Nawigacja
POLECANE
ZNAJOMI
Ankieta
Czy jesteś zwolennikiem używania magazynków typu:

Real/Low/Mid-Cap
Real/Low/Mid-Cap
86% [149 głosów]

Hi-Cap
Hi-Cap
14% [24 głosy]

Ogółem głosów: 173
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 11.01.11

Archiwum ankiet
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 6:58
Zachód słońca: 17:17
Dzień trwa:
10 Godzin 19 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 8:14
Archiwum News 2014:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2013:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2012:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2011:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2010:
Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Point Blank #03

Point Blank #03 Chwyt broni krótkiejChwyt broni jest jednym z 3 podstawowych komponentów mających wpływ na celność i powtarzalność strzału, kolejne to praca palca na spuście i zgranie przyrządów celowniczych. Stabilna postawa oraz oddech, na którym do tej pory skupiano się wręcz religijnie – w wypadku strzelectwa bojowego (czy ogólnie znanego jako obronne) nie są brane przez nas pod uwagę z powodu charakterystyki sytuacji w której dochodzi do użycia broni. Jeżeli strzelamy na zawodach do tarczy, czy w boju do odległego celu, możemy sobie pozwolić na regulowany oddech i tzw. „neutralną postawę strzelecką”. Ale jeżeli szturmujemy budynek, jesteśmy w samym środku wymiany ogniowej i główna broń zawiodła zmuszając do natychmiastowego sięgnięcia i wykorzystania pistoletu… rozważanie oddechu, czy postawy mija się z celem, po prostu nie ma na to czasu.

Rob Leatham (foto: www.pitchengine.com)

Nad techniką chwytu broni pracuje się bezustannie od wieków i widzieliśmy już wiele różnych pomysłów, jednych bardziej sensownych, innych mniej. Obecnie najpopularniejszą, a i zarazem najskuteczniejszą techniką jest chwyt rozpowszechniony przez strzelców IPSC: Brian Enos i Rob Leatham. Teoria jest prosta: chwytamy pistolet oburącz tak by pokryć rękoma jak największą powierzchnię broni, oraz chwycić jak najbliżej osi lufy. Im większa powierzchnia broni ma kontakt z naszymi rękoma, tym większa kontrolę nad nią będziemy posiadać, efektywnie minimalizując jej ruch w trakcie odrzutu, pozwalając na szybsze i celniejsze kolejne strzały. Wysoki chwyt broni natomiast zmniejsza podrzut poprzez minimalizację odległości między osią na której działa siła odrzutu (oś lufy), a osią obrotu rąk (nadgarstek) – gdyby skonstruować broń chwytaną tak by oś lufy i nadgarstek były w jednej linii – podrzutu nie byłoby wcale.

Brian Enos (foto: Guns&Ammo: Handguns)

Chwyt broni krótkiej charakteryzuje się tym, że obie ręce oddziałują na chwyt z czterech kierunków – ręka dominująca, ogranicza jej ruch do przodu i wstecz, natomiast druga ruch na boki. Ręka dominująca jest chwytana przez drugą w taki sposób, że nawet przy pełnym rozluźnieniu jej chwytu broń nie będzie mieć możliwości wypadnięcia, pozwala to przede wszystkim na lekkie rozluźnienie dłoni ręki dominującej, gdzie z powodu ludzkiej fizjonomii – pozwoli to na precyzyjniejszą pracę palcem na spuście. Człowiek nie jest w stanie kontrolować napięcia pojedynczych palców, więc napięcie palca spustowego jest takie same jak tych trzymających broń, im większe tym mniej precyzyjne ruchy i efektywnie słabsza kontrola pracy spustu (zrywanie strzałów, nadmierny ruch resetujący itp.).

Chwyt broni oburącz. (foto: Guns&Ammo: Handguns)

Druga ręka ściskając broń i rękę dominującą umiejscowiona jest na jak największej powierzchni bocznej chwytu broni, w taki sposób by kciuk był wyprostowany i wskazywał kierunek celowania. Natomiast dłoń ręki dominującej obrócona tak, by zakrywać całą tylną ścianę chwytu, z kciukiem położonym wygodnie na pierwszej kostce kciuka ręki drugiej – efektywnie ustawiając oś lufy wzdłuż ramienia ręki dominującej.

Ułożenie ręki dominującej w chwycie broni oburącz. (foto: Glock Talk)

Ręce wyciągnięte do oporu, czy zgięte w łokciach ? W zasadzie bez znaczenia, pod warunkiem, że zginając, łokcie rozchodzą się na boki, a nie w dół – tworząc wtedy kolejny punkt obrotu pozwalając na jeszcze większy podrzut broni. Ale kiedy dojdziemy do procesu dobywania broni, będziemy mówić o wysokiej agresywności tej czynności, więc przez to niechybnie będziemy dochodzić do pozycji wyciągniętych, wyprostowanych i zablokowanych w łokciach rąk. Technika ta jest niezwykle skuteczna w wypadku broni ostrej, ale czy jest wymagana w wypadku replik ASG ? Otóż zadziwiająco, repliki broni krótkiej zasilanej gazem są konstruowane tak by odrzut był możliwie silny. Mała masa zespołu ruchomego jest zwykle napędzana do wysokich prędkości i następnie gwałtownie hamowana, przez uderzenie o mechaniczny zderzak, którym zwykle jest w pełni ściśnięta, dość słaba sprężyna powrotna. Efektem takiego działania repliki jest silny, gwałtowny kopniak od zamka w tylnym granicznym położeniu, który podrzuca lufę i próbuje wyrwać broń z ręki – symulując odrzut broni ostrej, ale nie mając z nią wiele wspólnego. W broni ostrej odrzut jest odczuwalny od momentu wystrzału do zatrzymania ruchu wstecznego broni, a zauważalny od momentu w którym bezwładność trzymanej broni jest pokonana przez siłę reakcyjną od rozpędzanego pocisku i gazów – zwykle już po momencie w którym pocisk opusza lufę. Dodając do tego generalnie mniejszą masę replik – powoduje to, że opanowanie odrzutu może być trudniejsze w replice, niż w słabej broni ostrej (!). Stąd stawiam silny nacisk na prawidłowy chwyt broni i nieprzypadkowy wybór techniki. Strzelanie oburącz pozwala na niezwykle szybkie i celne strzelanie, ale nie zawsze druga ręka jest dostępna i potrzeba chwili wymaga prowadzenia ognia tylko z jednej. Zasady nie zmieniają się, chwyt broni taki sam, ramię ułożone tak samo, jednakże jest jedna kwestia, o której powinno się wspomnieć. Otóż jest nią ułożenie broni w pionie. Jeżeli wyciągniemy przed siebie pieść zauważymy, że jej naturalna pozycja będzie przekrzywiona, pod pewnym kątem do wewnątrz. Ćwicząc boks i próbując uderzać w worek w jakikolwiek inny sposób kontuzja jest gwarantowana. W wypadku broni palnej, szczególnie silniejszych kalibrów również może do tego dojść i w zasadzie powinno się broń trzymać w jak najbardziej naturalnej pozycji – więc przekrzywioną na lewo/prawo.

Chwyt broni jedną ręką. (foto: www.policemag.com)

W wypadku replik airsoftowych, nie jest to już takie oczywiste, zważywszy na dodatkowe wynalazki jakie w tych pneumatykach zastosowano – konkretnie system Hop-up, który działa, pod warunkiem, że replika jest ustawiona równo w osi pionowej, każdy stopień odchyłki powoduje, że trajektoria podkręconego pocisku jest zakrzywiona w kierunku przechylenia broni, a miejscami wręcz trudna do przewidzenia. Dlatego jednak w wypadku replik starajmy się trzymać je prosto, równolegle do tajemnej siły trzymającej nas na trzeciej skale od słońca – równolegle do siły grawitacji. CDN... Za tydzień: Ułożenie tułowia, głowy i celowanie. Wcześniejsze artykuły cyklu: Point Blank #00 - Słowem wstępu Point Blank #01 - zasady bezpiecznego posługiwania się bronią Point Blank #02 - Strzelanie instynktowne VS mierzone Sundowner

Komentarze
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
#1 | Dooode dnia February 21 2011 11:05:42
Cholera..brak miejsca na szpilkę
#2 | Mario75 dnia February 21 2011 11:39:39
Warto czekać na Artykuły Sundownera. Napisany jak celne i dobrze taktowane, strzały z karabinka.
#3 | Marduk dnia February 21 2011 18:15:44
Good piece of shit.
Prosto tak, że nawet osoby mające problem z czytaniem ze zrozumieniem będą wstanie to zrozumieć ch)
#4 | Sundowner dnia February 22 2011 00:05:06
Staram się napisać to tak prosto i zawrzeć tyle aspektów zagadnienia ile jest możliwe, bez znacznego rozmydlania tematyki. Niestety sam tekst rzadko jest wystarczającym substytutem dla zademonstrowania techniki i jej przećwiczenia pod okiem instruktora.

Jest taka jedna anegdota, dotyczaca właśnie sposobu trzymania broni, otóż pewien instruktor powiedział, że szkoleni mają broń trzymać jak jakby trzymali świeże jajko - najmocniej jak można, bez zgniecienia skorupki. Po takim słownym instruktarzu, grupa nie miała wcale lepszych winików wręcz gorsze. W końcu instruktor do każdej osoby musiał podejść i zademonstrować siłę chwytu, żeby było zabawnie okazało się, że mężczyźni w grupie trzymali pistolety zbyt luźno, a kobiety zbyt silnie Szeroki uśmiech
#5 | Mario75 dnia February 22 2011 11:13:32
Na majówce, której szczegóły dogadujemy, planowane jest szkolenie ze strzelania dynamicznego prowadzone przez Special Foreces Airsoft Team Szczecin. Z tego co kojarzę będzie też mowa o broni krótkiej. Zapewne część wskazówek o których pisze Sundowner, bystro oko wypatrzy, a ucho usłyszy Uśmiech

Tak osobiście to myślę, żeby namówić kiedyś Sundownera żeby przekazał również trochę w praktyce, właśnie podczas takich spotkań integracyjnych.
#6 | betty2011 dnia April 12 2011 10:01:32
able and durable.Ceramic watches are attainable in different designs and styles. Nowadays, added and added name casting watches companies entered the annex of of 14k gold ladies watches of ability basin watches. As a result, you can draft assured that you would get above timepieces. Some of the able accustomed companies
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Kalendarz
<< Październik 2021 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Reklama
Naszywki.pl

Statystyki reklamowe
Tagi©
Alice Custom Szkolenie Certyfikowane Elektryczny Blow Back KP SGO Gdańsk Piltot LIGI ASG Nowe pistolety WP Zmiana Tajna broń Żołnierz Specnazu MG 42 by MG Schutze Radio ASG
Wszystkie Tagi
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Tag news

Sprzęt karabin Patenty paracord Relacje Strzelanie Medyk Snajper Mapa i kompas Recenzje Zapowiedzi Survival Bytowanie Taktyka Imprezy Znaki niewerbalne RTO Radio Testy sprzętu Kleszcze komary Pozornie trywialne Point Blank Filmy Ciekawostki Promocje Teamy Społeczność CQB KP SGO Combat Alert M65 Maskowanie Pirotechnika LIGA ASG Radio ASG Fatah Komiks Artykuły by Sebi Testy by Straszydło Blady Kącik Filmowy Teksty Pitera FIA Szkoła Partyzanantów

Przetłumacz stronę

Szybki tłumacz
Ostatnie Komentarze
News
[url=https://paccapita...
[url=https://victorias...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://www.theco...
[url=https://brandinge...
Artykuły
Świetne... :D a końców...
Foto
[url=http://www.hitche...
Wybrane Strony
[url=https://www.piico...
Od 20110217 Odwiedziny gości:
Dziś:8,669
Wczoraj:31,398
W tym tygodniu:101,199
W tym miesiącu:653,244
W tym roku:9,230,249
Wszystkich:65,947,749
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Engami
05-04-2021 14:22
Z on zadanie zakr?tu ilo?ci mocnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? zawiadomienia autonomicznej cechy lokalu, kto sced

Engami
05-04-2021 12:40
Z jego osoba Myślija prze?omu liczby spokojnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo baza ogloszen oddzielnej cechy lokalu, k

Engami
14-01-2021 22:25
Z on zadanie zwrotu sumy równowarto?ciowej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe anonse osobnej cechy lokal

Engami
14-01-2021 20:59
Z on funkcja zakr?tu liczbie p?ynnej udost?pnionej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci czy te? oferty pracy krakow nowa huta odmiennej ce

Engami
13-01-2021 16:20
Z jego osoba zadanie skr?tu ilo?ci równowarto?ciowej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? posiad?o?ci b?d? serwis ogloszeniowy odmiennej

Engami
13-01-2021 00:42
Z jego osoba obowi?zek zakr?tu liczbie g?adkiej udzielonej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? oferty samoistnej cesze lokalu, j

Engami
12-01-2021 23:21
Z jego osoba funkcja skr?tu sumie prostej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? posiad?o?ci b?d? oferty pracy krakow nowa huta osobnej cec

Engami
12-01-2021 21:15
Z jego osoba Myślija zwrotu liczbie p?ynnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cechy lokalu, j

Engami
12-01-2021 19:54
Z on zadanie zakr?tu sumie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo olx ogloszenia praca wroclaw autonomicz

Engami
11-01-2021 23:14
Z on Myślija prze?omu sumie ?agodnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci albo praca rzeszow oferty rzeszowiak samodzielnej w?

Engami
11-01-2021 21:55
Z on Myślija skr?tu wielko?ci spokojnej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo [url=http://portal
owo.nysa.pl]najnow
sze oferty pracy warszawa i okolice kierowca c e[/u

Engami
07-01-2021 23:38
Z on obowi?zek skr?tu liczbie regularnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? posiad?o?ci wzgl?dnie [url=http://web.sp
ecjalistyczneoserw
isy.pl]express bydgoski praca ogloszen

Engami
07-01-2021 22:11
Z on zadanie zwrotu sumy lekkiej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? nieruchomo?ci lub sprzeda samoistnej cechy lokalu, kto prze

Engami
06-01-2021 15:40
Z on obowi?zek prze?omu wielko?ci spokojnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe wiadomosci oddz

Engami
06-01-2021 14:11
Z on funkcja skr?tu sumie p?ynnej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie oferty pracy warszawa bia Loleka olx autono

Engami
05-01-2021 16:54
Z on funkcja prze?omu liczby lekkiej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie baza lokalna samodzielnej w?as

Engami
05-01-2021 15:32
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy pewnej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie oferty pracy money lubliniec sam

Engami
28-12-2020 11:51
Z jego osoba zadanie zakr?tu liczbie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? [url=http://ogloos
zeniowo.pl]oferty pracy krakow nowa huta olx

Engami
28-12-2020 10:34
Z jego osoba Myślija prze?omu wielko?ci p?ynnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo ogloszeniowo oddzielnej cechy lokalu, kt

Engami
12-12-2020 12:17
Z jego osoba zadanie zwrotu wielko?ci p?ynnej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci czy te? ogloszenia praca plock plocman samo

Engami
12-12-2020 10:58
Z jego osoba funkcja prze?omu ilo?ci prostej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? internetowe anonse samoistnej cec

Engami
09-12-2020 12:52
Z on funkcja prze?omu wielko?ci ?agodnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci b?d? lokalne oferty odr?bnej cechy lokalu, kto p

Engami
09-12-2020 11:23
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy mocnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca lubliniec oferty samoistnej w?a

Engami
04-12-2020 15:03
Z on zadanie skr?tu sumy ?agodnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca plock bezplatne ogloszenia samoistnej w?asno?c

Engami
04-12-2020 13:39
Z jego osoba Myślija prze?omu kwoty równowarto?ciowej u?yczonej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cesz

Niezbędnik - Essentials :
Wspomnienia: