Nawigacja
POLECANE
ZNAJOMI
Ankieta
Czy jesteś zwolennikiem używania magazynków typu:

Real/Low/Mid-Cap
Real/Low/Mid-Cap
86% [149 głosów]

Hi-Cap
Hi-Cap
14% [24 głosy]

Ogółem głosów: 173
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 11.01.11

Archiwum ankiet
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 6:58
Zachód słońca: 17:17
Dzień trwa:
10 Godzin 19 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 8:14
Archiwum News 2014:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2013:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2012:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2011:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2010:
Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Rescue Belt


Pomysł połączenia uprzęży z paskiem do spodni jako uniwersalnego pasa ratowniczego jest znany od jakiegoś czasu w zachodnich jednostkach ratowniczych i straży pożarnej. Zaadoptowanie go do wyposażenia operatorów wojskowych i SWAT to była tylko kwestia czasu( podobnie jak wcześniej cywilnych camelbaków). Dziś ten rodzaj pasa produkowany jest przez znaczną część wytwórców wszelkiego wyposażenia taktycznego. Na razie stosowany przez pojedynczych operatorów w przeróżnych jednostkach.Pas ten o nazwie CQB Rescue Rigger Belt (inne nazwy: Emergency Rescue Belt, Last Resort Belt, Instructor Belt) to w sumie prosta górna cześć zwykłej uprzęży. Dzięki pozbyciu się poduszki (gąbki), która zapewnia wygodę podczas zjazdów pas ten spokojnie mieści się w szlufki zwykłych spodni (tak BDU jak i Lewisów)
Zadaniem pasa rescue jest zgodnie z nazwą funkcja ratowniczo/zabezpieczająca.
Możemy go używać;

-podczas transportu na płozach śmigłowca
-podczas transportu na pojeździe samochodowym
-podczas zjazdów na linach
-podczas improwizowanej ewakuacji
-podczas wszelkich przepraw linowych czy trawersów na wysokościachZastosowań takiego pasa może być oczywiście więcej. Olbrzymią zaletą rescue belt jest fakt, że nie krępuje naszej osoby podczas noszenia. Nie uciska i nie przeszkadza. Gdy nie korzystamy z niego w charakterze pasa ratowniczego pełni funkcję zwykłego pasa do spodni i to jest cała zaleta takiego rozwiązania. Noszenie nawet podczas długich działań tak w mundurze jak i w cywilu nie nastręcza żadnych trudności. Możemy go nosić podczas każdej operacji i w każdej chwili mamy pod ręką improwizowaną uprząż o dużej wytrzymałości statycznej oraz (choć to może się wydać wątpliwe) dużej wygodzie użytkowania.
Ćwiczenia MOUT... trzeba szybko zrobić improwizowane stanowisko do zjazdu. Jeden operator siada przy parapecie, karabińczyk wpina do pasa rescue i ..gotowe. Podobnie podczas przeprawy przez rwąca rzekę, szybkiego zjazdu z mostu itp.itp. takich sytuacji można znaleźć mnóstwo.
Juz kilka lat temu rigger belt został zauważony przez operatorów SWAT. Choć nie zastąpi on zwykłej uprzęży, ( nie jest tak wygodny, nie można w nim wykonywać zjazdów rodwróconych) niejednokrotnie może być ostatnią deska ratunku dla operatora SWAT podczas akcji.
Stworzono nawet wersje typowo dla tych jednostek z dodatkowym uchem z tyłu.Pas ten ma także inną dużą zaletę; założona na niego kabura czy pochwa noża nie ściska (zgniata) pasa podobnie jak to się dzieje w przypadku innych pasów nylonowych noszonych w spodniach.Generalnie można używać go na dwa sposoby:
-jako pas do spodni
-jako pas na kombinezon nomexowy ( lub inny) podobnie jak typowy pas oporzadzeniowy.

W pierwszej metodzie musimy pamiętać o wpuszczeniu bluzy mundurowej do spodni, aby ucho pasa było zawsze na wierzchu w gotowości do użycia.
W drugim przypadku należy pamiętać o tym, że pasa w sumie nic nie trzyma i siedzi on luźno na naszych biodrach. Podczas zjazdu na pewno przesunie się ku górze naszego ciała.Sama technika zjazdu tez jest ważna. Należy odchylić ciało, aby pas znalazł się prostopadle z naszymi nogami w stosunku do ściany. Wtedy trzymamy go naszymi plecami i przebywanie na ścianie nie jest takie męczące. Jednak, gdy zanadto przechylimy się do ściany, automatycznie nasze ciało zacznie się prostować a pas podejdzie nam pod żebra (gdyż nic go nie trzyma na udach w przeciwieństwie do zwykłej uprzęży)
Dopóki będą go trzymać szlufki w naszych spodniach wszystko będzie w porządku.
W sytuacji awaryjnej nie ma tak naprawdę znaczenia jak będziemy zjeżdżać z budynku. Szlufki na pewno wtedy się pourywają a sam pas wyląduje w okolicach klatki piersiowej ....lecz jeśli ma on uratować nasze życie..


Budowa (na podstawie pasa Blackhawk)

Wykonany został z grubej (2 mm) taśmy nylonowej o szerokości 49 mm.
Cała konstrukcja jest zgodna ze specyfikacją (normą) MIL-STD-858, która obejmuje wszystkie zapięcia i taśmy używane do produkcji uprzęży i spadochronów znajdujących się na wyposażeniu sił amerykańskich.
Pas ten posiada numer NSN-4240-01-509-6086 (6087) czyli jest dopuszczony do użytku w armii USA i krajach NATO
Wytrzymuje obciążenie statyczne do 3500 kg (7000lb- zdarzają się modele innych firm o wytrzymałość do 8000lb)
Od zapięcia do prawie połowy pasa znajduje się taśma velcro (rzep), która dodatkowo zabezpiecza końcówkę wychodzącą z klamry.
Sama klamra jest szybka i prosta w obsłudze. Ten typ jest wykorzystywany w uprzężach spadochronowych i niektórych modelach uprzęży wspinaczkowych
Pasy można dostać najpopularniejszych kolorach; czarnym, oliwkowym i piaskowym
Modele firmy BHI są polecane przez amerykańską organizację NOTA ( NATIONAL TACTICAL OFFICERS ASSOCIATION - skupiającą oficerów wojska i policji.UWAGA! Pas ten należy traktować i dbać o niego podobnie jak o uprząż wspinaczkową czy spadochronową
Należy go wymienić, jeśli są widoczne przetarcia czy uszkodzenia szwów,
Gdy pas miał kontakt z chemikaliami lub, gdy został użyty podczas ciężkiego odpadnięcia. Żywotność takiego pasa skraca się także podczas niekorzystnego działania promieni UV i warunków klimatycznych np. częstego moczenia

Na obecną chwilę pasy tego rodzaju produkuje juz kilkanaście firm zachodnich.
Przedział cenowy to od 21 do 40 $
W Polsce można znaleźć je na razie tylko na allegro i w kilku sklepach.

Kilka linków do najpopularniejszych producentów

www.blackhawk.com

www.eagleindustri...

www.thewilderness...

www.bdstacticalge... (dawne SOE)

www.specopstech.com

www.spectergear.com

www.londonbridget...

a na koniec test pasa jednej z firm; blok stalowy waży 2000kg
Tekst opracowany został przez: Super TAC.


Komentarze
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
#1 | Patol dnia July 29 2010 01:06:32
Mam... :-]
Rzadko zabieram ze sobą... :/
#2 | Mario75 dnia July 29 2010 01:09:58
Proste i zawsze pod ręką. Raczej pod szlufką Z przymrużeniem oka Ostatnio używaliśmy przy przeprawie linowej z Terenowym pasa parcianego Polskiego Wojska. Myślę, że do szybkiej przeprawy i ten pas spokojnie spełnia podstawowe zastosowanie. Wiadomo, że uprząż to uprząż, ale kto ma ją zawsze pod rękąUśmiech Jakiś czas temu z Dantee przeglądaliśmy parę ofert. Myślę, że część szpeju warta uwagi.
#3 | Marduk dnia July 29 2010 09:41:59
120-190 zł tyle na warunki polskie wynosi faktyczna cena takiego pasa, oczywiście mówię o produktach oferowanych przez sklep CQBTACTICAL.PL którego produkty śledzę na bieżąco. W tej cenie można dostać już uprząż wspinaczkową. Ogólne założenie jest niezłe, jak najmniej na sobie w jak największej funkcjonalności i dąży się do "odciążenia" żołnierza. Proste, logiczne lecz dla niektórych wciąż zbyt skomplikowane Pokazuje język
#4 | Sundowner dnia July 29 2010 23:46:17
Niezupełnie Marduk. Taki pas nie pełni roli uprzęży wspinaczkowej, a używając go jako taki można się nieprzyjemnie zdziwić. Riggers Belt jest narzędziem raczej awaryjnym... jak bransoleta z paracordu, lub kondom w portfelu. Używanie go jako podstawowego wyposażenia do alpinistyki jest raczej głupim pomysłem i może kogoś kosztować zdrowie lub życie. Szczególnie na kombinezonie Nomexowym.
#5 | 1 dnia July 30 2010 13:21:06
http://www.youtub...r_embedded

Kilka dni temu pisałem o wykorzystaniu pasów rescue. Tutaj u kolegi Dawida znalazłem stary test noża do którego wykorzystałem pas Blackhawka. Jak widać punkt mocowania liny znajduje się na rękojeści noża ;-)
To trident AB01. naprawdę konkretny nóż. Z tego co się orientuje jeszcze nikt tak nie testował wytrzymałości noża ;-)

by Super Z przymrużeniem oka
#6 | barracudaSPZ dnia July 31 2010 01:45:36
dupa dupa dupa. Sundowner ma rację. Ten pas to jest awaria. Taką sama awarie mozna wykona z pasa LWP i nici. Jest to wygoda bo masz pas i zjazdówkę. Z tym iz jest to awaryjna zjazdówka. Wyposażene przygotowuje sie na miarę potrzeb. Nikt nie bierze halo/haho na godzinna Myśliję w leśniczówwce na Mazurach. Nie znaczy to że logistyka nie powinna być na to gotowa. Aha i po co ja to piszę,
#7 | Mario75 dnia July 31 2010 10:03:02
Na pasie LWP przeprawialiśmy się pod Słupskiem na ćwiczeniach z Terenowym. Pas na maxa wytrzymały. Z oporządzeniem, repliką i plecakiem, spokojnie na tym można było się asekurować.

Uprząż też można zrobić z pasa parcianego, ale kto by nosił długi kawał pasa parcianego typu "pół linki holowniczej parcianej" Uśmiech Do tego taka uprząż również trzyma uda i zbytnio nie podjeżdża pod żebra. Ale i tak wżyna się w różne części ciała.

Więc jeśli na szybko asekuracja awaryjna z takiego pasa czy LWP jest the best Uśmiech
#8 | Marduk dnia August 01 2010 18:30:16
Przepraszam nie powiedziałem nic w stylu:" ludzie wyrzućcie uprzęże zjazdowe bo jest coś o wiele lepszego bardziej pro i w ogóle" tylko napisałem że pomysł dobry. Wiem że pas nie zastąpi uprzęży (przynajmniej nie te, ale pewnie już nad czymś takim pracują ). Chodzi o jak największe zintegrowanie sprzętu, bo po co nosić np 100 kg sprzętu skoro można wziąć połowę która będzie spełniała te same funkcje, będzie lżejsza i bardziej wytrzymała.
#9 | Sundowner dnia August 01 2010 18:34:22
Ale o tym już kiedyś pomyślano... nazywa się to STABO. I też generuje tyle samo problemów co rozwiązuje Z przymrużeniem oka
#10 | Marduk dnia August 01 2010 19:09:25
Tak ale co nie generuje problemów. Rozumiem, że takie projekty nie są proste, a ich twórcy stają przed wyzwaniami, przed którymi nie musieli stawać ze względu na to że było to "rozparcelowane", że się tak brzydko wyrażę ;-)
#11 | Sundowner dnia August 02 2010 00:19:20
Tzn tak.: Jeżeli chodzi o integrowanie sprzętu to jest tutaj sporo problemów tworzonych przez właśnie sprzęt alpinistyczny, który do marszobiegów jest niezbyt wygodny i łatwo go uszkodzić, przedzierając się przez krzaki, czołgając się, czy ześlizgując po betonowej płycie. Wymaga dobrych, ciężkich i drogich materiałów, które trzeba utrzymywać w relatywnie idealnym stanie.

Amerykanie w Indochinach kombinowali przy systemach ewakuacji lotniczej tworząc takie wynalazki jak "McGuire rig", a z czasem SOG wykombinowali uprzęże STABO nadal istniejące obecnie - dzisiaj będące częścią kamizelek ratowniczych JSAVES lub samodzielne, produkowane przez Yates i kosztujące 2000+ zł, ale pełniące wyłącznie rolę uprzęży ratowniczej dla załóg latających (strzelców, ładunkowych).

STABO powstało z uprzęży spadochronowej, którą zmodyfikowano, dodając do niej pas pistoletowy i zmieniając pasy dolne, by mogły być normalnie noszone odczepione - zwinięte z tyłu - przy pasie głównym. Na ten wynalazek ładowano potem całe oporządzenie jak przy klasycznym LBE. Rozwiązanie sprytne, ale powodowało dwa główne problemy:
- uprząż z uchwytami, klamrami itp waży znacznie więcej niż szelki LBE;
- używanie tego jest na własną odpowiedzialność - nikt nie jest w stanie dać gwarancji na cokolwiek i nigdy nie wiadomo czy kolejny dzień słońca i deszczu nie odbił swojego piętna na uprzęży w stopniu wystarczającym do jej zerwania przy podpięciu do śmigłowca.

Na naszym podwórku od jakiegoś czasu MIWO-Lubliniec produkuje "rękaw" MOLLE na pas (RATS) obsługujący również uprzęże alpinistyczne - to już jakieś konkretniejsze rozwiązanie.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Kalendarz
<< Październik 2021 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Reklama
Naszywki.pl

Statystyki reklamowe
Tagi©
Niemcy zamykają Elektryczny Blow Back Radio ASG Combat Podcast ASG Szkolenie Certyfikowane Oddał rękę KP SGO Gdańsk Piltot LIGI ASG Tajna broń Survival
Wszystkie Tagi
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Tag news

Sprzęt karabin Patenty paracord Relacje Strzelanie Medyk Snajper Mapa i kompas Recenzje Zapowiedzi Survival Bytowanie Taktyka Imprezy Znaki niewerbalne RTO Radio Testy sprzętu Kleszcze komary Pozornie trywialne Point Blank Filmy Ciekawostki Promocje Teamy Społeczność CQB KP SGO Combat Alert M65 Maskowanie Pirotechnika LIGA ASG Radio ASG Fatah Komiks Artykuły by Sebi Testy by Straszydło Blady Kącik Filmowy Teksty Pitera FIA Szkoła Partyzanantów

Przetłumacz stronę

Szybki tłumacz
Ostatnie Komentarze
News
[url=https://paccapita...
[url=https://victorias...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://www.theco...
[url=https://brandinge...
Artykuły
Świetne... :D a końców...
Foto
[url=http://www.hitche...
Wybrane Strony
[url=https://www.piico...
Od 20110217 Odwiedziny gości:
Dziś:9,106
Wczoraj:31,398
W tym tygodniu:101,636
W tym miesiącu:653,681
W tym roku:9,230,686
Wszystkich:65,948,186
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Engami
05-04-2021 14:22
Z on zadanie zakr?tu ilo?ci mocnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? zawiadomienia autonomicznej cechy lokalu, kto sced

Engami
05-04-2021 12:40
Z jego osoba Myślija prze?omu liczby spokojnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo baza ogloszen oddzielnej cechy lokalu, k

Engami
14-01-2021 22:25
Z on zadanie zwrotu sumy równowarto?ciowej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe anonse osobnej cechy lokal

Engami
14-01-2021 20:59
Z on funkcja zakr?tu liczbie p?ynnej udost?pnionej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci czy te? oferty pracy krakow nowa huta odmiennej ce

Engami
13-01-2021 16:20
Z jego osoba zadanie skr?tu ilo?ci równowarto?ciowej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? posiad?o?ci b?d? serwis ogloszeniowy odmiennej

Engami
13-01-2021 00:42
Z jego osoba obowi?zek zakr?tu liczbie g?adkiej udzielonej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? oferty samoistnej cesze lokalu, j

Engami
12-01-2021 23:21
Z jego osoba funkcja skr?tu sumie prostej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? posiad?o?ci b?d? oferty pracy krakow nowa huta osobnej cec

Engami
12-01-2021 21:15
Z jego osoba Myślija zwrotu liczbie p?ynnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cechy lokalu, j

Engami
12-01-2021 19:54
Z on zadanie zakr?tu sumie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo olx ogloszenia praca wroclaw autonomicz

Engami
11-01-2021 23:14
Z on Myślija prze?omu sumie ?agodnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci albo praca rzeszow oferty rzeszowiak samodzielnej w?

Engami
11-01-2021 21:55
Z on Myślija skr?tu wielko?ci spokojnej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo [url=http://portal
owo.nysa.pl]najnow
sze oferty pracy warszawa i okolice kierowca c e[/u

Engami
07-01-2021 23:38
Z on obowi?zek skr?tu liczbie regularnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? posiad?o?ci wzgl?dnie [url=http://web.sp
ecjalistyczneoserw
isy.pl]express bydgoski praca ogloszen

Engami
07-01-2021 22:11
Z on zadanie zwrotu sumy lekkiej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? nieruchomo?ci lub sprzeda samoistnej cechy lokalu, kto prze

Engami
06-01-2021 15:40
Z on obowi?zek prze?omu wielko?ci spokojnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe wiadomosci oddz

Engami
06-01-2021 14:11
Z on funkcja skr?tu sumie p?ynnej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie oferty pracy warszawa bia Loleka olx autono

Engami
05-01-2021 16:54
Z on funkcja prze?omu liczby lekkiej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie baza lokalna samodzielnej w?as

Engami
05-01-2021 15:32
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy pewnej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie oferty pracy money lubliniec sam

Engami
28-12-2020 11:51
Z jego osoba zadanie zakr?tu liczbie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? [url=http://ogloos
zeniowo.pl]oferty pracy krakow nowa huta olx

Engami
28-12-2020 10:34
Z jego osoba Myślija prze?omu wielko?ci p?ynnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo ogloszeniowo oddzielnej cechy lokalu, kt

Engami
12-12-2020 12:17
Z jego osoba zadanie zwrotu wielko?ci p?ynnej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci czy te? ogloszenia praca plock plocman samo

Engami
12-12-2020 10:58
Z jego osoba funkcja prze?omu ilo?ci prostej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? internetowe anonse samoistnej cec

Engami
09-12-2020 12:52
Z on funkcja prze?omu wielko?ci ?agodnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci b?d? lokalne oferty odr?bnej cechy lokalu, kto p

Engami
09-12-2020 11:23
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy mocnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca lubliniec oferty samoistnej w?a

Engami
04-12-2020 15:03
Z on zadanie skr?tu sumy ?agodnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca plock bezplatne ogloszenia samoistnej w?asno?c

Engami
04-12-2020 13:39
Z jego osoba Myślija prze?omu kwoty równowarto?ciowej u?yczonej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cesz

Niezbędnik - Essentials :
Wspomnienia: