Nawigacja
POLECANE
ZNAJOMI
Ankieta
Czy jesteś zwolennikiem używania magazynków typu:

Real/Low/Mid-Cap
Real/Low/Mid-Cap
86% [149 głosów]

Hi-Cap
Hi-Cap
14% [24 głosy]

Ogółem głosów: 173
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 11.01.11

Archiwum ankiet
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 6:09
Zachód słońca: 18:23
Dzień trwa:
12 Godzin 14 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 6:19
Archiwum News 2014:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2013:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2012:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2011:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2010:
Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Zdobyć PASTę - trochę historii na portalu KP

Zdobyć PASTę

Czyli trochę historii na portalu Koalicji Północ...

Warszawa, ulica Zielna róg Próżnej, 20 sierpnia 1944 roku, godzina 3:00.
W piwnicy było ciemno choć oko wykol. Rozległ się trzask zapałki i pojedynczy płomień oświetlił wnętrze nikłym blaskiem. Pod ścianami stało kilkudziesięciu ludzi z biało-czerwonymi opaskami na ramionach trzymających w rękach przeróżną broń – od powstańczych błyskawic, przez brytyjskie steny, amerykańskie thompsony, aż po zdobyczne niemieckie MP-40. W słabym świetle płonącego drewienka te postaci wyglądały jak duchy. Uzbrojone duchy.
Do płonącej zapałki zbliżyły się końcówki kilku papierosów. Powstaniec zdmuchnął mały płomień i w piwnicy znowu zapanowała nieprzenikniona ciemność. Ogniki papierosów zaczęły wędrówkę od ust do ust.
Na schodach prowadzących do piwnicy rozległ się tupot. Do pomieszczenia wpadł jeszcze jeden powstaniec. Stanął pod ścianą i zaczął na głos odliczać.
- …ście, siedemnaście, osiemnaście, dziewiętnaście, dwadzieścia… Przygotować się! Mamy jeszcze dziesięć sekund!
Po dziesięciu sekundach gmachem wstrząsnęła potężna eksplozja. Budynek zakołysał się, a powstańcy mieli wrażenie, że za moment sufit spadnie im na głowy. Zaczęli gwałtownie kasłać – piwnicę wypełniły tumany kurzu i pyłu.
- Naprzód!

Ośmiopiętrowy budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej przy ulicy Zielnej znany w skrócie PASTą był solą w oku władz powstańczych. Górujący nad centrum miasta, o żelbetowej konstrukcji i grubych murach, obsadzony przez doskonale uzbrojoną niemiecką załogę był jak wrzód w zajętym przez powstańców Śródmieściu. Niemieccy snajperzy zwani w powstańczym slangu „gołębiarzami” usadowieni na ostatnim piętrze zbierali krwawe żniwo zabijając od kilku do kilkunastu ludzi dziennie na przylegających do PASTy ulicach.
Dla Niemców był to szczególnie ważny obiekt. W budynku znajdowała się nowoczesna centrala telefoniczna zapewniająca łączność Berlina z jednostkami na froncie wschodnim. Powstańcy musieli go zdobyć z podobnych powodów – odbicie PASTy umożliwiłoby komunikację telefoniczną między poszczególnymi dzielnicami walczącego miasta i ułatwiło koordynację ruchów jednostek. Poza tym miałoby olbrzymie znaczenie psychologiczne.
Powstańcy próbowali zdobyć PASTę już od 1 sierpnia. Szturmy były z łatwością odpierane przez Niemców, którzy z pięter budynku prowadzili celny ogień. Ich morale było bardzo dobre – na samym początku Powstania zostali wzmocnieni silnym oddziałem Schutzpolizei, mieli spore zapasy żywności i amunicji. Ich załoga liczyła ok. 160 świetnie uzbrojonych żołnierzy.
Nie byli całkowicie odcięci od innych oddziałów niemieckich. Co pewien czas do gmachu docierały konwoje z bronią i amunicją osłaniane przez czołgi.
Powstańcy starali się oczywiście przeciąć tę linię zaopatrzenia. 3 sierpnia żołnierze z batalionu „Kiliński” zaatakowali butelkami zapalającymi grupę samochodów opancerzonych osłanianych przez czołgi. Pojazdy wycofały się.
Następnego dnia odcięto dopływ wody i prądu do PASTy i przeprowadzono pierwszą zorganizowaną próbę odbicia budynku. Akcją dowodził cichociemny kapitan Bolesław Kontrym  „Żmudzin”. Powstańcy zdołali na krótki czas opanować pierwsze piętro, ale kontratak Niemców zmusił ich do wycofania się. W tej akcji stracili ośmiu zabitych.
5 i 6 sierpnia ponawiano próby. Pojawił się pomysł posłużenia się ogniem w celu wykurzenia Niemców. Przez okna gmachu wrzucono butelki zapalające. Szturm się nie powiódł. Niemcy szybko ugasili ogień, a okna zabezpieczyli siatkami, by zapobiec wrzuceniu przez nie granatów lub butelek z benzyną.
Powstańcy skupili się więc na odcięciu gmachu od sił niemieckich stacjonujących w rejonie Ogrodu Saskiego. Na podstawie informacji uzyskanych od dawnego pracownika PASTy zlokalizowano i przecięto kable telefoniczne odcinając załodze gmachu połączenie z innymi oddziałami niemieckimi. Uszczelniono pierścień oblężenia gmachu i unicestwiono niemieckie próby przebicia się do niego.
W nocy z 12 na 13 sierpnia samoloty RAF-u dokonały zrzutu broni w rejonie Śródmieścia. Ta pomoc nie mogła przyjść w lepszym momencie. Powstańcy z batalionu „Kiliński” rozdzielili broń i wzmogli wysiłki w celu odbicia PASTy. 13 sierpnia około godziny 13:00 zajęli budynek przy ulicy Królewskiej 16 na rogu Ogrodu Saskiego, co umożliwiło im blokowanie ruchów nieprzyjaciela mających na celu przyjście z pomocą oblężonej załodze.
Wieczorem tego dnia powstańcy zauważyli grupę około 200 żołnierzy niemieckich w pełnym rynsztunku osłanianych przez czołgi. Najprawdopodobniej była to nowa załoga PASTy, która miała za zadanie zluzować wyczerpanych walką kolegów. Czołgi zostały unieruchomione pociskami ze zrzuconych ostatniej nocy granatników PIAT, a kolumna żołnierzy została zdziesiątkowana przez powstańcze karabiny maszynowe. Mimo tej porażki Niemcy kontynuowali próby przebicia się do oblężonej PASTy. Na szczęście były to próby nieskuteczne.
17 sierpnia powstańcy ponownie spróbowali podpalić gmach. Niestety silny strumień paliwa wyrwał wąż podłączony do motopompy i kilkaset litrów cennego paliwa wylało się na ulicę.
Do decydującego szturmu doszło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1944 roku. Mniejsza o cenną aparaturę telekomunikacyjną znajdującą się w środku. PASTa musi zostać zdobyta!
Po południu 19 sierpnia w opanowanym przez powstańców gmachu Poczty Głównej odbyła się odprawa dowódów oddziałów mających wziąć udział w akcji. Prowadził ją rotmistrz Henryk Roycewicz „Leliwa” – dowódca batalionu „Kiliński”. Wzięli w niej udział między innymi cichociemny kpt. Stefan Mich „Kmita” z kompanii „Koszta”, szefowie służb saperskich Józef Paroński „Chevrolet” i kpt. Jerzy Skupieński „Jotes” oraz dowódca plutonu szturmowego por. Roman Rozmiłowski „Zawada”.
Przez Powstaniem porucznik Rozmiłowski był jednym z najskuteczniejszych egzekutorów Podziemnej Polski. Wykonał kilkadziesiąt wyroków śmierci na gestapowcach, zdrajcach i szmalcownikach.
Podczas odprawy „Leliwa” omówił zadania poszczególnych oddziałów. W sumie w akcji miało wziąć udział około 300 powstańców. Początek szturmu ustalono na godzinę 3:00 nad ranem.  Powstańcy zaplanowali wykonanie za pomocą ładunków wybuchowych dwóch dużych wyłomów w murach PASTy. Pierwszy wyłom miał powstać od strony południowej, w budynku przy ulicy Zielnej 35, który przylegał do PASTy. Drugi zaś miał zostać wykonany od strony północnej, na trzecim piętrze budynku przy ulicy Próżnej 3, który również przylegał do atakowanego gmachu.

20 sierpnia 1944 roku. Powstańcy z batalionu "Kiliński" obserwują płonący gmach PASTy z barykady na ulicy Zielnej.

Naprzeciwko PASTy znajdowała się popularna niegdyś kawiarnia „Momus”. Na podwórko kawiarni z największą ostrożnością przeniesiono z Poczty Głównej kanistry i bańki z naftą, benzyną i ropą. Tuż obok nich ustawiono dużą motopompę, a wąż poprowadzono na pierwsze piętro kawiarni. Stamtąd strumień paliwa miał oblać atakowany budynek, który następnie zostanie podpalony butelkami zapalającymi albo pociskiem z PIATa.
Saperzy wykonali ładunki, za pomocą których planowano uczynić wyłomy w ścianach PASTy. Niestety, nie znali ich grubości i dlatego wykonali ładunki o wiele za silne – na wykonanie każdego z nich zużyli kilkanaście kilogramów plastiku.
Przygotowania zakończono około północy z 19 na 20 sierpnia. Oba ładunki zostały umieszczone w wyznaczonych miejscach na drewnianych rusztowaniach, mieszkańców okolicznych domów ewakuowano do piwnic. W piwnicach także zgromadzili się gotowi do szturmu powstańcy.
Miny po obu stronach PASTy umieściły i uzbroiły żołnierki z Kobiecych Patroli Minerskich.
Od strony północnej atakował oddział kapitana „Jotesa”. Po sprowadzeniu swoich ludzi do piwnicy kapitan osobiście zapalił lont, który miał się palić dokładnie trzy minuty i szybko zbiegł z trzeciego piętra po schodach.
Potężny wybuch zachwiał całym gmachem. Powstańcy rzucili się na trzecie piętro krztusząc się od pyłu, który wypełnił całą klatkę schodową. Kiedy dobiegli na miejsce, gdzie miał powstać wyłom stanęłi jak wryci. Potężny ładunek plastiku zrobił co prawda dziurę do wnętrza PASTy, ale przy okazji zawalił ścianę budynku, w którym znajdowali się powstańcy. Między nimi, a wyłomem ziała teraz ogromna dziura.
Ktoś przyniósł drabinę, którą położono nad rumowiskiem i po niej powstańcy przedostali się do wnętrza. Niemcy mieli jednak dość czasu na zorganizowanie obrony. Naprzeciw wyłomu ustawili karabin maszynowy, który zmasakrował wdzierających się do PASTy powstańców. Do atakowanego gmachu przedostało się około dwudziestu z nich.
Znaleźli się oni w centrum ogromnego chaosu. Pokoje wewnątrz PASTy były zawalone gruzem i częściami jakichś urządzeń. Na podłogach leżały zwoje kabli, o które się potykali. Do tego jest środek nocy, ciągła strzelanina. Niemcy raz atakują ich z dołu, a raz z góry. Na dobrą sprawę nie wiadomo do kogo się strzela – strach przed postrzeleniem kolegi zatrzymuje palce na spustach.
Podczas nocnych akcji powstańcy zawijali biało-czerwone opaski na rękawach tak, że tylko część czerwona była widoczna. Chodziło o to, by Niemcy nie rozpoznali powstańca po widocznej w ciemnościach bieli.
Robi się coraz goręcej – oddział zajmujący pozycje w kawiarni „Momus” oblewa mury PASTy mieszanką ropy z benzyną, która zostaje podpalona. Pożar nie jest taki, jakiego się spodziewano (użyto za dużo ropy, a za mało benzyny), ale jednak jest. Powstańcy wewnątrz gmachu czują, że muszą się ewakuować – dalsze czekanie to śmierć od kuli albo w płomieniach.
Drugi oddział atakujący od strony południowej w ogóle nie wdarł się do budynku. Saperzy przyłożyli ładunek wybuchowy do niewłaściwej ściany…
W tym samym czasie pozostałe oddziały rozpoczęły szturm na główną bramę budynku. Został on jednak odparty przez Niemców.
Dym ogarnia pomieszczenia PASTy, w których kryją się powstańcy kapitana „Jotesa”. Co robić? Jak się wydostać z tej śmiertelnej pułapki?
Na szczęście wśród nich jest minerka Barbara Matys „Baśka”. Przypomina sobie, że ma w chlebaku kilogramowy ładunek plastiku, detonatory i lont. Szybko sporządza ładunek wybuchowy i wręcza „Jotesowi”. Ten na pierwszym piętrze PASTy przykłada ładunek do ściany i podpala lont. Eksplozja wyrywa w ścianie upragnioną dziurę. Powstańcy jeden po drugim skaczą z wysokości pierwszego piętra na stertę cegieł na podwórzu. Cudem nikt nie zostaje ranny.
Jest już rano, około godziny 8:00. Kapitanowie „Jotes” i „Kmita” składają meldunki ze szturmu rotmistrzowi „Leliwie”. Ten nakazuje kontynuację oblewania budynku mieszanką paliwową. Powstańcy zmieniają jej proporcje – dodają więcej benzyny. Teraz gmach zaczyna się palić jak trzeba.
Na dachu PASTy pojawiła się sylwetka niemieckiego żołnierza, który zaczął machać żółtą flagą w stronę Ogrodu Saskiego. Po dłuższej chwili jeden z powstańców zdołał go zastrzelić, ale nadawane przez niego sygnały zostały widoczne odebrane przez Niemców, bowiem nad Śródmieściem pojawił się niemiecki myśliwiec, który kilkakrotnie okrążył PASTę. Powstańcy ukryli się w okolicznych domach. Kiedy samolot odleciał wznowiono akcję podpalania budynku. Strumień paliwa z motopompy kierowany jest teraz na wyższe piętra, do akcji włączają się także powstańcy uzbrojeni w miotacze płomieni. Do okien na parterze przystawiane są drabiny, po których powstańcy z „Kilińskiego” wdzierają się do gmachu. Mimo gęstego dymu i groźby śmierci w płomieniach sprawdzają każde pomieszczenie. Zabijają kilku Niemców. Dostęp do najwyższych pięter jest niemożliwy z powodu pożaru. Uwięzieni na nich Niemcy wybierają samobójczy skok w przepaść zamiast spalenia żywcem. Kilku próbowało wybiec z płonącego budynku i uciec do Ogrodu Saskiego. Żaden nie zdołał zbiec dalej niż kilkadziesiąt metrów zanim dosięgły ich kule powstańców.

Niemiecka załoga PASTy trafiła do niewoli.

Pozostali Niemcy ukryli się w piwnicach. Większość z nich była ranna i niezdolna do walki. Krótki opór stawiał tylko niewielki oddział pod dowództwem oficera SS. Kilka serii ze stenów w otoczoną grupę i groźba spalenia miotaczami płomieni przekonały ich jednak, że dalszy opór nie ma sensu. Wyciąganie Niemców z rozległych piwnic trwało kilka godzin. Wśród nich znajdowali się także Polacy – pracownicy techniczni, których wybuch Powstania zaskoczył w pracy. Więzieni przez Niemców przez ostatnie 20 dni właśnie odzyskali wolność. W niemieckiej załodze PASTy znalazło się także kilku Ślązaków przemocą wcielonych do Wehrmachtu.
Ogółem do niewoli trafiło 115 Niemców. Podczas szturmu zginęło 56. Zdobycie PASTy kosztowało życie 58 powstańców.
Gmach pozostał w polskich rękach aż do końca Powstania.

PASTa dzisiaj. Fot. Marcin Białek

Źródło: http://blogbiszopa.pl

Komentarze
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
#1 | kakakaoo dnia March 04 2019 03:33:40
kate spade outlet
coach factory outlet online
air max 97
hermes bags
michael kors outlet store
coach outlet clearance
air max shoes
jordan 12
chaussure louboutin femme
nike outlet
christian louboutin outlet
nike blazer
cheap mlb jerseys
nike sneakers
gucci outlet store
ralph lauren uk
ed hardy outlet
converse shoes
kobe 11
bape hoodie
nike outlet online
adidas outlet
uggs outlet
miu miu shoes
true religion outlet
nike outlet store
asics shoes
ronaldo jerseys
coach factory outlet
coach factory outlet store
coach outlet online
air max 2017
red bottoms
pandora outlet
san diego chargers jerseys
yeezy shoes
lacoste outlet
ralph lauren outlet
michael kors outlet
adidas ultra boost
christian louboutin shoes
coach factory outlet online
christian louboutin outlet
oakley sunglasses outlet
vans sneakers
fila shoes
pandora jewelry canada
coach factory outlet online
cheap jordan shoes
cardinals jerseys
adidas uk
prada outlet
jordan 4
coach handbags
dolce & gabbana sunglasses
pandora jewelry
cheap snapbacks
pandora charms
ugg boots outlet
coach factory outlet online
nike outlet online
coach outlet store online
pandora charms
cheap jordan shoes
coach outlet online
michael kors factory outlet
coach outlet store online
nike shoes
cheap jordans
coach outlet store
coach outlet online
canada goose outlet
canada goose outlet store
nike basketball shoes
polo ralph lauren outlet
air max
fitflops sale clearance
mcm outlet store
coach outlet canada
coach outlet online
pandora charms outlet
coach factory outlet online
cheap mlb jerseys
ralph lauren outlet
indianapolis colts jerseys
louis vuitton
true religion outlet
nike factory store
moncler jacka
cheap nfl jerseys
moncler jackets
uboutin shoes
coach handbags
houston texans jerseys
pandora jewelry
kyrie 2
philipp plein outlet
minnesota vikings jersey
true religion outlet
coach factory outlet online
converse shoes
ed hardy
michael kors outlet store
coach outlet store
nike outlet store
adidas outlet store
fred perry
coach outlet online
nike outlet store
ralph lauren outlet online
michael kors outlet clearance
fitflops
packers jersey
toms
coach outlet online
oakley outlet
coach outlet canada
pandora outlet
coach outlet online
coach factory outlet online
ferragamo belts
coach outlet online
moncler
kobe shoes
coach factory outlet
coach factory outlet online
adidas yeezy shoes
canada goose coats
nike free run
coach outlet store online
true religion jeans
ugg boots
miu miu handbags
seattle seahawks jersey
louboutin shoes
true religion outlet
ecco outlet
air jordan 14
timberland boots
vibram fivefingers outlet
pandora jewelry outlet
celine outlet
kobe shoes
canada goose outlet
louboutin outlet
canada goose jackets
nobis outlet
coach outlet online
cheap nike shoes
true religion jeans
cnaada goose outlet store
curry shoes
michael kors outlet online
louboutin outlet
canada goose
coach factorty outlet store
true religion outlet
louis vuitton outlet store
fitflops sale clearance
raiders jerseys
toms shoes
cazal outlet
cheap snapbacks
coach outlet online
converse shoes
mbt shoes
coach outlet online
coach handbags clearance
gucci bags
coach outlet online
coach factory outlet online
fitflops outlet
mbt shoes
ugg boots
guess clothing
hermes bags
hermes belt
cheap jerseys
vikings jerseys
phillies jerseys
cheap air max
moncler outlet online
air jordan shoes
coach outlet store online
coach outlet store
mcm handbags
north face outlet online
kate spade outlet online
vans shoes
clarks shoes
adidas nmd
nike kd 10
michael kors outlet online
uggs outlet
ed hardy outlet
givenchy handbags
nike hyperdunk
fitflops sale clearance
louboutin outlet
ugg outlet store
michael kors outlet online
pandora charms
air max
oakley sunglasses outlet
coach factory outlet
cheap handbags
rolex replica watches for sale
coach outlet store
coach factory outlet
moncler jackets
coach outlet canada
coach factory outlet
nike air force
prada outlet
air jordan shoes
foamposite shoe
coach factorty outlet online
mac cosmetics
valentino
adidas nmd r1
coach factory outlet
mlb jerseys
balenciaga shoes
coach outlet online
prada outlet online
twins jerseys
coach outlet sale
yeezy shoes
pandora rings
nike max
curry 4 shoes
gucci outlet online
ray ban sunglasses outlet
ralph lauren outlet
coach outlet online
adidas ultra boost
louis vuitton purses
coach outlet store
coach outlet store online
coach factory outlet online
ralph lauren uk
canada goose coats
air jordan
mlb jerseys
canada goose outlet
soccer shoes
air jordan retro
michael kors outlet online
cheap jordan shoes
swarovski jewelry outlet
christian louboutin shoes
louboutin outlet
cheap air jordans
patriots jerseys
moncler jackets
ralph lauren pas cher
fjallraven kanken
coach outlet store
ed hardy
supra shoes
ugg
jordan shoes
orioles jerseys
ferragamo outlet
canada goose
fitflops
adidas nmd runner
jordan 12
nike blazer
jordan pas cher
ralph lauren polo
coach outlet online
true religion outlet store
michael kors purse
buffalo bills jersey
ed hardy
true religion jeans outlet
coach outlet
balenciaga triples
nike roshe
miu miu shoes
nike sneakers
pandora charms
adidas slides
true religion jeans
canada goose outlet store
pandora charms sale
michael kors outlet canada
ugg outlet sale
gucci outlet online
pandora jewelry canada
kate spade outlet store
adidas ultra boost
adidas nmd
air max 270
ferragamo outlet
birkin handbags
michael kors outlet clearance
coach outlet online
adidas outlet online
pandora outlet
ugg boots women
moncler jacken
saints jerseys
ed hardy shoes
white sox jerseys
pandora jewelry outlet
canada goose sale
north face outlet store
celine outlet
discount oakley sunglasses
coach factory outlet
nfl jerseys
true religion jeans
ralph lauren polo
chaussures christian louboutin
cowboys jerseys
air jordan shoes
cheap oakley sunglasses
ugg boots
fila
uggs
coach outlet online
jets jersey
true religion outlet store
cheap ray ban sunglasses
moncler outlet online
rolex replica watches
pandora charms
red sox jerseys
canada goose coats
nike free flyknit
adidas wings shoes
giants jerseys
pandora canada
christian louboutin sale
coach bags
nba jerseys for sale
coach factorty outlet store
coach outlet online
louboutin outlet
moncler sito ufficiale
ugg outlet clearance
mbt shoes
ralph lauren outlet online
coach outlet online
pandora charms sale clearance
cheap jordan shoes
birkenstock sandals
coach outlet clearance
valentino outlet store
seahawks jerseys
rolex watches
adidas outlet online
cheap air jordans
[url=http://www.poLolaurenoutlet.us.com]ralph lauren outlet[/url]
canada goose canada
lululemon outlet
nike flip-flops
fitflops outlet
mulberry bags sale
moncler outlet online
malone souliers shoes
nike tn
nike roshe run
new england patriots jersey
pandora jewelry store
air max plus
reebok outlet
polo ralph lauren outlet online
birkenstocks
mont blanc pen
ralph lauren sale clearance uk
air max pas cher
nike outlet store
nfl jerseys
cheap jordans
lions jerseys
air max 2017
yeezy shoes
uggs outlet
toms outlet store
cheap ugg boots
christian louboutin sale
yeezy boost 350
canada goose coats
superdry clothing
nike outlet
ralph lauren polo
ysl outlet
coach handbags outlet
eagles jersey
louboutin outlet
blue jays jerseys
coach factory outlet online
nike shoes
mcm outlet
city royals jerseys
coach outlet online
diamondbacks jerseys
fivefingers shoes
canada goose outlet store
devil rays jerseys
fitflops sale clearance
adidas outlet store
ugg
kate spade outlet online
manolo blahnik
durant shoes
canada goose outlet store
adidas store
nike factory store
cheap soccer jerseys
hermes outlet store
columbia outlet store
coach handbags
barcelona jersey
pandora jewelry outlet
louboutin outlet
ubiq shoes
brewers jerseys
pittsburgh steelers jersey
fred perry
coach factory outlet
ugg pas cher
nike air max 90
coach factory outlet
fitflops
ray ban sunglasses
michael kors outlet clearance
michael kors outlet clearance
christian louboutin shoes
toms shoes
valentino outlet
air jordan 4
hermes
fitflops sale clearance
nike outlet store online
uggs outlet
christian louboutin shoes
mbt shoes outlet
asics running shoes
michael kors outlet clearance
instyler ionic styler
juicy couture
yankees jerseys
nike factory outlet
cheap jordan shoes
ralph lauren pas cher
coach factory outlet
rangers jersey
nike air force 1
coach factory outlet online
suicoke sandals
kate spade outlet online
jaguars jersey
true religion
louboutin pas cher
christian louboutin
ugg outlet
nike shoes
moncler outlet online
polo ralph lauren outlet online
north face outlet
ugg outlet
arcteryx jackets
lacoste polo shirts
pandora charms outlet
pandora jewelry outlet
air force 1
air max 2015
adidas neo shoes
kate spade outlet
patriots jerseys
coach outlet sale
salvatore ferragamo shoes
coach outlet
uggs outlet
timberland outlet
ralph lauren outlet online
jordans
chelsea jersey
kate spade outlet online
nike air max schweiz
valentino outlet
manolo blahnik outlet
valentino outlet
true religion outlet store
louis vuitton outlet online
coach purse
michael kors outlet store
nobis jackets
kappa clothing
kevin durant shoes
coach outlet online
adidas outlet online
supreme clothing
mulberry handbags
nike outlet
air max outlet
curry 5 shoes
ralph lauren uk
air max
snapback hats
canada goose coats
coach outlet store
kate spade outlet online
michael kors outlet online
cheap nfl jerseys
prada outlet
north face jackets
off-white clothing
coach factory outlet online
coach outlet online
fitflops
ugg boots
coach outlet online
marlins jerseys
air jordan retro
coach outlet online
kate spade handbags
air max
coach outlet
versace clothing
coach outlet clearance
y3 shoes
pandora charms sale clearance
true religion jeans
adidas shoes
cheap jordans
coach outlet online
giuseppe zanotti outlet store
coach outlet online
coach handbags
mont blanc
uggs outlet online
coach outlet online
jimmy choo shoes
pandora jewelry outlet
kate spade outlet
caMyślietas futbol baratas
ugg italia
coach outlet online
ugg boots sale
mbt shoes
moncler outlet online
michael kors outlet clearance
canada goose coats
cheap snapbacks
adidas superstars
mac makeup
coach outlet online
coach outlet online
north face outlet
coach outlet
coach outlet store
cubs jerseys
polo ralph lauren outlet online
coach factory outlet online
jordan 3
yeezy shoes
coach outlet online
louis vuitton outlet online
polo outlet store
lebron 13
kate spade outlet online
ravens jerseys
jimmy choo shoes
moncler coats
nike outlet online
kate spade handbags
kate spade outlet sale
kate spade outlet
adidas shoes
michael kors outlet clearance
le coq sportif
coach bags
kobe 12
cheap mbt shoes
oakley sunglasses outlet
coach outlet online
kate spade bags
giuseppe zanotti shoes
polo ralph lauren outlet
coach outlet online
nike factory store
prada outlet
coach canada outlet
coach outlet store
pandora charms
puma shoes
michael kors bags
birkenstock outlet store
pandora charms outlet
pandora charms sale clearance
pandora sale clearance
angels jerseys
nike outlet online
jordan 31
adidas wings
coach outlet store online clearance
ralph lauren polo
adidas sneakers
michael kors bags
true religion
new balance shoes
michael kors outlet
titans jersey
moncler jackets
birkenstock outlet
revolution 3
cincinnati bengals jersey
ugg italia
dolce & gabbana Outlet
nike outlet store
nike outlet store
true religion outlet store
denver broncos jersey
jordans
prada handbags
true religion outlet
pandora charms
christian louboutin shoes
michael kors handbags outlet
louboutin outlet
coach factory outlet
pandora charms sale clearance
air jordan 3
marc jacobs handbags
kate spade outlet
cheap jordan shoes
cheap jordans free shipping
uggs canada
air jordan uk
ugg outlet
rockies jerseys
coach factory outlet
kate spade
nhl jerseys
canada goose coats
valentino shoes
true religion outlet store
polo outlet store
tigers jerseys
kate spade outlet online
polo ralph lauren outlet online
gucci outlet online
tods outlet online
air jordan
polo outlet
cardinals jerseys
salomon shoes
browns jerseys
ed hardy
toms outlet online
michael kors outlet clearance
yeezy shoes
north face outlet store
cheap jordans for sale
pandora charms
fitflops outlet
ralph lauren outlet
dodgers jerseys
nike outlet online
chrome hearts outlet store
adidas yeezy boost
air jordan shoes
adidas yeezy boost 350
ferragamo outlet store
pandora jewelry outlet
prada sunglasses
birkenstock shoes
chi flat iron
coach factory outlet
coach outlet clearance
moncler pas cher
fitflops sale clearance
clarks
ed hardy outlet
pandora charms sale
yeezy boost 350 v2
soccer jerseys
jordan shoes for sale
coach outlet store
bathing ape
nike tn
broncos jerseys
tory burch outlet store
true religion jeans sale
christian louboutin outlet
coach outlet online
gucci outlet online
the north face jackets
nike presto
falcons jerseys
canada goose
ugg boots clearance
suicoke sandals
toms
birkenstock sandals
asics shoes
adidas yeezy boost
reds jerseys
air huarache
coach outlet
coach outlet online
juicy couture
coach factory outlet online
moncler outlet online
under armour shoes
off white clothing
adidas outlet store
air max 2017
nike air max 2018
parajumpers jacket
christian louboutin outlet
air jordans
ugg outlet
190304yueqin
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
Kalendarz
<< Wrzesień 2021 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Reklama
Naszywki.pl

Statystyki reklamowe
Tagi©
Niemcy zamykają Act od Valor Zwycięzcy wrzesień Makarov KWC Mndur Gorka E SPOS Arctic Combat Żołnierz Specnazu Alice Custom Combat MG 42 by MG Schutze
Wszystkie Tagi
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Tag news

Sprzęt karabin Patenty paracord Relacje Strzelanie Medyk Snajper Mapa i kompas Recenzje Zapowiedzi Survival Bytowanie Taktyka Imprezy Znaki niewerbalne RTO Radio Testy sprzętu Kleszcze komary Pozornie trywialne Point Blank Filmy Ciekawostki Promocje Teamy Społeczność CQB KP SGO Combat Alert M65 Maskowanie Pirotechnika LIGA ASG Radio ASG Fatah Komiks Artykuły by Sebi Testy by Straszydło Blady Kącik Filmowy Teksty Pitera FIA Szkoła Partyzanantów

Przetłumacz stronę

Szybki tłumacz
Ostatnie Komentarze
News
[url=https://paccapita...
[url=https://victorias...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://www.theco...
[url=https://brandinge...
Artykuły
Świetne... :D a końców...
Foto
[url=http://www.hitche...
Wybrane Strony
[url=https://www.piico...
Od 20110217 Odwiedziny gości:
Dziś:893
Wczoraj:37,569
W tym tygodniu:38,462
W tym miesiącu:671,840
W tym roku:8,229,630
Wszystkich:64,947,130
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Engami
05-04-2021 14:22
Z on zadanie zakr?tu ilo?ci mocnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? zawiadomienia autonomicznej cechy lokalu, kto sced

Engami
05-04-2021 12:40
Z jego osoba Myślija prze?omu liczby spokojnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo baza ogloszen oddzielnej cechy lokalu, k

Engami
14-01-2021 22:25
Z on zadanie zwrotu sumy równowarto?ciowej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe anonse osobnej cechy lokal

Engami
14-01-2021 20:59
Z on funkcja zakr?tu liczbie p?ynnej udost?pnionej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci czy te? oferty pracy krakow nowa huta odmiennej ce

Engami
13-01-2021 16:20
Z jego osoba zadanie skr?tu ilo?ci równowarto?ciowej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? posiad?o?ci b?d? serwis ogloszeniowy odmiennej

Engami
13-01-2021 00:42
Z jego osoba obowi?zek zakr?tu liczbie g?adkiej udzielonej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? oferty samoistnej cesze lokalu, j

Engami
12-01-2021 23:21
Z jego osoba funkcja skr?tu sumie prostej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? posiad?o?ci b?d? oferty pracy krakow nowa huta osobnej cec

Engami
12-01-2021 21:15
Z jego osoba Myślija zwrotu liczbie p?ynnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cechy lokalu, j

Engami
12-01-2021 19:54
Z on zadanie zakr?tu sumie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo olx ogloszenia praca wroclaw autonomicz

Engami
11-01-2021 23:14
Z on Myślija prze?omu sumie ?agodnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci albo praca rzeszow oferty rzeszowiak samodzielnej w?

Engami
11-01-2021 21:55
Z on Myślija skr?tu wielko?ci spokojnej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo [url=http://portal
owo.nysa.pl]najnow
sze oferty pracy warszawa i okolice kierowca c e[/u

Engami
07-01-2021 23:38
Z on obowi?zek skr?tu liczbie regularnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? posiad?o?ci wzgl?dnie [url=http://web.sp
ecjalistyczneoserw
isy.pl]express bydgoski praca ogloszen

Engami
07-01-2021 22:11
Z on zadanie zwrotu sumy lekkiej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? nieruchomo?ci lub sprzeda samoistnej cechy lokalu, kto prze

Engami
06-01-2021 15:40
Z on obowi?zek prze?omu wielko?ci spokojnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe wiadomosci oddz

Engami
06-01-2021 14:11
Z on funkcja skr?tu sumie p?ynnej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie oferty pracy warszawa bia Loleka olx autono

Engami
05-01-2021 16:54
Z on funkcja prze?omu liczby lekkiej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie baza lokalna samodzielnej w?as

Engami
05-01-2021 15:32
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy pewnej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie oferty pracy money lubliniec sam

Engami
28-12-2020 11:51
Z jego osoba zadanie zakr?tu liczbie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? [url=http://ogloos
zeniowo.pl]oferty pracy krakow nowa huta olx

Engami
28-12-2020 10:34
Z jego osoba Myślija prze?omu wielko?ci p?ynnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo ogloszeniowo oddzielnej cechy lokalu, kt

Engami
12-12-2020 12:17
Z jego osoba zadanie zwrotu wielko?ci p?ynnej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci czy te? ogloszenia praca plock plocman samo

Engami
12-12-2020 10:58
Z jego osoba funkcja prze?omu ilo?ci prostej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? internetowe anonse samoistnej cec

Engami
09-12-2020 12:52
Z on funkcja prze?omu wielko?ci ?agodnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci b?d? lokalne oferty odr?bnej cechy lokalu, kto p

Engami
09-12-2020 11:23
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy mocnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca lubliniec oferty samoistnej w?a

Engami
04-12-2020 15:03
Z on zadanie skr?tu sumy ?agodnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca plock bezplatne ogloszenia samoistnej w?asno?c

Engami
04-12-2020 13:39
Z jego osoba Myślija prze?omu kwoty równowarto?ciowej u?yczonej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cesz

Niezbędnik - Essentials :
Wspomnienia: