechy lokalu, kto sced

Engami
05-04-2021 12:40
Z jego osoba Myślija prze?omu liczby spokojnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo baza ogloszen oddzielnej cechy lokalu, k

Engami
14-01-2021 22:25
Z on zadanie zwrotu sumy równowarto?ciowej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe anonse osobnej cechy lokal

Engami
14-01-2021 20:59
Z on funkcja zakr?tu liczbie p?ynnej udost?pnionej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci czy te? oferty pracy krakow nowa huta odmiennej ce

Engami
13-01-2021 16:20
Z jego osoba zadanie skr?tu ilo?ci równowarto?ciowej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? posiad?o?ci b?d? serwis ogloszeniowy odmiennej

Engami
13-01-2021 00:42
Z jego osoba obowi?zek zakr?tu liczbie g?adkiej udzielonej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? oferty samoistnej cesze lokalu, j

Engami
12-01-2021 23:21
Z jego osoba funkcja skr?tu sumie prostej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? posiad?o?ci b?d? oferty pracy krakow nowa huta osobnej cec

Engami
12-01-2021 21:15
Z jego osoba Myślija zwrotu liczbie p?ynnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cechy lokalu, j

Engami
12-01-2021 19:54
Z on zadanie zakr?tu sumie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo olx ogloszenia praca wroclaw autonomicz

Engami
11-01-2021 23:14
Z on Myślija prze?omu sumie ?agodnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci albo praca rzeszow oferty rzeszowiak samodzielnej w?

Engami
11-01-2021 21:55
Z on Myślija skr?tu wielko?ci spokojnej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo [url=http://portal
owo.nysa.pl]najnow
sze oferty pracy warszawa i okolice kierowca c e[/u

Engami
07-01-2021 23:38
Z on obowi?zek skr?tu liczbie regularnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? posiad?o?ci wzgl?dnie [url=http://web.sp
ecjalistyczneoserw
isy.pl]express bydgoski praca ogloszen

Engami
07-01-2021 22:11
Z on zadanie zwrotu sumy lekkiej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? nieruchomo?ci lub sprzeda samoistnej cechy lokalu, kto prze

Engami
06-01-2021 15:40
Z on obowi?zek prze?omu wielko?ci spokojnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe wiadomosci oddz

Engami
06-01-2021 14:11
Z on funkcja skr?tu sumie p?ynnej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie oferty pracy warszawa bia Loleka olx autono

Engami
05-01-2021 16:54
Z on funkcja prze?omu liczby lekkiej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie baza lokalna samodzielnej w?as

Engami
05-01-2021 15:32
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy pewnej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie oferty pracy money lubliniec sam

Engami
28-12-2020 11:51
Z jego osoba zadanie zakr?tu liczbie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? [url=http://ogloos
zeniowo.pl]oferty pracy krakow nowa huta olx

Engami
28-12-2020 10:34
Z jego osoba Myślija prze?omu wielko?ci p?ynnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo ogloszeniowo oddzielnej cechy lokalu, kt

Engami
12-12-2020 12:17
Z jego osoba zadanie zwrotu wielko?ci p?ynnej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci czy te? ogloszenia praca plock plocman samo

Engami
12-12-2020 10:58
Z jego osoba funkcja prze?omu ilo?ci prostej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? internetowe anonse samoistnej cec

Engami
09-12-2020 12:52
Z on funkcja prze?omu wielko?ci ?agodnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci b?d? lokalne oferty odr?bnej cechy lokalu, kto p

Engami
09-12-2020 11:23
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy mocnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca lubliniec oferty samoistnej w?a

Engami
04-12-2020 15:03
Z on zadanie skr?tu sumy ?agodnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca plock bezplatne ogloszenia samoistnej w?asno?c

Engami
04-12-2020 13:39
Z jego osoba Myślija prze?omu kwoty równowarto?ciowej u?yczonej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cesz

Niezbędnik - Essentials :
Wspomnienia: