Nawigacja
POLECANE
ZNAJOMI
Ankieta
Czy jesteś zwolennikiem używania magazynków typu:

Real/Low/Mid-Cap
Real/Low/Mid-Cap
86% [149 głosów]

Hi-Cap
Hi-Cap
14% [24 głosy]

Ogółem głosów: 173
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 11.01.11

Archiwum ankiet
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 7:13
Zachód słońca: 15:57
Dzień trwa:
8 Godzin 43 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 9:50
Archiwum News 2014:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2013:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2012:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2011:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2010:
Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

HATERS GONNA HATE w sprawie błędów i niedoróbek w Misji Afganistan. Parę słów od scenarzysty.

HATERS GONNA HATE

…w sprawie błędów i niedoróbek w „Misji Afganistan”. Parę słów od scenarzysty…

Biorę na siebie całe niezadowolenie i zawód tych, którzy po serialu „Misja Afganistan” spodziewali się czegoś, czym ten serial nie jest i być nie mógł. Zwłaszcza, że szacunek dla służby polskich żołnierzy na misjach zagranicznych i głęboki podziw dla ich profesjonalizmu i poświęcenia były najważniejszymi z impulsów, które skłoniły mnie do zmierzenia się z tym tematem. Ocenę, nawet najsurowszą, pozostawiam widzom, ale proszę też, w imieniu stu dwudziestu osób pracujących nad serialem, o odrobinę sprawiedliwości przy wylewaniu żalów, także tych jak najbardziej uzasadnionych.


W sieci pojawił się tekst „Nasi żołnierze płaczą nad Misją Afganistan. Ze śmiechu.” wytykający nam błędy i niedoróbki. Listę zarzutów otwiera szczególnie bolesny zarzut, jakoby „największym nietaktem” twórców było to, że żołnierz, który jako pierwszy w serialu zostaje ranny ma ksywę Biskup, bo „tak miał na nazwisko nasz żołnierz, który w grudniu 2011 r. zginął w Afganistanie”. Otóż żaden z polskich żołnierzy, którzy 21 grudnia 2011 r. zginęli w tragicznym wybuchu miny-pułapki w prowincji Ghazni, nie nosił tego nazwiska. Autorka mogła to bez trudu zweryfikować, choćby na stronie icasualties.org która podaje statystyki strat wojsk ISAF. Więcej: w ogóle żaden z trzydziestu pięciu Polaków poległych w Afganistanie i żaden z dwudziestu ośmiu, którzy zginęli w Iraku, nie nosił nazwiska Biskup ani Biskupski, jak nazywa się bohater grany przez Marcina Piętowskiego (Biskup to jego ksywa).


Naszym „niewybaczalnym błędem” jest także brak gór oraz „widok bazy, która leży na idealnie płaskim terenie w otoczeniu zieleni”. Ilustracją tego „błędu” jest filmik z oficjalnego kanału „Misji…” na YouTube Problem w tym, że ów filmik jest… making offem, pokazującym kulisy produkcji i budowy scenografii! Making off jest zmontowany w większości z ujęć, które W OGÓLE NIE ZNALAZŁY się w serialu, były kręcone przez niezależną ekipę, realizującą making off właśnie… Trudno z tym nawet polemizować.


Jednego z cytowanych przez autorkę żołnierzy (tego samego, który wprowadził ją w błąd w kwestii nazwiska Biskupa) „zirytowały” żony serialowych bohaterów pytające swoich mężów: „jedziesz na patrol?”. „A przecież nasi bliscy są uczulani, by ze względów bezpieczeństwa takich pytań nie zadawać”. Czy naprawdę tak dużo dobrej woli wymagało zauważenie, że za każdym razem, gdy takie pytanie w serialu pada, żołnierz zmienia temat albo odpowiada, że nie? Właśnie o to mi chodziło: chciałem ukazać dystans dzielący żołnierzy na misji i ich rodziny w kraju. Dystans, którego nie można pokonać za pomocą skype’a lub telefonu. Bo o najważniejszych sprawach (o które każda żona, matka lub dziewczyna być może chciałaby zapytać) zwyczajnie rozmawiać nie wolno.


Pomniejsze zarzuty to: zbyt mało kurzu, „za czysty” TOC, czyli Tactical Operation Center (centrum dowodzenia w bazie), kamizelki kuloodporne bez wkładów balistycznych… Proszę wybaczyć, ale to są szczegóły, które zauważą naprawdę nieliczni. A dalej, mówiąc językiem autorki tekstu, jest już tylko śmieszniej. Naszym wielkim błędem jest jakoby „scena, gdy na terenie bazy wprowadzony zostaje tzw. dress code 2” i „obowiązkowo trzeba ubrać hełm i kamizelkę kuloodporną. Tyle, że ten dress code 2 obowiązuje na zewnątrz, a nie w środku pomieszczeń, jak widzimy na filmie”. NIEPRAWDA: dress code 2 obowiązuje na terenie CAŁEJ BAZY, bez ŻADNYCH wyjątków. Zarówno w pomieszczeniach, na zewnątrz pomieszczeń, w schronie, w baraku, „nawet w kiblu” – jak zapewnił mnie jeden z weteranów misji, nasz główny konsultant do spraw militarnych.


Niezasłużone cięgi zebrał także główny bohater, por. Paweł Konaszewicz, który zdaniem cytowanych przez autorkę „specjalistów” jest zbyt młody, by zaraz po ukończeniu szkoły oficerskiej jechać na misję w roli dowódcy plutonu. Też jestem fanem Pawła Małaszyńskiego, ale nie aż takim, by nie dostrzec, że ma on nieco więcej lat niż porucznik prosto po szkole oficerskiej. Mogę powiedzieć tyle, że serialowy Konasz ma już pewne doświadczenie – o czym początkowo nie wiedzą jego nowi podwładni. Po prostu po raz pierwszy obejmuje dowodzenie plutonem w jednostce, do której został przeniesiony. Żołnierze nie znają go, niewiele o nim wiedzą, poza tym, że jest synem generała. Taki był nasz zamysł, bez tego nie byłoby konfliktu… W kwestii doświadczenia Konasza nie chciałbym jak na razie zbyt wiele ujawniać ze względu na jeszcze nie emitowane odcinki „Misji…”, a także możliwy kolejny sezon serialu.


Przed wyruszeniem na pierwszy patrol (w drugim odcinku) Konasz wcale nie mówi oficerowi TOC, porucznik Justynie Winnickiej (Ilona Ostrowska), że „pojedzie na skróty”, tylko że „pojedzie najkrótszą drogą”, po czym… pokazuje tę drogę na mapie, tłumacząc (przywołany do porządku przez Justynę) grzecznie i według procedur, jaką drogą zamierza jechać wraz ze swoim plutonem… Na patrolu w czwartym odcinku komórka Konasza nie dzwoni, jak to ujęła autorka tekstu, „w czasie gdy żołnierze skradają się, bacznie obserwując teren”, lecz w chwili, gdy wysiadają z pojazdów i kierują się do wioski. Nic im wtedy jeszcze nie grozi, zresztą Konasz reaguje na dzwonek komórki stwierdzeniem: „co kur… nie wyłączyłem?”, po czym ochrzania dzwoniącego do niego Antka, brata Młodego, i wyłącza telefon. BTW: „skradać” to się mogą harcerze na podchodach. Nasi żołnierze obserwują sektory ognia.


Rzekome błędy w umundurowaniu Pawła, który w pierwszym odcinku, w chwili gdy po raz pierwszy melduje się w jednostce, ubrany jest w „wyjściowy mundur Wojsk Lądowych”, a na pagonach ma jakoby „nakładki, jakie się nosi w Straży Granicznej” to także zarzut wzięty z sufitu. Oficerowie 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, którzy uczestniczyli w kręceniu tej sceny i czuwali nawet nad takimi szczegółami, jak sposób noszenia przez Pawła beretu NIE SŁUŻĄ w Straży Granicznej. Zapewniam.


Kolejny zarzut i… kolejne pudło: „rażącym, bardzo poważnym błędem, który może rzucić złe światło na naszą misję jest moment, gdy Konaszewicz wydaje rozkaz ataku na talibów. To jest sprzeczne z zasadami użycia siły na misji stabilizacyjnej. Nie możemy pierwsi zaatakować kogoś, dopóki on nie zacznie”. Nieprawda. Pluton Konaszewicza atakuje w górach rebeliantów, którzy przygotowują się do odpalenia niekierowanych pocisków rakietowych w kierunku polskiej bazy. Żołnierze atakują dopiero w chwili, gdy nie ma już ŻADNYCH wątpliwości co do intencji przeciwnika. Zresztą: fabuła trzeciego odcinka (w którym dochodzi do wspomnianej akcji) oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Ale… autorka cytuje specjalistę, który wie lepiej: „zniszczenie wyrzutni rakiet przez pluton Konaszewicza to bujda. Takie zadania wykonują siły specjalne”. W rzeczywistości w operacji naprowadzenia lotnictwa na wyrzutnię talibów brali udział żołnierze 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego i 1. Batalionu Kawalerii Powietrznej. Bynajmniej nie żołnierze sił specjalnych. A ów epizod miał miejsce w górach dystryktu Adżiristan w 2009 roku…I jeszcze na deser: „ubawiłem się setnie, jak usłyszałem, że pluton w ciągu 30 minut pokonał w górach 8 km (gdy zostali źle wysadzeni przez załogę śmigłowca). Nawet dla kogoś nie obarczonego wojskowym sprzętem jest to nierealne.” Czyżby tak uważny widz nie zauważył, że nasi bohaterowie właśnie tego NIE ZDĄŻYLI zrobić? I od tego zaczęły się ich problemy. Zachęcam do ponownego obejrzenia trzeciego odcinka…


No i wreszcie koronny zarzut wszystkich „speców” od uzbrojenia: rosomaki w krajowym kamuflażu, zaopatrzone w pędniki do pokonywania przeszkód wodnych, pozbawione siatek chroniących boki pojazdów przed pociskami RPG, oraz śmigłowiec Mi-17 w wersji krajowej, z pylonami służącymi do podwieszenia uzbrojenia. Zwracam uwagę, że polskie rosomaki i śmigłowce w wersji „afgańskiej” można spotkać jedynie w Afganistanie, gdzie z oczywistych przyczyn zdjęć do serialu kręcić nie było można. Mieliśmy więc wybór: albo realizować zdjęcia za granicą (ale wtedy bez wojskowego sprzętu: śmigłowca Mi-17, hummerów i rosomaków) i mieć wspaniałe plenery w Maroku lub Izraelu, albo skorzystać z pomocy wojska i kręcić w kraju. Producenci wybrali tę drugą opcję, moim zdaniem całkiem słusznie. Co do siatek przeciwko RPG: są one montowane na rosomakach dopiero od 2010 roku, wcześniej nie były stosowane, a pojazdy te miały jednolicie zielony, a  nie piaskowy kamuflaż. Akcja serialu toczy się w roku 2008, gdy polscy żołnierze poruszali się jeszcze hummerami, które stopniowo zastępowano bardziej odpornymi na miny-pułapki pojazdami typu MRAP. W tej kwestii także więc dochowaliśmy maksymalnej wierności realiom.


Ponadto „śmiech” wywołują podobno żołnierze, którzy krzyczą do schwytanego taliba po polsku: „leżeć”, „gleba”. Cóż… Znajomość angielskiego w naszej armii jest coraz lepsza, ale fakty są takie, że żołnierze często zwracają się do Afgańczyków w mowie ojczystej, wtrącając angielskie słowa i pomagając sobie gestami. I to właśnie pokazaliśmy w naszym serialu…


Ostatni z zarzutów dotyczy sposobu przedstawienia roli kobiet na misji. Otóż wątek bohaterki granej przez Ilonę Ostrowską, której odebrano dowództwo plutonu, bo dowództwo przestraszyło się możliwej „porażki medialnej” w sytuacji, gdyby w Afganistanie zginęła kobieta-oficer, jest oparty na AUTENTYCZNYCH wydarzeniach. I tyle. Nie negujemy, że w Afganistanie służy wiele kobiet i świetnie radzą sobie także w „bojówkach”, jeżdżą na patrole i wcale nie ustępują swoim kolegom pod względem profesjonalizmu i wyszkolenia. Przeciwnie: pokazujemy to. Przekonacie się już w dziewiątym odcinku. Cierpliwości!


Ufff… Jak widać udowadnianie, że się nie jest wielbłądem, zajmuje trochę czasu i wymaga dużo większego nakładu słów niż proste stwierdzenie: „jesteś wielbłąd”. Z pewnością nie ustrzegliśmy się błędów. Przy pracy nad serialem stale mieliśmy świadomość, że tworzymy fabułę, fikcję OPARTĄ na rzeczywistości. „Misja…” to nie jest film dokumentalny! Pewne uproszenia i skróty BYŁY KONIECZNE. Rozumieją to doskonale ci żołnierze, którzy uczestniczyli w realizacji serialu, a także ich koledzy, którzy oglądali „Misję…” bez typowego dla „wajemniczonych” zacietrzewienia i uprzedzeń. Trudno zadowolić wszystkich… Jednak nasz serial jest skierowany do MASOWEGO widza, tworzy w świadomości ludzi niezwiązanych z wojskiem pozytywny wizerunek współczesnego polskiego żołnierza. I taki właśnie był nasz cel.

Zapraszamy do komentowania. Wcześniejszy artykuł nie skusił naszych czytelników do tego, to może ten wywoła jakieś małe poruszenie?

Źródło: http://blog.wirtu...

Komentarze
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
#1 | MarasKG dnia November 20 2012 17:49:06
Wszystko wszystkim ale błędów jest od cholery i jeszcze więcej np. źle nałożone animacje, co tam że kolimator ma zamknięte osłonki (też chcę mieć taki wzrok), zabezpieczona "broń"... I tym podobne ale serial sam w sobie jest nawet fajny.
#2 | Landsil dnia November 20 2012 18:13:36
hehe, teraz się dowiedziałem że jakiś serial nasi wymyślili. Z zasady nie oglądam polskiej twórczości więc nie mam się co wypowiadać. Ja się skończy to może się zastanowię czy warto.
#3 | edie dnia November 20 2012 20:55:19
Rzadko tu zaglądam ale widzę że głupot ciąg dalszy, po pierwsze żaden z was nie ma prawa komentować w sposób merytoryczny Myśliji wojskowych a w szczególności Myśliji w Afganistanie.

Zapraszamy do komentowania. Wcześniejszy artykuł nie skusił naszych czytelników do tego, to może ten wywoła jakieś małe poruszenie?


oby nie, bo tak naprawdę gówno o tym wiedzą, no chyba że mówimy tylko i wyłącznie o filmie jako takim. A jaki on jest ? wg. mnie nie jest taki zły o ile zapomnimy o tych szczegółach z których tłumaczy się twórca. Tłumaczy się i po co ? TO JEST TYLKO FILM serial nawet nie sensacyjny zresztą cholera wie jaki, na pewno nie dokument więc nie wszystko musi być idealne i prawdziwe i takim go odbieram.
#4 | Jacek1246 dnia November 20 2012 21:22:22
Pamiętajmy, że naszymi czytelnikami nie są tylko i wyłącznie airsoftowcy, ale także osoby związane z wojskiem.

Oprócz tego każdy (nawet nie wojskowy) może wyrazić swoją subiektywną opinię na temat serialu i całych, jak się teraz okazało, mylnych zarzutów w kierunku jego twórców. Z przymrużeniem oka

A jak jest okazja to czemu by nie porozmawiać trochę o serialu przedstawiającym naszą polską armię? Z przymrużeniem oka
#5 | Piecu dnia November 20 2012 23:17:39
Jak dla mnie spoko... Może i gówno wiem ale dzięki takim "cosiom" wiem więcej niż nic. Pewnie pojawia się głosy, że lepiej nie wiedzieć niż niż wiedzieć źle... Ale olewam to koMyśliyjnie.

Serial mi sie podoba, klimat ma fajny, a jak komuś nie odpowiada to niech nie ogląda.
Żyjemy podobno w wolnym kraju więc kto nam zabroni?

Istnieje wiele dokumentów (w dużej mierze produkcji rodem z Amerykistanu) gdzie wiernie odwzorowuje się rzeczywistość na Myśliji. Więc nie ma co się spinać.Enjoy! Z przymrużeniem oka
#6 | edie dnia November 22 2012 22:06:57
ok, po pierwsze nie ma co się obruszać bo to nie zmienia faktu że przysłowiowe gówno wiedztwo można będzie śmiało przypisać, podejrzewam, zdecydowanej większości czytelników, tego skopiowanego z wp tekstu, ja na ten przykład powiem szczerze iż GÓWNO WIEM i takie same mam pojęcie o Myśliji w "afganie", mimo iż dysponuję mnóstwem informacji w różnorakim wydaniu od kilkunastu kolegów którzy odbyli nie jedną zmianę w Afganistanie, dlaczego ? bo tam psia mać nie byłem i nie będę. Wierzcie lub nie ale to jest jak z każdym konfliktem zbrojnym czy wojną, nie byłeś, nie widziałem to nic Ci tego nie zobrazuje choćby nie wiem jak było dobre, wierne czy zamaszyste.
Napisałem co napisałem i proszę nie brać tego do siebie, ale jak widzę że w komentarzach do tego filmu pojawiają się już super fachowe opisy i przyczepki to ręce mi opadają.. gdyby to był dokument lub choćby paradokument to ok ale w tym wypadku można mówić o co najwyżej o dość miernej polskiej kinematografii, która próbuje w dość nieudaczny sposób zekranizować coś co jej nie bardzo wychodzi. I tak to trzeba odbierać , obsada: do dupy, co oni casting robili przy wódce czy co; 70% aktorów nie pasuje mi do ról, akcja: trochę jej za mało i przez to trochę nie wiadomo co to ma być za serial... o czym lub o kim, bo na razie a poleciało chyba już 6 czy 7 odcinków, jest tam o wszystkim i niestety o niczym.
Osobiście oglądam to z tzw. rozpędu i jestem zawiedziony, tak a pro po to pierwsze 3 odcinki oglądałem hurtem i podczas trzeciego moja córa przyszła do mnie, spojrzała w ekran i powiedziała "o Lucy w mundurze ale siara i nawet normalnie mówi Uśmiech" no i obraz pani porucznik jakoś mi się "zmył"...
to tyle a z wojennych to wolę Klossa bo to Klassa sama w sobie.
#7 | edie dnia December 12 2012 14:43:48
poleciały już następne odcinki i ? no właśnie i, po numerze chyba 9 stwierdziłem że podobnego gniota już dawno nie oglądałem i pożałowałem czasu spędzonego na oglądanie dodatkowo obiecując sobie no more! koniec, ale jak to bywa, z rozpędu zapomniałem o danym sobie słowu i obejrzałem nr 10 i tu lekkie zdziwienie, albo zmienił się reżyser tej lipy albo właśnie wtedy nie zapomniał o lekach albo wręcz przeciwnie. Nr 10 to pierwszy odcinek, który wyszedł jako tako, nie jak polskonowela ale jak coś zbliżonego do serialu wojenno - sensacyjnego. W końcu widać że aktorzy grają a nie tylko udają, w końcu dialogi są jakieś takie lepiej poskładane i z jajem a nie z "klanu" w końcu coś się posklejało, jak next będzie podobny to może jakoś ten serial się dźwignie. Nie wiem dlaczego ale z aktorów najlepiej ogląda mi się Eryka Lubosa (Zbój), może ze względu na jego luzacką i przez to naturalną grę, w dalszym ciągu nie trawię Małaszyńskiego,Ostrowskiej czy Schuchardta no jakoś mi nie leżą... ogólnie dalej mi się nie podoba ale... jest lepiej Uśmiech
#8 | chenjinyan dnia July 20 2018 03:19:57
chanyuan2018.07.20
knicks jerseys
kyrie 4
keen shoes
columbia sportswear
kevin durant jerseys
van cleef & arpels jewelry
pandora jewelry
kobe 9
adidas uk
jimmy choo sunglasses
nike dunks
polo ralph lauren
polo ralph lauren
canada goose jackets
bottega veneta outlet
hermes belt
longchamp handbags
air max 90
spurs jerseys
air jordan 4
nets jerseys
adidas trainers
coach outlet
minnetonka outlet
cheap jordans
polo outlet
jordan shoes
mulberry handbags
harry winston jewelry
fitflops
mulberry handbags
air jordan retro
basketball shoes
herve leger outlet
jack wolfskin
canada goose outlet
kate spade outlet
michael kors outlet
nike cortez
nike presto
canada goose outlet
canada goose outlet
ugg boots
true religion jeans
true religion outlet
coach outlet online
ugg outlet
michael kors
oakley sunglasses
coach outlet
michael kors outlet
true religion jeans
air jordan shoes
mcm outlet
ray ban sunglasses
michael kors outlet online
kate spade outlet
denver broncos jerseys
visvim shoes
mac makeup
canada goose outlet
true religion jeans
longchamp outlet
furla handbags
camel shoes
tory burch outlet
ecco shoes
pandora charms
true religion outlet
michael kors outlet
fitflops shoes
coach outlet online
polo ralph lauren
suns jerseys
kate spade outlet
christian louboutin outlet
gentle monster sunglasses
michael kors outlet
malone souliers mules
gucci outlet
pandora charms
76ers jerseys
ed hardy clothing
michael kors outlet
pandora charms
pandora charms
pistons jerseys
burberry outlet
prada shoes
canada goose outlet
burberry outlet
raptors jerseys
true religion outlet
clippers jerseys
coach outlet
jordan shoes
lakers jerseys
kate spade outlet
ray ban sunglasses
canada goose outlet
louboutin shoes
bally shoes
michael kors outlet
canada goose outlet
yeezy boost
harden shoes
[url=http://www.poLolaurenoutlet.us.com]polo ralph lauren[/url]
canada goose jackets
bcbg dresses
louboutin pas cher
coach outlet
toms shoes
fingerlings monkey
kate spade outlet
nike shoes
kate spade outlet
michael kors uk
ralph lauren polo shirts
true religion uk
nike factory outlet
jeep shoes
champion clothing
jordan 32
ugg outlet
barbour jackets
dolce and gabbana
ray ban sunglasses
dsquared2 jeans
coach outlet online
cheap jordans
stuart weitzman shoes
yeezy boost 350
basketball jerseys
cheap jordans
pandora charms
ralph lauren polo shirts
birkenstock outlet
nuggets jerseys
coach handbags
dansko shoes
chrome hearts outlet
nike air force 1
michael kors handbags
canada goose outlet
michael kors
kobe shoes
bulls jerseys
nhl jerseys
cheap jordans
ray ban sunglasses
polo ralph lauren
adidas outlet
cartier jewelry
canada goose jackets
michael kors handbags
moncler outlet
mavericks jerseys
vans shoes
ray ban sunglasses
air huarache
michael kors outlet
magic jerseys
grizzlies jerseys
ray ban sunglasses
miu miu handbags
uggs outlet
canada goose jackets
fitflops sale clearance
jimmy choo shoes
ray ban sunglasses
michael kors outlet
canada goose outlet
canada goose outlet
coach outlet
north face jackets
ferragamo outlet
le coq sportif shoes
coach outlet online
polo ralph lauren
kevin durant shoes
air max 90
y3 shoes
mont blanc pens
nike revolution
air jordan shoes
nike air max 90
pandora jewelry
canada goose jackets
fitflops sale clearance
cheap jerseys
canada goose parka
coach outlet
michael kors
pandora outlet
longchamp handbags
baltimore ravens jerseys
cheap jerseys
prada handbags
oakley sunglasses
adidas nmd
pandora charms
ugg boots clearance
adidas soccer shoes
tag heuer watches
oakley sunglasses
uggs outlet
polo ralph lauren
ugg outlet
mulberry outlet
freshjive clothing
houston texans jerseys
manchester united jersey
saucony shoes
christian louboutin outlet
[url=http://www.Myślihka.us.org]Myślihka clothing[/url]
coach outlet
montblanc pens
ugg boots
christian louboutin outlet
tory burch outlet
christian louboutin outlet
nike free
undefeated clothing
oakley sunglasses
brequet wathes
audemars piguet watches
heat jerseys
swarovski outlet
givenchy jewelry
ugg boots
ugg boots
canada goose outlet
adidas nmd
ferragamo outlet
michael kors outlet
chloe outlet
michael kors outlet
fitflops sale clearance
longchamp bags
lacoste polo shirts
thunder jerseys
ugg outlet
coach outlet
canada goose
ugg outlet
cheap jordans
oakley sunglasses
kappa clothing
nike air max
ugg outlet
nike store
mizuno running shoes
coach outlet online
kevin durant shoes
michael kors outlet
cheap nfl jerseys
cheap nhl jerseys
nike air max 2015
kate spade outlet
world cup jerseys
jordan shoes
kate spade outlet
tory burch outlet
michael kors outlet online
bvlgari jewelry
futbol baratas
ray ban sunglasses
links of london
tory burch outlet
reebok trainers
nba jerseys
cheap jordans
mulberry handbags
coach outlet online
michael kors outlet
polo ralph lauren
ralph lauren outlet
moncler outlet
celine outlet
ralph lauren pas cher
swarovski outlet
air jordan 4
kate spade outlet
ysl outlet
michael kors outlet
belstaff jackets
coach outlet
air max uk
chelsea jersey
coach outlet store online
pandora jewelry
adidas wings
canada goose jackets
canada goose outlet
fitflops sale
birkenstock sandals
uggs outlet
cheap jordans
coach outlet
christian louboutin shoes
michael kors outlet
ralph lauren polo
toms shoes
off white
hermes outlet
ray ban sunglasses
michael kors outlet
kate spade outlet
bulgari jewelry
nike shoes
moncler jackets
air max 90
oakley sunglasses
lebron james shoes
nba jerseys
michael kors outlet
michael kors outlet
indianapolis colts jerseys
givenchy handbags
michael kors outlet
reebok outlet store
air more uptempo
christian louboutin outlet
uggs outlet
ray ban sunglasses
five fingers shoes
nfl jerseys wholesale
[url=http://www.poLolacostepaschers.fr]lacoste soldes[/url]
tods outlet
clarks shoes
barcelona jersey
mulberry outlet
longchamp outlet
coach outlet online
longchamp handbags
oakley sunglasses
ugg outlet
longchamp outlet
kd 9
cheap jordans
fossil watches
true religion jeans
air jordan 3
uggs outlet
swarovski crystal
kings jerseys
coach outlet
denver broncos jerseys
jordan shoes
prada outlet
longchamp solde
bape clothing
polo outlet
valentino outlet
alexander mcqueen shoes
burberry outlet
ugg outlet
nike roshe one
air max 90
michael kors outlet
hermes outlet
ralph lauren polo shirts
ray ban sunglasses
ferragamo shoes
ugg outlet
warriors jerseys
polo ralph lauren
swarovski outlet
nike tennis
pacers jerseys
canada goose outlet
cazal sunglasses
michael kors handbags
suicoke sandals
cheap snapbacks
air max 2017
oakley sunglasses
toms shoes
swarovski outlet
nike shoes
polo ralph lauren
ugg outlet
ugg outlets
cheap football shirts
polo outlet
mulberry handbags
chrome hearts outlet
wellensteyn jackets
ray ban outlet
cheap mlb jerseys
dc shoes
alife clothing
pandora charms sale clearance
michael kors wallets
true religion jeans
oakley sunglasses
pandora charms
uggs outlet
canada goose outlet
canada goose jackets
gucci handbags
rockets jerseys
ugg boots
prada sunglasses
nfl jersey wholesale
true religion jeans
hermes birkin
ugg boots clearance
jordan shoes
huf clothing
under armour outlet
jerseys from china
christian louboutin outlet
coach outlet online
michael kors outlet
polo outlet
cheap mlb jerseys
canada goose outlet
coach outlet
kate spade outlet
ferragamo outlet
coach outlet
nike pegasus
chicago blackhawks jerseys
cheap jordans
dior outlet
ugg outlet
mulberry bags
ugg outlet
armani exchange
jordan shoes
coach handbags
trailblazers jerseys
moncler outlet
uggs outlet
san antonio spurs jerseys
true religion jeans
oakley sunglasses
christian louboutin outlet
hawks jerseys
coach factory outlet
canada goose outlet
fila shoes
gucci outlet
fitflops outlet
kate spade outlet
coach outlet
nike lunarglide
coach factory outlet
yeezy boost
coach outlet online
supreme uk
air max 97
true religion jeans
canada goose outlet
merrell shoes
cheap jordans
nba jerseys
longchamp pliage
canada goose outlet
canada goose jackets
canada goose jackets
uggs
simulation shoes
pandora charms
nike roshe
coach outlet
cheap jordans
michael kors outlet
adidas crazy
coach outlet
polo ralph lauren
canada goose jackets
michael kors
carrera sunglasses
moncler outlet
tory burch outlet
stussy clothing
10 deep clothing
timberwolves jerseys
cheap jordans
jordan shoes
adidas outlet
coach factory outlet
pandora charms
air max 97
longchamp pas cher
kobe bryant shoes
supra shoes
guess factory
air huarache
san francisco 49ers jerseys
christian louboutin shoes
nike revolution
pandora outlet
football shirts
christian louboutin outlet
balmain jeans
gucci outlet
ugg outlet
michael kors
ubiq shoes
isabel marant shoes
manolo blahnik outlet
soccer jerseys
stephen curry shoes
kd 10 elite
chopard jewelry
balenciaga sneakers
polo shirts
ugg outlet
polo outlet
chloe sunglassess
bucks jerseys
canada goose jackets
oakley sunglasses
real madrid jersey
tory burch outlet
hornets jerseys
nike outlet
salomon shoes
true religion jeans
polo ralph lauren
nike foamposite
michael kors outlet
cheap jordans
fitflops
polo ralph lauren
canada goose outlet
puma outlet
canada goose outlet
true religion jeans
karen millen dresses
supreme clothing
michael kors outlet
longchamp solde
jazz jerseys
moncler jackets
arcteryx jacket
michael kors outlet
michael kors outlet
gucci outlet
swarovski crystal
air jordan release dates
light up shoes
calvin klein jeans
celtics jerseys
ray ban sunglasses
golden goose sneakers
canada goose outlet
coach outlet
coach outlet online
michael kors outlet
nike outlet
a bathing ape
michael kors outlet
wizards jerseys
ray ban sunglasses
air force 1
ugg boots
cavaliers jerseys
michael kors handbags
polo ralph lauren
nike store uk
nike blazer pas cher
true religion jeans
g-star jeans
jordan shoes
coach canada
ferragamo outlet
brequet wathes
coach outlet
burberry outlet
soccer jerseys
palladium boots
fendi handbags
nhl jerseys
coach outlet
nobis outlet
pandora charms
tory burch outlet
michael kors outlet
lakers jerseys
canada goose jackets
air jordan 12
converse shoes
james harden jerseys
fitflops sale
asics shoes
diesel jeans
michael kors handbags
mulberry bags
air max 95
jordan shoes
ferragamo outlet
michael kors outlet
pandora
balenciaga sneakers
new balance shoes
oakley sunglasses
tory burch outlet
fred perry polo shirts
canada goose jackets
ferragamo shoes
coach outlet
giuseppe zanotti outlet
canada goose coats
true religion outlet
pelicans jerseys
air max 1
cleveland cavaliers jersey
nike store
coach outlet
mbt shoes
uggs outlet
michael kors outlet
pandora charms
marc jacobs outlet
isabel marant outlet
soccer shoes
golden state warriors jerseys
longchamp handbags
oakley sunglasses
coach outlet
#9 | lindarose11 dnia January 10 2019 02:59:13
The article you have shared here very awesome. I really like and appreciated your work. I read deeply your article, the points you have mentioned in this article are useful
atari breakout
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Kalendarz
<< Styczeń 2022 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Reklama
Naszywki.pl

Statystyki reklamowe
Tagi©
Niemcy zamykają Homemade Libia Act od Valor Elektryczny Blow Back Skarby... Zmiana Survival Radio ASG Zwycięzcy wrzesień Makarov KWC
Wszystkie Tagi
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Tag news

Sprzęt karabin Patenty paracord Relacje Strzelanie Medyk Snajper Mapa i kompas Recenzje Zapowiedzi Survival Bytowanie Taktyka Imprezy Znaki niewerbalne RTO Radio Testy sprzętu Kleszcze komary Pozornie trywialne Point Blank Filmy Ciekawostki Promocje Teamy Społeczność CQB KP SGO Combat Alert M65 Maskowanie Pirotechnika LIGA ASG Radio ASG Fatah Komiks Artykuły by Sebi Testy by Straszydło Blady Kącik Filmowy Teksty Pitera FIA Szkoła Partyzanantów

Przetłumacz stronę

Szybki tłumacz
Ostatnie Komentarze
News
[url=https://paccapita...
[url=https://victorias...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://www.theco...
[url=https://brandinge...
Artykuły
Świetne... :D a końców...
Foto
[url=http://www.hitche...
Wybrane Strony
[url=https://www.piico...
Od 20110217 Odwiedziny gości:
Dziś:21,126
Wczoraj:32,921
W tym tygodniu:174,533
W tym miesiącu:722,043
W tym roku:722,043
Wszystkich:69,069,469
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Engami
05-04-2021 14:22
Z on zadanie zakr?tu ilo?ci mocnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? zawiadomienia autonomicznej cechy lokalu, kto sced

Engami
05-04-2021 12:40
Z jego osoba Myślija prze?omu liczby spokojnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo baza ogloszen oddzielnej cechy lokalu, k

Engami
14-01-2021 22:25
Z on zadanie zwrotu sumy równowarto?ciowej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe anonse osobnej cechy lokal

Engami
14-01-2021 20:59
Z on funkcja zakr?tu liczbie p?ynnej udost?pnionej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci czy te? oferty pracy krakow nowa huta odmiennej ce

Engami
13-01-2021 16:20
Z jego osoba zadanie skr?tu ilo?ci równowarto?ciowej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? posiad?o?ci b?d? serwis ogloszeniowy odmiennej

Engami
13-01-2021 00:42
Z jego osoba obowi?zek zakr?tu liczbie g?adkiej udzielonej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? oferty samoistnej cesze lokalu, j

Engami
12-01-2021 23:21
Z jego osoba funkcja skr?tu sumie prostej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? posiad?o?ci b?d? oferty pracy krakow nowa huta osobnej cec

Engami
12-01-2021 21:15
Z jego osoba Myślija zwrotu liczbie p?ynnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cechy lokalu, j

Engami
12-01-2021 19:54
Z on zadanie zakr?tu sumie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo olx ogloszenia praca wroclaw autonomicz

Engami
11-01-2021 23:14
Z on Myślija prze?omu sumie ?agodnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci albo praca rzeszow oferty rzeszowiak samodzielnej w?

Engami
11-01-2021 21:55
Z on Myślija skr?tu wielko?ci spokojnej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo [url=http://portal
owo.nysa.pl]najnow
sze oferty pracy warszawa i okolice kierowca c e[/u

Engami
07-01-2021 23:38
Z on obowi?zek skr?tu liczbie regularnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? posiad?o?ci wzgl?dnie [url=http://web.sp
ecjalistyczneoserw
isy.pl]express bydgoski praca ogloszen

Engami
07-01-2021 22:11
Z on zadanie zwrotu sumy lekkiej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? nieruchomo?ci lub sprzeda samoistnej cechy lokalu, kto prze

Engami
06-01-2021 15:40
Z on obowi?zek prze?omu wielko?ci spokojnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe wiadomosci oddz

Engami
06-01-2021 14:11
Z on funkcja skr?tu sumie p?ynnej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie oferty pracy warszawa bia Loleka olx autono

Engami
05-01-2021 16:54
Z on funkcja prze?omu liczby lekkiej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie baza lokalna samodzielnej w?as

Engami
05-01-2021 15:32
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy pewnej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie oferty pracy money lubliniec sam

Engami
28-12-2020 11:51
Z jego osoba zadanie zakr?tu liczbie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? [url=http://ogloos
zeniowo.pl]oferty pracy krakow nowa huta olx

Engami
28-12-2020 10:34
Z jego osoba Myślija prze?omu wielko?ci p?ynnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo ogloszeniowo oddzielnej cechy lokalu, kt

Engami
12-12-2020 12:17
Z jego osoba zadanie zwrotu wielko?ci p?ynnej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci czy te? ogloszenia praca plock plocman samo

Engami
12-12-2020 10:58
Z jego osoba funkcja prze?omu ilo?ci prostej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? internetowe anonse samoistnej cec

Engami
09-12-2020 12:52
Z on funkcja prze?omu wielko?ci ?agodnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci b?d? lokalne oferty odr?bnej cechy lokalu, kto p

Engami
09-12-2020 11:23
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy mocnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca lubliniec oferty samoistnej w?a

Engami
04-12-2020 15:03
Z on zadanie skr?tu sumy ?agodnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca plock bezplatne ogloszenia samoistnej w?asno?c

Engami
04-12-2020 13:39
Z jego osoba Myślija prze?omu kwoty równowarto?ciowej u?yczonej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cesz

Niezbędnik - Essentials :
Wspomnienia: