Nawigacja
POLECANE
ZNAJOMI
Ankieta
Czy jesteś zwolennikiem używania magazynków typu:

Real/Low/Mid-Cap
Real/Low/Mid-Cap
86% [149 głosów]

Hi-Cap
Hi-Cap
14% [24 głosy]

Ogółem głosów: 173
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 11.01.11

Archiwum ankiet
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 6:53
Zachód słońca: 17:24
Dzień trwa:
10 Godzin 30 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 8:03
Archiwum News 2014:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2013:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2012:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2011:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2010:
Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Trening CQB w Kluczewie, 25.08.2012, relacja

Trening CQB w Kluczewie, 25.08.2012, relacja

W ostatnią sobotę sierpnia odbył się na opuszczonym radzieckim lotnisku w Kluczewie trening, którego przedmiotem była walka w pomieszczeniach. Organizatorem szkolenia był Izeestunt, zaś na miejscu pojawiło się 14 uczestników. Jako jeden z nich przedstawiam relację z tego wydarzenia.

 

Hotele na Kluczewie to miejscówka znakomicie się nadająca do CQB. Szczególnie czteropoziomowy budynek z dwiema klatkami schodowymi. Trzeba tu zaznaczyć, że jest to budynek o bardzo skomplikowanym układzie pomieszczeń, toteż zorganizowane działania w nim stanowią nie lada wyzwanie nawet dla osób, które miały już do czynienia z walką w pomieszczeniach.

Miejsce zostało dobrze przygotowane do szkolenia. W jednym z pokojów było miejsce na sprzęt, w innym zaimprowizowano salę wykładową z miejscami do siedzenia. Na wszystkich kondygnacjach przygotowano tarcze z celami oraz symulujące zakładników, a za drzwi robiły spore fragmenty tektury. Poza tym organizator przygotował dla nas wodę, kawę, oraz ciasteczka. Te ostatnie znalazły się w moim i Groma brzuchu jeszcze przed zakończeniem części teoretycznej…

Teoria

W ramach części teoretycznej Izeestunt wygłosił dwugodzinny wykład zawierający podstawowe informacje z systemu CQB, który mieliśmy ćwiczyć w części praktycznej. Co warto odnotować, każdy z uczestników otrzymał handbooka w języku angielskim z informacjami z wykładu. Zwykle szkolenia na których byłem ograniczały część teoretyczną do minimum. Tutaj mieliśmy dość rozbudowany wykład, na którym chyba każdy dowiedział się jakiejś nowości.

Wyjątkowym elementem handbooka był plan obiektu, na którym przyszło nam się szkolić. Organizator musiał się sporo napracować przy wykonywaniu pomiarów. Efektem jego prac był wydruk układu każdego z poziomów budynku w dwóch rzutach. Były na nim zaznaczone okna, drzwi i ważniejsze dziury, na które mieliśmy zwrócić uwagę.

Praktyka

Po wykładzie przyszło czas na część praktyczną. Zaczęło się od czyszczenia pomieszczenia trójką/czwórką, z dwoma celami znajdującymi się w środku. Element ten prowadzony był ze strzelaniem, co dodatkowo utrudniało nam uporządkowane działanie. Na tym etapie poznaliśmy nasze możliwości i przeszliśmy do nieco łatwiejszych ćwiczeń.

Zaczęliśmy od przemieszczania się po ciągu komunikacyjnym z krojeniem pomieszczenia zarówno indywidualnie, jak i przy współpracy w dwójkach. Przećwiczyliśmy również pokonywanie schodów, a także czyszczenie pomieszczenia, a później ich większej liczby trójką albo czwórką.

Na końcu przyszedł czas na dwa zadania bojowe. Każde z nich zakładało wykorzystanie wiedzy zdobytej w części teoretycznej, wymagało także zaplanowania działania poszczególnych sekcji. W tym ostatnim etapie, a więc przy układaniu planu, zabrakło po pierwsze współpracy, po drugie uporządkowanego działania, po trzecie zaś dowódcy, który swoją decyzją ustanowił by klarowną dla wszystkich koncepcję szturmu, łącznie z zasadami komunikacji radiowej. Być może brakowało nieco czasu by stworzyć jasny plan działań, dlatego też następnym razem można by się ograniczyć do wykonania zadania w sposób zaproponowany przez instruktora.

Zadanie pierwsze zakładało szturm na piwnicę i parter obiektu. Podzieliliśmy się na dwie grupy, po dwie sekcje każda. Grupa dolna miała zaatakować piwnice, zaś górna parter. Organizator przygotował nam drabiny, dzięki którym mogliśmy wejść na parter przez okno, atakując je od “ślepej” ściany. Trudno było ustawić drabiny na miejscu po sygnale do rozpoczęcia ataku, co wynikało z dużej ilości gruzu i krzaków pod oknami. Czyszczenie pomieszczeń z przeciwnikiem w postaci tarcz nie jest tak groźne, toteż ten element przebiegał w miarę sprawnie, choć grupa z piwnicy wyeliminowała zakładnika biorąc go za wroga. Dla mnie trudnością było np. prowadzenie komunikacji radiowej z HQ, gdzie musiałem zameldować o ilości zniszczonych celów, stratach i zabezpieczonych zakładnikach.

Zadanie drugie polegało na ataku na kolejne dwa poziomy obiektu – pierwsze i drugie piętro. Zdecydowaliśmy się na uderzenie na dwa piętra na raz. Moim zdaniem nie była to najlepsza decyzja, gdyż przy takiej liczbie kierunków do pilnowania czyszczenie kilku pomieszczeń w trzy osoby nie jest ani dynamiczne, ani bezpieczne. Niemniej jednak żaden z zakładników nie został trafiony.

Podsumowanie

CQB to chaos, który próbowaliśmy okiełznać. Szkolenie te było dobrym krokiem w tym kierunku, ale chyba każdy zdaje sobie z tego sprawę, że by sprawnie działać w pomieszczeniach należy ćwiczyć o wiele więcej niż raz na kilka miesięcy. Dla tych, którzy pierwszy raz mieli kontakt z CQB było to z pewnością coś nowego. Dla osób mających już pewne doświadczenia był to trening, na którym mieli okazję do przećwiczenia umiejętności już nabytych. Cieszą więc zapowiedzi organizatora o planach przeprowadzenia kolejnego eventu w tej tematyce.

Od strony organizacyjnej szkolenie było przygotowane na bardzo wysokim poziomie. Handbooki, tarcze, kartonowe drzwi, drabiny, pomieszczenia do wykładów i ciasteczka przypadły do gustu uczestnikom. Na koniec tradycyjne podziękowania dla osób uczestniczących w treningu i Izeestunta, naszego instruktora i organizatora w jednej osobie. Mam nadzieję, że będę mógł się pojawić na kolejnej edycji.

Do przemyślenia

Na marginesie warto zastanowić się nad sensem strzelania podczas ćwiczeń. Z jednej strony jest to element utrudniający czyszczenie pomieszczeń. Operator podczas szkolenia nie skupia się jedynie na poprawnym wejściu, rozstawieniu, komunikacji i wyjściu. Ma wówczas możliwość poświęcenia większej uwagi na te sekwencję i z czasem nabiera większej pewności w ich wykonywaniu. Z drugiej strony krojenie pomieszczenia, identyfikacja celu i prowadzenie ognia są podstawowymi umiejętnościami zapewniającymi nam przetrwanie w budynku, szczególnie na airsoftowym polu walki, gdzie prawdopodobieństwo kontaktu jest bardzo wysokie. Jak ja wyważyłbym te dwa elementy?

Cóż, piłkarze nie trenują grania w piłkę bez piłki, niezależnie od tego czy grają w okręgówce czy w Lidze Mistrzów. Tak samo i my nie powinniśmy prowadzić treningów bez strzelania. Jednak na początku szkolenia, do momentu zaznajomienia się z podstawowymi procedurami powinniśmy powstrzymać się od prowadzenia ognia. Dopiero po wpojeniu elementarnych wiadomości, kiedy nie potrzebne są nam duże zasoby uwagi do ich nauki, powinniśmy włączyć strzelanie do ćwiczeń. Wyłączenie tego elementu to jak nie stawianie kropki nad “i”. Do ćwiczeń włączyłbym także kontakt z realnym przeciwnikiem. Wynika to z tego, co często widzimy na różnych spotkaniach CQB, że każdy kontakt całkowicie eliminuje taktyczne działanie, a wszyscy wokół przestają wykonywać swoje zadania i nastawiają się na jak najszybsze wyeliminowanie zagrożenia.

Trzeba też dodać, że prowadzenie ognia jest instynktownym działaniem, które odbywa się w ułamkach sekund i nie opiera się na skomplikowanych operacjach psychicznych jak obliczenia matematyczne czy analiza tekstu. Dlatego też nie zakłóca ono myślenia i działania w pomieszczeniach, w większym stopniu niż stres i dezorientacja wywołana ćwiczeniem czegoś nowego. Stąd może uprzedzenia niektórych w stosunku do treningu ze strzelaniem – po prostu na początku zawsze “nie wychodzi”, niezależnie od tego czy strzelanie jest czy nie ma. W każdym razie jest to kwestia do zastanowienia i dalszej dyskusji.

 

 

Źródło:

Komentarze
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Kalendarz
<< Sierpień 2021 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Reklama
Naszywki.pl

Statystyki reklamowe
Tagi©
Zbrojownia Szkolenie Certyfikowane KP SGO Gdańsk Piltot LIGI ASG Makarov KWC Zmiana Mndur Gorka E SPOS Nowe pistolety WP Alice Custom Arctic Combat Zwycięzcy wrzesień
Wszystkie Tagi
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Tag news

Sprzęt karabin Patenty paracord Relacje Strzelanie Medyk Snajper Mapa i kompas Recenzje Zapowiedzi Survival Bytowanie Taktyka Imprezy Znaki niewerbalne RTO Radio Testy sprzętu Kleszcze komary Pozornie trywialne Point Blank Filmy Ciekawostki Promocje Teamy Społeczność CQB KP SGO Combat Alert M65 Maskowanie Pirotechnika LIGA ASG Radio ASG Fatah Komiks Artykuły by Sebi Testy by Straszydło Blady Kącik Filmowy Teksty Pitera FIA Szkoła Partyzanantów

Przetłumacz stronę

Szybki tłumacz
Ostatnie Komentarze
News
[url=https://paccapita...
[url=https://victorias...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://www.theco...
[url=https://brandinge...
Artykuły
Świetne... :D a końców...
Foto
[url=http://www.hitche...
Wybrane Strony
[url=https://www.piico...
Od 20110217 Odwiedziny gości:
Dziś:13,281
Wczoraj:38,010
W tym tygodniu:13,281
W tym miesiącu:565,326
W tym roku:9,142,331
Wszystkich:65,859,831
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Engami
05-04-2021 14:22
Z on zadanie zakr?tu ilo?ci mocnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? zawiadomienia autonomicznej cechy lokalu, kto sced

Engami
05-04-2021 12:40
Z jego osoba Myślija prze?omu liczby spokojnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo baza ogloszen oddzielnej cechy lokalu, k

Engami
14-01-2021 22:25
Z on zadanie zwrotu sumy równowarto?ciowej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe anonse osobnej cechy lokal

Engami
14-01-2021 20:59
Z on funkcja zakr?tu liczbie p?ynnej udost?pnionej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci czy te? oferty pracy krakow nowa huta odmiennej ce

Engami
13-01-2021 16:20
Z jego osoba zadanie skr?tu ilo?ci równowarto?ciowej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? posiad?o?ci b?d? serwis ogloszeniowy odmiennej

Engami
13-01-2021 00:42
Z jego osoba obowi?zek zakr?tu liczbie g?adkiej udzielonej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? oferty samoistnej cesze lokalu, j

Engami
12-01-2021 23:21
Z jego osoba funkcja skr?tu sumie prostej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? posiad?o?ci b?d? oferty pracy krakow nowa huta osobnej cec

Engami
12-01-2021 21:15
Z jego osoba Myślija zwrotu liczbie p?ynnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cechy lokalu, j

Engami
12-01-2021 19:54
Z on zadanie zakr?tu sumie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo olx ogloszenia praca wroclaw autonomicz

Engami
11-01-2021 23:14
Z on Myślija prze?omu sumie ?agodnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci albo praca rzeszow oferty rzeszowiak samodzielnej w?

Engami
11-01-2021 21:55
Z on Myślija skr?tu wielko?ci spokojnej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo [url=http://portal
owo.nysa.pl]najnow
sze oferty pracy warszawa i okolice kierowca c e[/u

Engami
07-01-2021 23:38
Z on obowi?zek skr?tu liczbie regularnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? posiad?o?ci wzgl?dnie [url=http://web.sp
ecjalistyczneoserw
isy.pl]express bydgoski praca ogloszen

Engami
07-01-2021 22:11
Z on zadanie zwrotu sumy lekkiej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? nieruchomo?ci lub sprzeda samoistnej cechy lokalu, kto prze

Engami
06-01-2021 15:40
Z on obowi?zek prze?omu wielko?ci spokojnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe wiadomosci oddz

Engami
06-01-2021 14:11
Z on funkcja skr?tu sumie p?ynnej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie oferty pracy warszawa bia Loleka olx autono

Engami
05-01-2021 16:54
Z on funkcja prze?omu liczby lekkiej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie baza lokalna samodzielnej w?as

Engami
05-01-2021 15:32
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy pewnej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie oferty pracy money lubliniec sam

Engami
28-12-2020 11:51
Z jego osoba zadanie zakr?tu liczbie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? [url=http://ogloos
zeniowo.pl]oferty pracy krakow nowa huta olx

Engami
28-12-2020 10:34
Z jego osoba Myślija prze?omu wielko?ci p?ynnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo ogloszeniowo oddzielnej cechy lokalu, kt

Engami
12-12-2020 12:17
Z jego osoba zadanie zwrotu wielko?ci p?ynnej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci czy te? ogloszenia praca plock plocman samo

Engami
12-12-2020 10:58
Z jego osoba funkcja prze?omu ilo?ci prostej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? internetowe anonse samoistnej cec

Engami
09-12-2020 12:52
Z on funkcja prze?omu wielko?ci ?agodnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci b?d? lokalne oferty odr?bnej cechy lokalu, kto p

Engami
09-12-2020 11:23
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy mocnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca lubliniec oferty samoistnej w?a

Engami
04-12-2020 15:03
Z on zadanie skr?tu sumy ?agodnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca plock bezplatne ogloszenia samoistnej w?asno?c

Engami
04-12-2020 13:39
Z jego osoba Myślija prze?omu kwoty równowarto?ciowej u?yczonej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cesz

Niezbędnik - Essentials :
Wspomnienia: