Nawigacja
POLECANE
ZNAJOMI
Ankieta
Czy jesteś zwolennikiem używania magazynków typu:

Real/Low/Mid-Cap
Real/Low/Mid-Cap
86% [149 głosów]

Hi-Cap
Hi-Cap
14% [24 głosy]

Ogółem głosów: 173
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 11.01.11

Archiwum ankiet
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 7:13
Zachód słońca: 15:57
Dzień trwa:
8 Godzin 43 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 9:50
Archiwum News 2014:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2013:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2012:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2011:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2010:
Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Generałowie bez armii

Generałowie bez armii

Piotr "Procent" Łopaciński - redaktor bloga www.blog.gunfire.pl

Czas powrócić po wakacyjnej przerwie do moich wynurzeń, w których będę udawał, ze jestem doświadczony, pozjadałem wszystkie rozumy i gdzie znowu trochę ponarzekam na zjawiska dotyczące środowiska airsoftowego. Krótko mówiąc – znów podejmę próbę zmierzenia się z tak trudną formą literacką, jaką jest felieton. Dzisiaj coś o teamach, ekipach, drużynach airsoftowych.

Tak jak swego czasu pisałem o typowej drodze każdego airsoftowca, przez kolejne stadia jego rozwoju, tak teraz chciałbym się skupić na aspekcie zgromadzania się w ramach naszego ukochanego hobby. Nie chcę się rozwodzić nad cyklem życia ekipy, bardziej interesuje mnie proces jej powstawania, motywacje ludzi, którzy teamy tworzą, sposoby rekrutacji itp. O cyklu życia nie chcę pisać też dlatego, że zwykle jest on bardzo krótki i generalnie niewielki jest proces przeżywalności nowonarodzonych drużyn. Dlaczego? No właśnie na to pytanie spróbujemy sobie odpowiedzieć :) .

Na pierwszej lekcji WOSu w gimnazjum  uczniowie dowiadują się, że człowiek jest istotą społeczną. Także airsoft nie jest wolny od tej arystotelesowskiej myśli , dlatego naturalnym dążeniem zdecydowanej większości airsoftowców będzie (prędzej czy później) dołączenie do jakiejś ekipy, bądź też stworzenie własnej. Mało kto z własnej woli decyduje się na żywot niezrzeszonego i chociaż raz nie zastanowi się nad tym, by gdzieś dołączyć, lub by się zrzeszyć. Tak jednak, jak w życiu airsoftowca, podczas trwania etapu, w którym w dość losowy sposób dobiera on sobie sprzęt, tak też w okresie, w którym airsoftowiec marzy o tym, by być w jakimś teamie, jego działania są albo losowe, albo pochopne, albo bardzo spontaniczne – dlatego też często nie kończy się to dobrze.

Rekrutacja – miłe złego początki

Swoje rozważania pragnę zacząć od stworzenia paru klasyfikacji, ze względu na które możemy podzielić teamy. Pierwszą niech będzie ta, dotycząca sposobu zrzeszenia się. Z  grubsza metody na to są dwie – albo mamy grupę znajomych, z którą dobrze nam się strzela/działa, lub łączy nas cokolwiek innego i w pewnym momencie stwierdzamy – Panowie, a może by tak sformalizować naszą działalność? Przy czym formalizację rozumiem tutaj, jako założenie jakiegokolwiek teamu, w oderwaniu od aspektów prawnych. Drugim sposobem jest ten, gdzie nie mamy takiej grupy znajomych, a mimo wszystko ekipę chcemy stworzyć – pozostaje nam więc wtedy rekrutacja.

Jeśli chodzi o pierwszy sposób tworzenia ekipy – nie mam wątpliwości, że jest on „zdrowy”, tzn. team tworzy się w sposób naturalny a nie sztuczny, odpada najważniejszy chyba element każdej grupy, nie tylko airsoftowej, czyli budowanie relacji (bo już jest ona zbudowana). Zostaje budowanie struktury i zabawy z rzeczami typu logo, nazwa, lans strona. W drugim wariancie, gdzie ktoś decyduje się założyć team z osobami, których nie zna, bądź zna je słabo, najczęściej kończy się to źle i o ile udaje się coś stworzyć, to zwykle nie trwa to zbyt długo. Dlaczego tak się dzieje?

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że im więcej obostrzeń i zasad, przy procesie rekrutacji i ogólnie w ekipie, tym gorzej. Im mniej formalną strukturą jest dana ekipa tym lepiej. Mówię oczywiście o początkowej fazie życia grupy, bo z czasem rozrost liczebny czy postępująca specjalizacja w ramach grupy sugeruje lub też wymusza pewne działania. Czasami czytając warunki przyjęcia do ekipy mam wrażenie, że czytam stereotypowe ogłoszenie o pracę wg schematu „Poszukiwana osoba na stanowisko kierownicze. Wiek: maksimum 25lat, 10 lat doświadczenia kierowniczego”.

Człowiek ma tendencje do ubierania wszystkiego w sztywne zasady i procedury. Dlatego często różnorakie ekipy tworzą coś takiego jak okresy próbne, w których czasie rekrut ma spełnić określone wymagania i wykazać się wiedzą oraz umiejętnościami. Np. grupa wymaga, by w okresie 3 miesięcy rekrut spełnił minimum sprzętowe, w którym zawiera się mundur w określonym kamuflażu, kamizelka czy nakrycie głowy. Po tym czasie podejmowana jest decyzja, czy osoba dana godna jest wstąpienia w szeregi danej grupy. Innym przykładem są wymagania dotyczące czynnego zaangażowania się w życie ekipy podczas okresu próbnego. Możemy przeczytać, ze „w czasie okresu próbnego rekrut może opuścić maksymalnie 2 treningi grupy”.


 Początki bez ekipy bywają trudne… (źródło – czeluści mego dysku)         

W związku z tym rodzą się pytania – co się stanie, gdy rekrut nie kupi sobie kapelusza w kwiatki lub listki, który jest wymagany? Co, jeśli rekrut opuści trzeci trening grupy? Czy jeśli całej ekipie dobrze się z nim działa, zakumplowali się i potrafią się zgrać, to należy takiego człowieka odrzucić, bo tak mówi regulamin rekrutacji? Czy może w druga stronę – jeśli dana osoba spełni wszystkie warunki, a jednak ciężko się z nią dogadać i z nią kooperować? Czy ekipa przyjmie ją, bo nie będzie miała pomysłu na podstawie czego ją odrzucić? Logiczną odpowiedzią na powyższe pytania wydaje się – „nie”.  Jeśli tak, to czy ktoś mi wytłumaczy, po jaką cholerę istnieją te regulaminy rekrutacji, jeśli i tak często i gęsto można robić od nich odstępstwa? Tworzenie takich obostrzeń w nowych ekipach, gdzie głównym celem jest dobra zabawa, jest bardziej komiczne i niepoważne, od obwieszania się toną sprzętu i udawania komandosa. Całe rzesze airsoftowców pierdzą o tym, że ludzie, którzy wyglądają jak choinki są śmieszni i niepoważni, a wielu z nich samemu określa reguły przyjęcia do grupy, które z założenia maja dodawać jej elitarności. W praktyce jednak sprawiają, że gdy nie śmieszą mnie już polskie kabarety, mogę wejść na stronę takiego teamu i zaznać sporej dawki humoru (niestety najczęściej też kiepskiego).

Czołem Panie Generale!

Kiedy nasz kandydat przejdzie już proces rekrutacji i stanie się członkiem danego teamu, może mieć wrażenie, iż jest wśród swoich, wśród równych. Nic bardziej mylnego, bo często trafia na jeszcze bardziej absurdalny element – stopnie! Dokładnie tak,  ludzie w ekipie tytułują się kapralami, porucznikami, a czasami nawet pułkownikami, czy (uwaga…) marszałkami! Co gorsza, nie ma to dla nich waloru humorystycznego, odzwierciedla jedynie jakąś bliżej niezrozumiałą (z funkcjonalnego punktu widzenia), strukturę. Jest to tym bardziej komiczne, że często te stopnie i przez to hierarchia tworzy się w teamach, które maja poniżej 10 osób – absurd. Nie ma taki zabieg umotywowania w sprawniejszej organizacji danej grupy, bo jak ma być sprawniejsza, gdy na powiedzmy te 10 osób mamy 2 generałów, 1 pułkownika, 3 kapitanów a reszta to szeregowi. Nie ma także umotywowania w realizmie, bo… no sami wiecie dlaczego :) .

Dlaczego więc ludzie najpierw zakładają teamy, które tworzą w sposób sztuczny, z obcymi sobie ludźmi, a następnie zaburzają proces tworzenia partnerskich relacji, poprzez proces rekrutacji i tworzenie bezsensownej hierarchii? Z pomocą przychodzi nam Maslow ze swoją piramidą potrzeb, gdzie powyżej potrzeby przynależności (np. przynależność do ekipy) znajdujemy potrzebę uznania. To właśnie ta potrzeba wyraża się w stopniach, które różnicują członków danego teamu. To jednak dość upośledzone postrzeganie wzrostu poziomu własnego prestiżu – bo kto tak naprawdę będzie traktował poważnie człowieka, który tytułuje się pułkownikiem? Nikt chyba, poza ludźmi z grupy. A nawet jeśli tak, to budowanie prestiżu poprzez sztuczne hierarchizowanie teamu, nigdy nie prowadzi do konsolidacji w ramach grupy, a prawie zawsze kończy się jej rozpadem.

Przykład typowego systemu stopni w ekipie airsoftowej, który bardziej szkodzi niż pomaga

(źródło: http://afodaredev...

Po co to wszystko?

Druga klasyfikacja, którą chcę wprowadzić, to różnicowanie grup ze względu na cel ich powstania. Trochę pisałem już o tym we wstępie, teraz jedynie pragnę to rozszerzyć. Problemem jest to, że najczęściej sami zainteresowani, nie wiedzą do końca po co tworzą dana drużynę (nawet, gdy wydaje im się, że wiedzą). Niejasne? Już śpieszę z wyjaśnieniami.

W wielu przypadkach osoby, które zrzeszają się w airsofcie mają wyobrażenie takie, że team pozwoli im działać sprawniej, oraz że przez sam fakt jego utworzenia staną się bardziej rozpoznawalni. Często pod wzniosłymi ideami czy ambitnymi planami kryje się (chociaż podświadomie lub nieświadomie wręcz), potrzeba tego, co w airsofcie najczęściej nazywa się lansem. Bo do czego innego może służyć logo, strona internetowa czy fanpage na FB? Przeciętnie do sprawnego działania wystarczy forum, bądź inne medium do komunikacji, oraz nazwa, by móc występować pod jednym szyldem na imprezach.

Logo, naszywki oraz strona internetowa i inne tego typu elementy powinny według mnie przyjść z czasem. Kiedy ekipa się już skonsoliduje, wykrystalizuje się w miarę jej pierwszy skład, a jej członkowie będą już pewni, że tworzą zgrany zespół. Wtedy przynajmniej czyjaś praca graficzna czy informatyczna nie pójdzie na marne, gdy team się rozpadnie. Idealna sytuacją jest taka, gdzie wspólne logo i inne tego typu elementy są zewnętrznym wyrazem, wewnętrznej spójności grupy. Niestety częstokroć bywa tak, że właśnie takie aspekty jak naszywki czy strona internetowa, są jedynymi rzeczami, które łączą członków danej drużyny. Wydaje im się, że poprzez te właśnie rzeczy będą oni w stanie budować jedność grupową. Nic bardziej mylnego – w takim wypadku jest to organizacja czysto fasadowa i padnie szybciej niż duński opór podczas II wojny światowej (z całym szacunkiem dla Duńczyków).

Bardzo ciekawym elementem, któremu poświęcę krótką dygresję, jest sam wybór nazwy. Czasami przegląd nazw ekip na WMASG dostarcza dalece większych wrażeń od stosunku analnego z wielbłądem… zły przykład, nie ważne :) . Można się dowiedzieć, że mamy w Polsce naprawdę sporo jednostek specjalnych, że poza Rembertowem GROM stacjonuje też w paru innych miejscach, że gościnnie przebywa u nas Delta, oraz że 6 osób stanowi kompanię, a 10 brygadę. Czasami zastanawiam się, ile jest ignorancji dla otaczającej rzeczywistości w ludziach, którzy szukając nazwy teamu nie pokwapią się nawet by sprawdzić, że batalion to jednostka organizacyjna, która liczy sobie setki, a nie parunastu ludzi. Absurd goni absurd.

Wracając do głównego wątku – znam cała gamę dobrych ekip, często nie tylko airsoftowych, ale też milsimowych, które są doskonale rozpoznawalne (jako całość, oraz ich poszczególni członkowie), a albo nie mają, albo przez długi czas nie mieli naszywek czy strony internetowej. Posiadali jedynie nazwę, a resztę roboty odwalali w polu. Ich działanie przynosiło im rozgłos, czy tego chcieli czy nie :) .

To, że poza teamem jest ciężko nie znaczy, że w ekipie będzie łatwiej :) (źródło: internet)

Miała być też trzecia klasyfikacja, ale w toku pisania tego tekstu, kompletnie zapomniałem o co mi chodziło. Dlatego przejdę do podsumowania. Jeśli ktoś jeszcze nie wyczytał ze wcześniejszych części, w jaki sposób tworzyć team, to postaram się to zebrać do kupy. Gdy wyżej pisałem, jak robić nie należy, to tutaj zawrę parę dobrych rad.

Po pierwsze: team nie może być tworem sztucznym. Jego istnienie musi być oparte na relacjach między jego członkami. Jeśli próbujemy skrzyknąć się grupą osób, które się nie znają, bądź znają krótko – prawdopodobnie już możemy spisać naszą przyszłą ekipę na straty.

Po drugie: rekrutacja nie powinna mieć zbyt ścisłego charakteru. Im więcej w niej obostrzeń, tym proces przesiewu osób będzie (paradoksalnie) mniej efektywny. Wiemy, jak wyglądają matury sprawdzane według klucza – maturzyści uczą się schematów i starają do nich dopasować, by przebrnąć, zdać, zakuć i zapomnieć. Podobnie działa to w tym przypadku – rekruci dopasowują się pod nasz model rekrutacji, chociaż może to nie być dla nich nic naturalnego. Jedyne co nam rekrutacja daje, to sprawdza w ograniczonym stopniu zaangażowanie rekruta, oraz często, zasobność jego portfela, bądź też gotowość ponoszenia kosztów.

Po trzecie: hierarchia w nowej ekipie nie ma większego sensu i nie ma racjonalnego uzasadnienia. Biorąc pod uwagę to, że najczęściej grupy takie nie przekraczają liczebnie parunastu osób, to nie stworzy się w ich ramach skomplikowanej struktury. Zwykle wystarcza jedna osoba, która zostaje liderem ze względu na swoje naturalne predyspozycje, ew. druga, która jej pomaga. Wszystko powinno działać na zasadach partnerstwa a nie podporządkowania czy przymusu. Hierarchia buduje też złudne poczucie uznania dla tych, będących u jej szczytu.

Po czwarte: Najpierw zajmijmy się zgrywaniem grupy i budowaniem relacji w jej ramach, a potem twórzmy jej całą PR-ową otoczkę jak strona internetowa czy logo. Odwrotna kolejność powoduje kolejną sztuczność, gdzie jedynym spoiwem grupy okazuje się graficzny symbol i możliwość zdobywania fanów dla strony na FB.

Po piąte: Nazwa grupy powinna być wybierana z odpowiednim dystansem. Tytułowanie się jednostką specjalną, kompanią czy batalionem wywołuje tylko uśmiech na twarzy osób z zewnątrz i powoduje, że ekipa nie jest traktowana poważnie. Dobrym pomysłem jest wpleść w nazwę jakiś wątek humorystyczny (nie musi to być humor łatwy i zrozumiały dla każdego). Wtedy większość osób także się uśmiechnie, ale nie będzie to miało nic wspólnego z politowaniem, a raczej ze stanowiskiem: „Ci faceci mają dystans do siebie i tej zabawy, to mi się podoba”.

Koronnym zdaniem na koniec jest jeden wniosek – ekipa airsoftowa powinna być po prostu grupą kumpli (wliczając w to panie :P ). Jeśli tak nie jest, to żadnym sposobem nie uda nam się jej utrzymać przez dłuższy czas i gdy tylko opadnie zapał, do jej tworzenia, to zniknie szybciej, niż OLT Express z polskiego nieba.

P.S. Chcę zaznaczyć, iż powyższy tekst (jak już pisałem), odnosi się w największym stopniu do ekip tworzonych przez osoby początkujące w airsofcie bądź do teamów, które w momencie powstania nie maja konkretnego planu na specjalizacje itp. Zupełnie inaczej wygląda sprawa tworzenia teamów, które tworzone są przez bardziej doświadczonych airsoftowców, którzy mają na celu np. wspólne treningi, wyjazdy na MilSimy itp. Nie odnosi się to też w żaden sposób do grup rekonstrukcyjnych. W  powyższych przypadkach zarówno system stopni może mieć logiczne uzasadnienie, jak i prowadzenie strony internetowej itp.

Źródło: www.blog.gunfire.pl

Komentarze
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
#1 | Technofilia dnia September 14 2012 22:09:33
1. Nie spotkałem ekipy z podziałem na stopnie, natomiast na funkcje owszem.
2. Byłeś w wojsku? Demokracja to coś takiego co najszybciej zabija team.
#2 | dudek scd dnia September 15 2012 07:46:59
1. Byłem w ekipie z takim podziałem. Ekipa nie istnieje w takiej postaci jak kiedyś, zrezygnowali ze stopni. Liczba osób zmniejszyła się o jakieś 80%. Ci wszyscy co odeszli założyli inne ekipy.
2. Ja tylko rezerwista po studiach, wiec dupa nie żołnierz. Straszydło jakoś całkiem dobrze sobie radzi korzystając z dobrodziejstw demokracji.
#3 | Technofilia dnia September 15 2012 19:46:46
Dudek, chwalić Boga Szeroki uśmiech
Ja tylko mówię że autor wszystkich do jednego wora wkłada. Są teamy które mają stopnie, rangi i Bóg wie co jeszcze. Działają i czują się dobrze.
Także gadanie by nie bawić się w wojsko bawiąc sie w nie bo zaraz wszystko zawali się na głowę; jest sorka, lecz z lekka przegięte.
#4 | Piecu dnia September 20 2012 16:10:48
Jak dla mnie to taki podział jest spoko jeśli ktoś umie rozgraniczyć hierarchię w polu i koleżeństwo poza nim. I jak napisane jest wyżej... Jeśli ktoś lubi, to czemu nie. Bo najważniejszy jest klimat Z przymrużeniem oka
#5 | clibin009 dnia January 16 2018 05:00:33
clb0116
ugg outlet store
jordan shoes for sale
ugg outlet
nike outlet store
ray ban sunglasses outlet
adidas outlet
pandora jewelry
pandora uk
cheap air jordans
michael kors outlet online
polo outlet online
adidas nmd r1
coach outlet online
coach factory outlet
pandora jewelry outlet
the north face outlet
ugg boots sale
ugg
cheap air jordans
coach outlet store online clearance
michael kors outlet store
oakley sunglasses outlet
canada goose jackets
discount ray ban sunglasses
canada goose outlet online
ugg boots
cheap oakley sunglasses
uggs on sale
ralph lauren outlet online
adidas outlet store
adidas sneakers
canada goose parka
uggs outlet
coach purses
coach factory outlet online
canada goose coats
uggs outlet
adidas nmd r1
coach outlet online
canada goose coats
timberland outlet store
longchamp bags
ugg boots
coach factory outlet
michael kors handbags
canada goose outlet
kate spade handbags
nike outlet store online
canada goose jackets uk
uggs outlet
coach factorty outlet online
ugg outlet
canada goose outlet store
louboutin outlet
nfl jerseys
coach factory outlet
canada goose jackets
supreme clothing
supreme uk
coach factory outlet online
yeezy boost 350
adidas yeezy shoes
cheap oakley sunglasses
canada goose jackets
polo ralph lauren outlet
cheap ugg boots
polo ralph lauren outlet online
supreme shirts
air max
fitflops sale clearance
coach handbags outlet
cheap jordan shoes
canada goose coats
yeezy shoes
tory burch shoes
burberry outlet online
longchamps
ugg sale
cheap ugg boots
red bottom
coach outlet online
coach factory outlet online
adidas ultra boost
michael kors outlet clearance
cheap ray ban sunglasses
ugg outlet online
uggs clearance
polo ralph lauren outlet
fitflop sandals
coach outlet online
air jordans
adidas campus shoes
moncler
burberry handbags
moncler outlet online
ralph lauren outlet online
coach outlet online
michael kors outlet
christian louboutin sale
ugg boots outlet
canada goose sale
oakley sunglasses outlet
ralph lauren outlet online
cheap nfl jerseys wholesale
ugg outlet
nike air max 2018
adidas yeezy boost
cheap ugg boots
louis vuitton factory outlet
birkin handbags
birkenstock outlet
cheap jordans free shipping
ugg boots
ralph lauren sale
ralph lauren outlet online
michael kors outlet store
fitflops sale
canada goose sale
air max
ugg boots outlet
moncler sale
uggs outlet
nfl jerseys
canada goose jackets
coach outlet online
canada goose sale
michael kors outlet store
moncler sale
yeezy boost 350
red bottom heels
north face outlet
canada goose jacket
christian louboutin shoes
pandora jewelry store
michael kors bags
ugg boots
michael kors outlet clearance
valentino outlet
kate spade outlet online
nike outlet online
ferragamo outlet
coach factory outlet online
pandora charms outlet
hermes bags
bottes ugg
timberland outlet
adidas outlet store
burberry outlet online
canada goose jackets
hermes bag
adidas nmd runner
pandora charms outlet
the north face outlet
michael kors outlet canada
moncler coats
coach outlet store online
michael kors outlet clearance
moncler pas cher
coach factory outlet online
pandora jewelry
the north face jackets
canada goose outlet
pandora charms
uggs outlet
louis vuitton outlet store
pandora charms sale
louboutin outlet
uggs outlet
fred perry shirts
coach outlet store online
oakley sunglasses outlet
coach outlet online
cheap uggs
yeezy shoes
uggs clearance
ralph lauren outlet online
ugg boots
pandora charms
michael kors outlet online
fitflops sale
yeezy boost
adidas yeezy boost
moncler jackets
coach outlet online
nike outlet store
coach factorty outlet online
michael kors outlet canada
burberry handbags
moncler outlet online
kate spade handbags
columbia sportswear outlet
uggs outlet
canada goose jackets
moncler uk
ralph lauren outlet online
salvatore ferragamo outlet
air max shoes
nmd adidas
louis vuitton outlet online
moncler jacket
cheap jordan shoes
michael kors outlet clearance
michael kors
nike air max 97
polo ralph lauren outlet online
supreme shirts
canada goose jackets
ray ban sunglasses sale
yeezy boost 350
adidas outlet online
ray bans
ugg canada
pandora charms
kate spade outlet
louis vuitton outlet
ralph lauren uk
birkenstock shoes
michael kors outlet clearance
pandora uk
adidas shoes
michael kors outlet online
longchamp sale
kate spade outlet
michael kors
cheap ray ban sunglasses
canada goose jackets
canada goose
hermes bags
canada goose jackets
air jordan shoes
ralph lauren uk
tory burch outlet online
coach factory outlet online
nike outlet online
north face jackets
longchamp outlet store
ralph lauren outlet online
nfl jerseys
mlb jerseys
coach outlet online
coach outlet online
ugg outlet online
salvatore ferragamo shoes
polo ralph lauren outlet online
canada goose jackets
pandora charms outlet
coach outlet online
cheap jordans
canada goose outlet online
michael kors outlet store
ralph lauren outlet
kate spade handbags
coach outlet online
ray ban sunglasses discount
caterpillar boots
moncler uk
cheap nike shoes
ralph lauren
kate spade outlet online
michael kors outlet store
adidas superstars
mbt shoes sale
jordans
michael kors outlet online
ferragamo shoes
gucci outlet online
fitflop shoes
oakley sunglasses outlet
nike outlet
valentino
mulberry
pandora charms sale
nike shoes
nike air max 97
yeezy boost 350
ugg boots
adidas store
louis vuitton handbags
ray ban glasses
adidas superstar shoes
hermens
canada goose
canada goose jackets
polo ralph lauren
ralph lauren sale
coach factory outlet online
coach outlet online
timberland boots
canada goose
canada goose coats
canada goose jackets
coach factory outlet online
pandora charms sale clearance
michael kors outlet online
ugg outlet store
philipp plein
burberry outlet
hermes outlet
pandora charms sale clearance
coach outlet store
kate spade handbags
michael kors handbags outlet
ugg outlet
adidas yeezy
canada goose jackets
coach outlet online
ugg boots
michael kors outlet online
yeezy shoes
ray ban sunglasses discount
michael kors
michael kors outlet online
canada goose jackets
canada goose jackets
cheap nfl jerseys wholesale
nike zoom
coach outlet store online
coach factory outlet online
north face outlet
cheap jordan shoes
canada goose
north face jackets
canada goose outlet
canada goose sale
retro 11
pandora charms sale clearance
philipp plein outlet
coach outlet online
adidas yeezy
uggs outlet
uggs outlet
uggs outlet
nike air max 2018
michael kors
pandora charms sale clearance
canada goose jackets
ralph lauren
ralph lauren
coach outlet online
michael kors outlet store
pandora charms outlet
mulberry handbags
oakley sunglasses for women
adidas yeezy boost
adidas nmd runner
coach outlet canada
louis vuitton factory outlet
michael kors
longchamp outlet
ugg boots
coach outlet online
coach outlet online
polo ralph lauren outlet online
polo ralph lauren outlet
ugg outlet store
mulberry uk
polo ralph lauren outlet
ralph lauren uk
gucci outlet
louboutin shoes
cheap air jordans
mbt
cheap jordan shoes
ugg boots outlet
polo ralph lauren
coach outlet online
cheap jordans for sale
canada goose outlet
adidas
canada goose coats
coach factory outlet online
fitflop sandals
christian louboutin shoes
cheap oakley sunglasses
uggs outlet
ugg boots
michael kors outlet online
coach factory outlet
polo ralph lauren outlet online
ugg outlet online
polo ralph lauren outlet
cheap oakley sunglasses
coach outlet canada
pandora jewelry
michael kors outlet store
nike sneakers
christian louboutin shoes
adidas nmd r1
burberry outlet online
mlb jerseys cheap
canada goose outlet
pandora outlet
uggs
uggs outlet
discount oakley sunglasses
coach factory outlet
pandora jewelry outlet
ugg outlet
michael kors bags
moncler coats
coach outlet online
cheap jordan shoes
ugg boots women
pandora sale clearance
hermes handbags
ugg boots
coach outlet store
adidas yeezy boost 350
nike shoes
moncler outlet online
kate spade outlet online
fred perry polo shirts
uggs outlet
moncler coats
air jordan retro
canada goose coats
pandora outlet
adidas nmd r1
moncler jackets
coach outlet store
polo ralph lauren outlet
pandora jewelry
polo ralph lauren outlet
canada goose sale
harden vol 1
kate spade outlet online
ugg boots
north face sale
ray ban sunglasses outlet
nike sneakers
burberry handbags
moncler outlet online
ralph lauren uk
mulberry outlet uk
ugg outlet store
coach outlet online
coach outlet
ralph lauren
longchamp bags
mbt
ugg boots
timberland outlet
moncler jackets
ugg canada
canada goose jackets
michael kors outlet store
coach factory outlet online
michael kors outlet online
canada goose jackets
red bottoms
the north face outlet
adidas outlet online
ralph lauren outlet online
clb0116
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Kalendarz
<< Styczeń 2022 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Reklama
Naszywki.pl

Statystyki reklamowe
Tagi©
Szkolenie Certyfikowane Taktyka zielona Alice Custom Mndur Gorka E SPOS Combat Zmiana Skarby... Tajna broń Nowe pistolety WP Makarov KWC
Wszystkie Tagi
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Tag news

Sprzęt karabin Patenty paracord Relacje Strzelanie Medyk Snajper Mapa i kompas Recenzje Zapowiedzi Survival Bytowanie Taktyka Imprezy Znaki niewerbalne RTO Radio Testy sprzętu Kleszcze komary Pozornie trywialne Point Blank Filmy Ciekawostki Promocje Teamy Społeczność CQB KP SGO Combat Alert M65 Maskowanie Pirotechnika LIGA ASG Radio ASG Fatah Komiks Artykuły by Sebi Testy by Straszydło Blady Kącik Filmowy Teksty Pitera FIA Szkoła Partyzanantów

Przetłumacz stronę

Szybki tłumacz
Ostatnie Komentarze
News
[url=https://paccapita...
[url=https://victorias...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://www.theco...
[url=https://brandinge...
Artykuły
Świetne... :D a końców...
Foto
[url=http://www.hitche...
Wybrane Strony
[url=https://www.piico...
Od 20110217 Odwiedziny gości:
Dziś:19,261
Wczoraj:32,921
W tym tygodniu:172,668
W tym miesiącu:720,178
W tym roku:720,178
Wszystkich:69,067,604
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Engami
05-04-2021 14:22
Z on zadanie zakr?tu ilo?ci mocnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? zawiadomienia autonomicznej cechy lokalu, kto sced

Engami
05-04-2021 12:40
Z jego osoba Myślija prze?omu liczby spokojnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo baza ogloszen oddzielnej cechy lokalu, k

Engami
14-01-2021 22:25
Z on zadanie zwrotu sumy równowarto?ciowej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe anonse osobnej cechy lokal

Engami
14-01-2021 20:59
Z on funkcja zakr?tu liczbie p?ynnej udost?pnionej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci czy te? oferty pracy krakow nowa huta odmiennej ce

Engami
13-01-2021 16:20
Z jego osoba zadanie skr?tu ilo?ci równowarto?ciowej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? posiad?o?ci b?d? serwis ogloszeniowy odmiennej

Engami
13-01-2021 00:42
Z jego osoba obowi?zek zakr?tu liczbie g?adkiej udzielonej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? oferty samoistnej cesze lokalu, j

Engami
12-01-2021 23:21
Z jego osoba funkcja skr?tu sumie prostej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? posiad?o?ci b?d? oferty pracy krakow nowa huta osobnej cec

Engami
12-01-2021 21:15
Z jego osoba Myślija zwrotu liczbie p?ynnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cechy lokalu, j

Engami
12-01-2021 19:54
Z on zadanie zakr?tu sumie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo olx ogloszenia praca wroclaw autonomicz

Engami
11-01-2021 23:14
Z on Myślija prze?omu sumie ?agodnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci albo praca rzeszow oferty rzeszowiak samodzielnej w?

Engami
11-01-2021 21:55
Z on Myślija skr?tu wielko?ci spokojnej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo [url=http://portal
owo.nysa.pl]najnow
sze oferty pracy warszawa i okolice kierowca c e[/u

Engami
07-01-2021 23:38
Z on obowi?zek skr?tu liczbie regularnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? posiad?o?ci wzgl?dnie [url=http://web.sp
ecjalistyczneoserw
isy.pl]express bydgoski praca ogloszen

Engami
07-01-2021 22:11
Z on zadanie zwrotu sumy lekkiej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? nieruchomo?ci lub sprzeda samoistnej cechy lokalu, kto prze

Engami
06-01-2021 15:40
Z on obowi?zek prze?omu wielko?ci spokojnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe wiadomosci oddz

Engami
06-01-2021 14:11
Z on funkcja skr?tu sumie p?ynnej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie oferty pracy warszawa bia Loleka olx autono

Engami
05-01-2021 16:54
Z on funkcja prze?omu liczby lekkiej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie baza lokalna samodzielnej w?as

Engami
05-01-2021 15:32
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy pewnej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie oferty pracy money lubliniec sam

Engami
28-12-2020 11:51
Z jego osoba zadanie zakr?tu liczbie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? [url=http://ogloos
zeniowo.pl]oferty pracy krakow nowa huta olx

Engami
28-12-2020 10:34
Z jego osoba Myślija prze?omu wielko?ci p?ynnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo ogloszeniowo oddzielnej cechy lokalu, kt

Engami
12-12-2020 12:17
Z jego osoba zadanie zwrotu wielko?ci p?ynnej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci czy te? ogloszenia praca plock plocman samo

Engami
12-12-2020 10:58
Z jego osoba funkcja prze?omu ilo?ci prostej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? internetowe anonse samoistnej cec

Engami
09-12-2020 12:52
Z on funkcja prze?omu wielko?ci ?agodnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci b?d? lokalne oferty odr?bnej cechy lokalu, kto p

Engami
09-12-2020 11:23
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy mocnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca lubliniec oferty samoistnej w?a

Engami
04-12-2020 15:03
Z on zadanie skr?tu sumy ?agodnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca plock bezplatne ogloszenia samoistnej w?asno?c

Engami
04-12-2020 13:39
Z jego osoba Myślija prze?omu kwoty równowarto?ciowej u?yczonej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cesz

Niezbędnik - Essentials :
Wspomnienia: