Nawigacja
POLECANE
ZNAJOMI
Ankieta
Czy jesteś zwolennikiem używania magazynków typu:

Real/Low/Mid-Cap
Real/Low/Mid-Cap
86% [149 głosów]

Hi-Cap
Hi-Cap
14% [24 głosy]

Ogółem głosów: 173
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 11.01.11

Archiwum ankiet
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 6:09
Zachód słońca: 18:23
Dzień trwa:
12 Godzin 14 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 6:19
Archiwum News 2014:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2013:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2012:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2011:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2010:
Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Pozornie trywialne cz.2: o magazynkach c.d.
Pozornie trywialne cz.2: o magazynkach c.d.

Na początek jednak kilka słów o użytym słownictwie. O ile na co dzień staram się używać języka polskiego tak często jak to tylko możliwe, to jednak w dziedzinie broni palnej i jej replik zaczyna to stwarzać ogromne problemy. Głównie za sprawą faktu, że prawdziwy postęp w dziedzinie wykorzystania broni palnej w celach sportowych, obronnych i bojowych następuje przede wszystkim tam gdzie istnieje do niej dostęp dla szerokiej rzeszy ludzi. W naszym kraju jest to znacznie utrudnione i za sprawą prawa, jak i finansów przeciętnego obywatela. Stąd też wszelkie nowinki powstają w USA i Izraelu... i wszystkie mają anglojęzyczne nazwy. Próba spolszczenia słownictwa przyjętego w użyciu za "wielką wodą" przypomina nierzadko żonglowanie nad przepaścią. Niezwykle często wykorzystanie oryginalnej frazeologii pozwala czytelnikowi zrozumieć kwestie od razu, zamiast kombinować "co tłumacz miał na myśli". Więc wybaczcie, że te artykuły będą dość "cięższe" w język angielski.

Zacznijmy od przyjętych za "wielką wodą" typach przeładowywania broni, są tylko 4 i każdy ma swoje miejsce.

Admin Reload - pierwsza czynność przygotowywania broni do użycia, polega po prostu na załadowaniu broni pełnym magazynkiem, przeładowaniu i upewnieniu się, że broń jest załadowana i gotowa do strzału. Zależnie od konkretnej szkoły, ta czynność potrafi mieć od 2 do 6 czynności. Osobiście nie rozumiem po co się tak rozdrabniać. Załadować magazynek i przeładować broń - powinno w większości wypadków starczyć, jak broń jest brudna, to można dla świętego spokoju odciągnąć zamek i sprawdzić czy dosłał nabój do komory, po czym z powrotem go tam wbić. Ponowne wyciąganie magazynka by sprawdzić czy pierwszy pocisk w magazynku zmienił położenie - jak to jest uczone np. w Thunder Ranch jest czynnością kompletnie zbędną.
No, a w airsofcie: wkładamy magazynek ... i tyle.

Speed Reload - podstawowy sposób przeładowania broni w większości imprez strzelectwa sportowego IPSC, polega na wyrzuceniu z broni magazynka i załadowaniu nowego. Czy pierwszy magazynek jest pełny, czy nie - ląduje na ziemi. Jest to zdecydowanie najszybszy sposób przeładowania broni.Speed ReloadRetention Reload r11; bardzo często stosowany w trakcie rozgrywek strzelectwa IDPA, polega na wyjęciu starego magazynka (pełnego czy pustego) przełożenie go do kieszeni lub worka zrzutowego i włożenie do broni magazynka pełnego.Retention ReloadTactical Reload - rozpowszechniony przez IDPA, jest wariacją na temat Retention Reload. Polega na przygotowaniu magazynka świeżego w ręce przeładowującej, wyciagnięcie starego magazynka do tej samej ręki i włożenie nowego, po czym odłożenie starego do kieszeni/torbyr30; O zgrozo przeszło to do strzelectwa obronnego i bojowego, jako czynność wykonywana po użyciu broni, ale o tym szerzej za chwilę.Tactical ReloadPomijając Admin Reload, który z pozostałych sposobów wymiany magazynka jest dla airsoftowca przydatny i wart ćwiczenia ? Tak i Speed Reload, jak i Retention Reload. Z pewnymi bardzo poważnymi zastrzeżeniami.

Bądźmy szczerzy, za sprzęt płacimy my, sprzęt kosztuje więcej niż bojowy i jest od niego wielokrotnie delikatniejszy. Łupanie magazynkiem gazowym o beton zbyt zdrowe dla naszego portfela nie jest, podobnie jak i upuszczanie czegokolwiek w wysokiej trawie. Więc Retention Reload jest w większości wypadków tym co powinniśmy notorycznie ćwiczyć i wykorzystywać. Zachowuje też zasady ekonomi ruchu r11; rękę przeładowującą przenosimy z chwytu broni, na magazynek, potem do ciała chowając magazynek, wyciągając nowy i z powrotem do broni ładując go do gniazda r11; tak czy inaczej ręka ta wykonałaby tą drogę w tej kolejności gdybyśmy wykonali Speed Reload, pomijając proces łapania i chowania starego magazynka.

Speed Reload z kolei ma bardziej ograniczone zastosowanie, jest najszybszy, ale generuje masę problemów i jego wykorzystanie jest uzależnione od kilku czynników:

- miejsce r11; czy punkt w którym dokonujemy zmiany magazynka jest w jakiś sposób charakterystyczny? Przede wszystkim, abyśmy mogli potem wrócić i bez problemu odnaleźć nasz magazynek. Przykładowo środek polany nie jest najlepszym miejscem, ale bunkier ogniowy A8, już tak.

- podłoże r11; przede wszystkim czy jest pokryte gęstą roślinnością, piachem, czy betonem. Innymi słowy r11; czy zrzucając w tym miejscu magazynek stracimy go z oczu, czy go uszkodzimy, czy go zabrudzimy w poważny sposób (błoto, miałki piach).

- postawa r11; jeżeli leżymy to wyrzucać z gniazda magazynka możemy wszystko, jeżeli podniesiemy się do klęczenia lepiej zastanówmy się dwa razy zanim zrzucimy magazynek gazowy. Przy stojącej możemy już uszkodzić hi-capa jeżeli podłoże jest twarde, a w biegu po betonie już lepiej niczego nie zrzucać, nawet low-capów.

Jak widać użycie konkretnego sposobu zależy od nas i od sytuacji w jakiej się znajdziemy.. ale czemu pominąłem Tactical Reload ?

Lista powodów jest niezwykle poważna.

1. Wykonanie tej czynności wymaga bardo dokładnych i precyzyjnych ruchów i w wypadku przeładowywania broni krótkiej - wykorzystywania nie rąk, a konkretnych palców. Nawet po ćwiczeniu godzinami dziennie r11; pod wpływem adrenaliny nasze niezwykle zwinne palce pianisty zaczynają działać jakbyśmy mieli założone rękawice bokserskie, działa kciuk i reszta palców razem, zapomnijmy o niezależnym ich wykorzystaniu.

2. Cała czynność jest dwukrotnie dłuższa od Retention Reload i wymaga dwa razy więcej wachlowania ręką : od broni do ładownicy, z ładownicy do broni, od broni do torby zrzutowej, od torby zrzutowej do broni

Stad wiele szkół przejawia pseudo-praktyczne myślenie ucząc tego typu obsługi broni po zakończeniu strzelania r11; kiedy jesteśmy przekonani o braku zagrożenia. Jeżeli chwilę pomyślimy, niespecjalnie to się trzyma kupy, bo kiedy możemy tak na prawdę być pewni braku zagrożenia przez następne 5 sekund majstrowania przy broni ? W takiej sytuacji już szybciej wykonać 1 (lub mniej!)sekundowy Speed Reload po czym schylić się, podnieść i schować upuszczony magazynek. Równie przekombinowana technika, ale naprawdę wyjdzie szybciej i efekt ten sam.

Tactical Reload karabinów jest odrobinę mniej problematycznyr30; tak długo jak mamy broń, której magazynek możemy zwolnić ręka trzymającą ją. Przykładowo przy M16/M4 przyjęło się przykładać nowy magazynek do starego, tworząc oboma literę r16;Lr17;, po czym zwolnić stary, oba razem obrócić umieszczając nowy w gnieździe.
Garść krówek temu, kto to zrobi spoconymi dłońmi, w biegu, używając niemodyfikowanych metalowych magazynków.

Osobiście w airsoftcie dwa razy kiedy próbowałem przeprowadzić rprzeładowanie taktyczner1; r11; akurat w jego trakcie zostałem ostrzelany i cały misterny plan szlak trafił, kredki się z tornistra wysypały i tyle było zabawy. Ani to ekonomiczne , ani ergonomiczner30; taka ciekawostka przyrodnicza, po prostu zapomnijmy o tym, a będziemy rżyćr1; dłużej.

No, koniec przynudzania, łapać replikę i ćwiczyć Retention Reload upychając magazynki po torbach zrzutowych, za pazuchę i po kieszeniach. Ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć, niech przeciwnik myśli, że mamy bęben, a nie real-capy ;)

Krzysztof rSundownerr1; Oleksy

W cz.3 cyklu rpozornie trywialner1; zajmiemy się mechanicznymi przyrządami celowniczymi.
Komentarze
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
#1 | Sundowner dnia August 11 2010 19:49:29
Zdjęcie do artykułu zostało zrobione przez Doode w Święto Pracy 2010 w Bydgoszczy na pikniku strzeleckim organizowanym przez klub "Kaliber" na strzelnicy garnizonowej. Broń którą na tym zdjęciu ładuję świeżym magazynkiem, to sowiecki SWT-40 7,62x54R... Garand dużo lepszy Z przymrużeniem oka
#2 | HoHoL dnia August 12 2010 10:15:57
Pozycja strzelecka to miejsce, z którego strzelamy. Ułożenie ciała podczas strzału to postawa.
#3 | Sundowner dnia August 12 2010 11:22:17
Chodziło raczej o pozycję w jakiej względem gruntu znajduje się broń... ale masz rację, stosując określenie 'postawa' będzie jaśniej.
#4 | HoHoL dnia August 12 2010 11:50:40
No mi instruktor kiedyś powiedział że pozycje to są w łóżku i od tej pory pamiętam żeby nazywać to postawą Uśmiech
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Kalendarz
<< Wrzesień 2021 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Reklama
Naszywki.pl

Statystyki reklamowe
Tagi©
Oddał rękę Zmiana Tajna broń Niemcy zamykają Act od Valor Podcast ASG Mndur Gorka E SPOS Radio ASG Makarov KWC Survival
Wszystkie Tagi
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Tag news

Sprzęt karabin Patenty paracord Relacje Strzelanie Medyk Snajper Mapa i kompas Recenzje Zapowiedzi Survival Bytowanie Taktyka Imprezy Znaki niewerbalne RTO Radio Testy sprzętu Kleszcze komary Pozornie trywialne Point Blank Filmy Ciekawostki Promocje Teamy Społeczność CQB KP SGO Combat Alert M65 Maskowanie Pirotechnika LIGA ASG Radio ASG Fatah Komiks Artykuły by Sebi Testy by Straszydło Blady Kącik Filmowy Teksty Pitera FIA Szkoła Partyzanantów

Przetłumacz stronę

Szybki tłumacz
Ostatnie Komentarze
News
[url=https://paccapita...
[url=https://victorias...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://www.theco...
[url=https://brandinge...
Artykuły
Świetne... :D a końców...
Foto
[url=http://www.hitche...
Wybrane Strony
[url=https://www.piico...
Od 20110217 Odwiedziny gości:
Dziś:1,742
Wczoraj:37,569
W tym tygodniu:39,311
W tym miesiącu:672,689
W tym roku:8,230,479
Wszystkich:64,947,979
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Engami
05-04-2021 14:22
Z on zadanie zakr?tu ilo?ci mocnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? zawiadomienia autonomicznej cechy lokalu, kto sced

Engami
05-04-2021 12:40
Z jego osoba Myślija prze?omu liczby spokojnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo baza ogloszen oddzielnej cechy lokalu, k

Engami
14-01-2021 22:25
Z on zadanie zwrotu sumy równowarto?ciowej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe anonse osobnej cechy lokal

Engami
14-01-2021 20:59
Z on funkcja zakr?tu liczbie p?ynnej udost?pnionej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci czy te? oferty pracy krakow nowa huta odmiennej ce

Engami
13-01-2021 16:20
Z jego osoba zadanie skr?tu ilo?ci równowarto?ciowej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? posiad?o?ci b?d? serwis ogloszeniowy odmiennej

Engami
13-01-2021 00:42
Z jego osoba obowi?zek zakr?tu liczbie g?adkiej udzielonej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? oferty samoistnej cesze lokalu, j

Engami
12-01-2021 23:21
Z jego osoba funkcja skr?tu sumie prostej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? posiad?o?ci b?d? oferty pracy krakow nowa huta osobnej cec

Engami
12-01-2021 21:15
Z jego osoba Myślija zwrotu liczbie p?ynnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cechy lokalu, j

Engami
12-01-2021 19:54
Z on zadanie zakr?tu sumie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo olx ogloszenia praca wroclaw autonomicz

Engami
11-01-2021 23:14
Z on Myślija prze?omu sumie ?agodnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci albo praca rzeszow oferty rzeszowiak samodzielnej w?

Engami
11-01-2021 21:55
Z on Myślija skr?tu wielko?ci spokojnej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo [url=http://portal
owo.nysa.pl]najnow
sze oferty pracy warszawa i okolice kierowca c e[/u

Engami
07-01-2021 23:38
Z on obowi?zek skr?tu liczbie regularnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? posiad?o?ci wzgl?dnie [url=http://web.sp
ecjalistyczneoserw
isy.pl]express bydgoski praca ogloszen

Engami
07-01-2021 22:11
Z on zadanie zwrotu sumy lekkiej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? nieruchomo?ci lub sprzeda samoistnej cechy lokalu, kto prze

Engami
06-01-2021 15:40
Z on obowi?zek prze?omu wielko?ci spokojnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe wiadomosci oddz

Engami
06-01-2021 14:11
Z on funkcja skr?tu sumie p?ynnej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie oferty pracy warszawa bia Loleka olx autono

Engami
05-01-2021 16:54
Z on funkcja prze?omu liczby lekkiej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie baza lokalna samodzielnej w?as

Engami
05-01-2021 15:32
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy pewnej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie oferty pracy money lubliniec sam

Engami
28-12-2020 11:51
Z jego osoba zadanie zakr?tu liczbie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? [url=http://ogloos
zeniowo.pl]oferty pracy krakow nowa huta olx

Engami
28-12-2020 10:34
Z jego osoba Myślija prze?omu wielko?ci p?ynnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo ogloszeniowo oddzielnej cechy lokalu, kt

Engami
12-12-2020 12:17
Z jego osoba zadanie zwrotu wielko?ci p?ynnej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci czy te? ogloszenia praca plock plocman samo

Engami
12-12-2020 10:58
Z jego osoba funkcja prze?omu ilo?ci prostej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? internetowe anonse samoistnej cec

Engami
09-12-2020 12:52
Z on funkcja prze?omu wielko?ci ?agodnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci b?d? lokalne oferty odr?bnej cechy lokalu, kto p

Engami
09-12-2020 11:23
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy mocnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca lubliniec oferty samoistnej w?a

Engami
04-12-2020 15:03
Z on zadanie skr?tu sumy ?agodnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca plock bezplatne ogloszenia samoistnej w?asno?c

Engami
04-12-2020 13:39
Z jego osoba Myślija prze?omu kwoty równowarto?ciowej u?yczonej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cesz

Niezbędnik - Essentials :
Wspomnienia: