Nawigacja
POLECANE
ZNAJOMI
Ankieta
Czy jesteś zwolennikiem używania magazynków typu:

Real/Low/Mid-Cap
Real/Low/Mid-Cap
86% [149 głosów]

Hi-Cap
Hi-Cap
14% [24 głosy]

Ogółem głosów: 173
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 11.01.11

Archiwum ankiet
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 6:58
Zachód słońca: 17:17
Dzień trwa:
10 Godzin 19 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 8:14
Archiwum News 2014:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2013:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2012:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2011:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2010:
Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Point Blank #02

 

 

 

Point Blank #02 Strzelanie instynktowne VS mierzoneO strzelaniu mierzonym, typach i sposobie korzystania z celowników mechanicznych już pisałem, więc czym jest strzelanie instynktowne ? W skrócie jest to strzelanie z wyuczonej postawy, bez obserwacji broni, a jedynie celu, bazując na przeświadczeniu, że jesteśmy w stanie „celnie” wskazywać obiekty w przestrzeni za pomocą naszych palców – więc i jesteśmy w stanie to robić trzymanym pistoletem, czy karabinem. Pomysł jest stary jak krótka broń palna, jednak o ile w erze „skałkowców” nie było innej alternatywy, to już wraz z nadejściem rewolwerów czarno prochowych rozdzielnego ładownia można było zacząć mówić o pewnej celności broni krótkiej i celowym trafianiu w małe obiekty. I w tym miejscu dochodzimy do Chin, nie z powodu wynalezienia prochu, ale pewnego Brytyjczyka - Erica A. Sykesa, który trafił do międzynarodowej dzielnicy Szanghaju w trakcie trwania Pierwszej Wojny Światowej, gdzie m.in. rozpoczął służbę i szkolenie miejscowej Policji. Było to miejsce w którym ciężko było o nudę, więc i od systemu szkolenia wymagano szybkości i prostoty.

Eric Anthony Sykes

Sykes przeanalizował sytuację i w efekcie stworzył system szkolenia strzeleckiego, oparty przede wszystkim właśnie na strzelaniu instynktownym. Odległości walki były minimalne, głownie w pomieszczeniach, a zagrożenie duże, uczono więc przyszłych funkcjonariuszy szybkiego dobywania rewolweru i oddawania strzałów ze stabilnej, agresywnej postawy - trzymając broń poniżej linii wzroku, czasami blokując ruch nadgarstka chwytając go drugą ręką.

Postawa strzelecka Sykesa

Technika skuteczna, biorąc pod uwagę, że strzelano na kilka-kilkanaście metrów i strzelano by trafić tarczę/sylwetkę a nie konkretny obszar ciała. Wraz z rozpoczęciem kolejnej wojny Sykes i William E. Fairbairn udali się do Anglii, gdzie rozpoczęli szkolenie żołnierzy SAS i innych alianckich oddziałów specjalnych, m.in. Uczył się od nich Rex Applegate, który techniki walki nożem i instynktownego strzelania zaczął nauczać wśród żołnierzy amerykańskich.

płk Rex Applegate

Technika bezsprzecznie sprawdziła się z historycznego punktu widzenia, wykorzystywana w wojnie totalnej i na ulicach miasta, w którym morderstwo było czynem powszechnym. Czy jednak jest użyteczna w obecnych czasach? Czy obecnie dla żołnierza, policjanta i cywila lepszą inwestycją będzie nauka strzelania instynktownego, czy może powinien patrzeć gdzieś indziej ? Szkoła strzelania instynktownego, reprezentowana przez Sykes’a, Fairbairn i Applegate, pozwalała na dwudniowy cykl szkolenia zadowalając się trafianiem w sylwetkę na odległości do 20 metrów. Dzisiaj, po dekadach badań jedyne czego możemy być pewni, to, żeby skutecznie zatrzymać zagrożenie używając broni palnej, musimy albo uszkodzić centralny układ nerwowy, albo spowodować tak intensywne wewnętrzne krwawienie jak to tylko możliwe. Kolejne następujące po sobie wydarzenia z kolei pokazują, że do użycia krótkiej broni palnej może dochodzić na bardzo szerokim zakresie dystansów, od strzałów z przyłożenia, po 50 metrów (Fort Hood – 2009) czy nawet powyżej 100 metrów (Afganistan – 2008). Dodajmy do tego problem postronnych osób i ogromnej presji odpowiedzialności za każdy wystrzelony pocisk, by nie trafił postronnej osoby. Biorąc te kwestie pod uwagę, lepszą inwestycją wydaje się jednak szkolenie oparte głównie na strzelaniu mierzonym. Oczywiście można dojść do wysokiego poziomu celności w strzelaniu instynktowym, przykładem może tutaj być Delf Bryce… tylko kto może poświecić godzinę dziennie każdego dnia przez kilkanaście lat by dojść do reprezentowanego przez niego poziomu ?

Delf Bryce, agent FBI, był w stanie dobyć broń i oddać strzał, zanim upuszczony przez niego dolar minął pasek jego spodni.

Szanghaj końca XIX i początku XX wieku, to najniebezpieczniejsze miasto świata, „dziki zachód wschodu”… więc co z Dzikim Zachodem ? W zachodnich stanach w XIX wieku ilość przypadków użycia broni palnej i osób strzelających, oraz postrzelonych, jest nie do ogarnięcia, a mimo to jest kilka nazwisk, które były w stanie przeżyć więcej pojedynków ogniowych, niż Szanghajscy policjanci. Jak oni strzelali, że byli w tym lepsi od reszty, co ratowało im życie każdego dnia ?

Ci panowie przeżyli więcej pojedynków ogniowych niż jakikolwiek policjant, czy żołnierz, zawdzięczali to przyrządom celowniczym, ćwiczeniu i nastawieniu mentalnemu.

Dzisiaj w trakcie badań użycia broni przez funkcjonariuszy, zadaje się pytanie, czy pamiętają widok przyrządów celowniczych ? Ogromna większość odpowiada, że nie. Jest to woda na młyn fascynatów strzelectwa instynktownego, ale co odpowiedziałby zapytany o to samo któryś z braci Earp, John Johnson, John Holliday, King Fisher, William Masterson, Perry Owens czy Luke Short ? Odpowiedzieliby, że tak. Korzystanie z przyrządów celowniczych było dla nich podstawą zapewniającą przewagę nad przeciwnikami. Bardzo dobrym i często opisywanym przykładem jest pojedynek Johna Johnsona z dwoma zadziornymi górnikami. W wypadku barowej, niezbyt kulturalnej, nawet jak na tamte czasy wymiany zdań, doszło do pojedynku miedzy Johnem Johnsonem i dwoma górnikami – oboma na raz. Ustawili się naprzeciwko siebie na 50 metrach i na „umówiony znak, sygnał”… górnicy zaczęli strzelać, a ku zdumieniu wszystkich obserwujących to zdarzenie „Turkey Creek” Johnson, spokojnym krokiem zaczął iść w kierunku strzelających. Zatrzymał się 30 metrów przed nimi, wymierzył, oddał pojedynczy strzał, zabijając jednego z nich, po czym zaczął zbliżać się ponownie – w tym momencie pozostałemu przy życiu górnikowi skończyła się amunicja w pierwszym rewolwerze i zaczął strzelać z drugiego, w momencie, w którym i ten oddał ostatni strzał, Johnson zatrzymał sie ponownie stojąc zaledwie 20 metrów od celu, wymierzył i ponownie pojedynczym strzałem śmiertelnie ranił swojego przeciwnika. Górnicy strzelali instynktownie, „Turkey Creek” Johnson celował.

Gdzieś z tłumu pada seria pocisków w twoim kierunku, czy jesteś w stanie dobyć broni i użyć jej raniąc tylko strzelającego ? Jeżeli nie, gdy wrócisz do domu, pewnego dnia o 5 nad ranem przez drzwi wedrze się odział AT ŻW i wyciągnie Ciebie jak bandziora i posadzi za kratki na kilka długich miesięcy w oczekiwaniu na rozprawę sądową o morderstwo. Myślisz, że strzelając instynktownie, w takiej sytuacji, będąc pod taka presja psychiczną dasz sobie radę ?

Więc co z Airsoftem? W Airsofcie jesteśmy obciążeni odpowiedzialnością za postrzelenie postronnych osób, ich sprzętu, a i również przyjęte zasady bezpieczeństwa wymuszają na nas by unikać postrzałów w głowę. Oczywiste jest, że warunki te są nie do spełnienia strzelając instynktownie, właśnie z powodu niskiej precyzji takiej techniki. Jeżeli kierujemy broń – gdzieś mniej więcej w kierunku celu i ściągamy spust – w jaki sposób możemy mieć pewność, że nie łamiemy którejś z zasad bezpieczeństwa? Ano nie można, dlatego też i o strzelaniu instynktownym więcej pisać nie będę, chociaż istnieją pewne bardzo specyficzne sytuacje, gdzie można sięgnąć po tą technikę – konkretnie sytuacje, w których ani nie ma możliwości celowania, ani takiej potrzeby, czyli strzelanie na odległości mniejsze niż wyciągnięcie rąk, ale to nie kurs strzelania obronnego, więc to najzwyczajniej pomińmy. Sundowner

Komentarze
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Kalendarz
<< Październik 2021 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Reklama
Naszywki.pl

Statystyki reklamowe
Tagi©
Zwycięzcy wrzesień MG 42 by MG Schutze Elektryczny Blow Back Taktyka zielona Niemcy zamykają Nowe pistolety WP Arctic Combat Alice Custom Radio ASG Act od Valor
Wszystkie Tagi
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Tag news

Sprzęt karabin Patenty paracord Relacje Strzelanie Medyk Snajper Mapa i kompas Recenzje Zapowiedzi Survival Bytowanie Taktyka Imprezy Znaki niewerbalne RTO Radio Testy sprzętu Kleszcze komary Pozornie trywialne Point Blank Filmy Ciekawostki Promocje Teamy Społeczność CQB KP SGO Combat Alert M65 Maskowanie Pirotechnika LIGA ASG Radio ASG Fatah Komiks Artykuły by Sebi Testy by Straszydło Blady Kącik Filmowy Teksty Pitera FIA Szkoła Partyzanantów

Przetłumacz stronę

Szybki tłumacz
Ostatnie Komentarze
News
[url=https://paccapita...
[url=https://victorias...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://www.theco...
[url=https://brandinge...
Artykuły
Świetne... :D a końców...
Foto
[url=http://www.hitche...
Wybrane Strony
[url=https://www.piico...
Od 20110217 Odwiedziny gości:
Dziś:7,446
Wczoraj:31,398
W tym tygodniu:99,976
W tym miesiącu:652,021
W tym roku:9,229,026
Wszystkich:65,946,526
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Engami
05-04-2021 14:22
Z on zadanie zakr?tu ilo?ci mocnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? zawiadomienia autonomicznej cechy lokalu, kto sced

Engami
05-04-2021 12:40
Z jego osoba Myślija prze?omu liczby spokojnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo baza ogloszen oddzielnej cechy lokalu, k

Engami
14-01-2021 22:25
Z on zadanie zwrotu sumy równowarto?ciowej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe anonse osobnej cechy lokal

Engami
14-01-2021 20:59
Z on funkcja zakr?tu liczbie p?ynnej udost?pnionej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci czy te? oferty pracy krakow nowa huta odmiennej ce

Engami
13-01-2021 16:20
Z jego osoba zadanie skr?tu ilo?ci równowarto?ciowej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? posiad?o?ci b?d? serwis ogloszeniowy odmiennej

Engami
13-01-2021 00:42
Z jego osoba obowi?zek zakr?tu liczbie g?adkiej udzielonej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? oferty samoistnej cesze lokalu, j

Engami
12-01-2021 23:21
Z jego osoba funkcja skr?tu sumie prostej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? posiad?o?ci b?d? oferty pracy krakow nowa huta osobnej cec

Engami
12-01-2021 21:15
Z jego osoba Myślija zwrotu liczbie p?ynnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cechy lokalu, j

Engami
12-01-2021 19:54
Z on zadanie zakr?tu sumie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo olx ogloszenia praca wroclaw autonomicz

Engami
11-01-2021 23:14
Z on Myślija prze?omu sumie ?agodnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci albo praca rzeszow oferty rzeszowiak samodzielnej w?

Engami
11-01-2021 21:55
Z on Myślija skr?tu wielko?ci spokojnej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo [url=http://portal
owo.nysa.pl]najnow
sze oferty pracy warszawa i okolice kierowca c e[/u

Engami
07-01-2021 23:38
Z on obowi?zek skr?tu liczbie regularnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? posiad?o?ci wzgl?dnie [url=http://web.sp
ecjalistyczneoserw
isy.pl]express bydgoski praca ogloszen

Engami
07-01-2021 22:11
Z on zadanie zwrotu sumy lekkiej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? nieruchomo?ci lub sprzeda samoistnej cechy lokalu, kto prze

Engami
06-01-2021 15:40
Z on obowi?zek prze?omu wielko?ci spokojnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe wiadomosci oddz

Engami
06-01-2021 14:11
Z on funkcja skr?tu sumie p?ynnej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie oferty pracy warszawa bia Loleka olx autono

Engami
05-01-2021 16:54
Z on funkcja prze?omu liczby lekkiej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie baza lokalna samodzielnej w?as

Engami
05-01-2021 15:32
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy pewnej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie oferty pracy money lubliniec sam

Engami
28-12-2020 11:51
Z jego osoba zadanie zakr?tu liczbie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? [url=http://ogloos
zeniowo.pl]oferty pracy krakow nowa huta olx

Engami
28-12-2020 10:34
Z jego osoba Myślija prze?omu wielko?ci p?ynnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo ogloszeniowo oddzielnej cechy lokalu, kt

Engami
12-12-2020 12:17
Z jego osoba zadanie zwrotu wielko?ci p?ynnej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci czy te? ogloszenia praca plock plocman samo

Engami
12-12-2020 10:58
Z jego osoba funkcja prze?omu ilo?ci prostej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? internetowe anonse samoistnej cec

Engami
09-12-2020 12:52
Z on funkcja prze?omu wielko?ci ?agodnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci b?d? lokalne oferty odr?bnej cechy lokalu, kto p

Engami
09-12-2020 11:23
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy mocnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca lubliniec oferty samoistnej w?a

Engami
04-12-2020 15:03
Z on zadanie skr?tu sumy ?agodnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca plock bezplatne ogloszenia samoistnej w?asno?c

Engami
04-12-2020 13:39
Z jego osoba Myślija prze?omu kwoty równowarto?ciowej u?yczonej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cesz

Niezbędnik - Essentials :
Wspomnienia: