Nawigacja
POLECANE
ZNAJOMI
Ankieta
Czy jesteś zwolennikiem używania magazynków typu:

Real/Low/Mid-Cap
Real/Low/Mid-Cap
86% [149 głosów]

Hi-Cap
Hi-Cap
14% [24 głosy]

Ogółem głosów: 173
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 11.01.11

Archiwum ankiet
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 6:53
Zachód słońca: 17:24
Dzień trwa:
10 Godzin 30 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 8:03
Archiwum News 2014:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2013:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2012:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2011:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2010:
Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Mity airsoftu część II Airsoft a Paintball

Mity airsoftu część II – Airsoft a Paintball

Piotr "Procent" Łopaciński 
Źródło: http://blog.gunfire.pl

Malarze, farbiarze, hydraulicy… wiele określeń przylgnęło już do paintballowców ze strony Maniaków airsoftu, większość ma charakter ironiczny bądź prześmiewczy.
Jako airsoftowcy wychodzimy często z założenia, że latanie z kolankiem hydraulicznym, z wystającą plastikową nerką, w której leżą kulki z produktów spożywczych, którymi paintballowcy częstują innych amatorów tego hobby, jest dość zabawne.

 

Cóż… tak samo to zabawne, jak udawanie żołnierzy i wydawanie tysięcy złotych na zbędny sprzęt, a wszystko po to, by zadawać sobie ból kulkami, które nie zostawiają śladu przez osoby, które wierzą w prawdomówność i honor każdego innego uczestnika gry.
Jedno i drugie jest natomiast pasją wielu osób, a pasja nie potrzebuje racjonalnego usprawiedliwienia swej egzystencji. Jednakże tak to działa, iż airsoftowcy śmieją się z pantballowych absurdów, nie widząc takowych w airsofcie i na odwrót.
Konflikt przypominający ten, traktujący o wyższości Świąt Wielkanocnych nad Bożym Narodzeniem.
Czy jednak da się do tej kwestii podejść obiektywnie, racjonalnie, rzeczowo i jednoznacznie stwierdzić – „airsoft jest lepszy od paintballu”?

(Stereo)typowy fan paintballu:

Źródło: athenatt.deviantart.com

Po pierwsze ciężko nazwać mnie osobą obiektywną, gdyż o ile airsoft znam świetnie, to w pantball bawiłem się jedynie okazyjnie i w żadnym stopniu profesjonalnie.
Są na szczęście ludzie, którzy równolegle, lub w kolejności po sobie następującej bawili się zarówno w airsoft jak i w paintball i którzy dzielą się doświadczeniem pozwalającym na w miarę obiektywne porównanie tych dwóch hobby.

Fani airsoftu i jednocześni antyfani paintballu zawsze próbują w logicznych argumentach uzasadnić wyższość kulek białych, plastikowych nad kolorowymi, spożywczymi. Po pierwsze padnie argument realizmu.
Przeciętny marker i przeciętna replika  nie powinny być w jakikolwiek sposób porównywane, bo markery w żaden sposób nie przypominają broni palnej, w żaden.
Są osoby, które napiszą zaraz, ze są markery, które starają się być replikami, czy nawet są RAMy już bardzo zbliżone wyglądem do broni, ale to mniejszość rynku, a piszę tutaj o przeciętnym sprzęcie, najpowszechniejszym.

A tak polska Wikipedia przedstawia airsoftowca:

Źródło: Wikipedia (http://galeria.eldesign.pl/)

Brnąc dalej w realizm można pisać o używaniu oryginalnego oporządzenia i ogólnie dużej ilości sprzętu i oporządzenia wojskowego w airsofcie.
Tutaj sprawa jest bardziej dyskusyjna, bo z jednej strony w paintballu wykorzystuje się taki sprzęt, chociaż w mniejszym stopniu, ale z drugiej strony to w naszej zabawie coraz częściej takiego sprzętu się nie wykorzystuje i dalej nazywa się to airsoftem.
Aczkolwiek powiedzmy, że jeśliby wziąć całość obu środowisk, to ten argument przemawia na korzyść kulek białych.

Kolejnym argumentem sięgającym już do aksjologicznego aspektu  (w tym przypadku) airsoftu, to twierdzenie, że to hobby ma znamiona elitarności, głównie przez to, że osoby latające w rękach z ASG muszą cechować się uczciwością, a nawet rycerskim wręcz, honorem.
Cóż, śmiem poddać w wątpliwość to twierdzenie, którego gorącym zwolennikiem byłem  z  5-6 lat temu, gdzie środowisko w Polsce tworzyło parę tysięcy osób, a obecnie ponad 10-krotnie więcej. Wtedy nie tylko podczas samej walki, ale i poza nią, czy nawet poza wspólnymi spotkaniami na strzelaninach, wszyscy wykazywali się uczciwością i byli pomocni w wielu wypadkach. wynikało to z bardzo prostej przyczyny – każdy czuł się częścią środowiska i traktował je jako wspólne dobro, o które trzeba dbać.
Nie przeczę, że wiele środowisk dalej działa na takiej zasadzie i chwała im za to, jednak doświadczenie wywiedzione z większości środowisk, w których miałem okazje się obracać pokazuje, że są to środowiska anonimowe, w ramach których często tworzą się mniejsze, które wzajemnie się zwalczają, czy rywalizują ze sobą w nie do końca zdrowy sposób.

Kto powiedział, że paintball nie jest realistyczny (Manewry Unit-o3)?

Źródło: http://www.milita...ntball.pl/

W świetle powyższego akapitu, podwójną moc będzie miał kontrargument „malarzy” o tym, że u nich kulka ślad zostawia i intencje ani honorowość nie są tak ważne, jak w airsofcie – technika wszystko wymusza. Chociaż słyszałem także o sytuacjach oszustw, czy prób nieczystego zachowania w rozgrywkach paintballowych, jednakże techniki oszukiwania w paintballu muszą być siłą rzeczy bardziej wyrafinowane i są trudniejsze niż w przypadku replik ASG.

Takimi argumentami przerzucać się można bardzo długo i każda ze stron znajdzie dziesiątki „za” na rzecz swojego hobby. Dyskusja taka jednak nie prowadzi do niczego i jest całkowicie bezsensowna. Jedynymi kompetentnymi osobami w takiej dyskusji, są wg mnie takie,  które bawiły się długo i w miarę profesjonalnie zarówno w paintball jak i airsoft. Jednakże i w tym przypadku werdykt z takiej dyskusji będzie subiektywny na zasadzie „wolę paintball/airsoft, bo…”.

Jeszcze jeden przykład, że paintball też może mieć klimat:

Moja opinia jest taka, że w zależności od tego, czego dana osoba oczekuje i na co liczy, to atrakcyjniejsza dla niej będzie inna zabawa ze strzelaniem.
Powszechna jest opinia, że paintball dostarcza więcej  adrenaliny, tzn. większość rozgrywek jest dynamiczniejszych niż airsoftowe. Nie ma tam tez nacisku na wojskowy sprzęt, nie mówiąc już o jakiejś rekonstrukcji, ogólnie realizm wyglądu schodzi na dalszy plan, co nie przeszkadza realizmowi w walce. Pozostaje tez kwestia kosztów – airsoft w podstawowej eksploatacji jest tańszy niż paintball, mniej tez funduszy potrzeba „na start”.

Wszelkie powyższe porównania opierałem na „wartościach uśrednionych”, czyli na przeciętnym airsoftowcu i pantballowcu, nie na specjalistycznych środowiskach (reko, LARP, MilSim). Odrzuciłem tez całkiem komercyjne wersje obu zabaw. Bo wiadomo, ze możemy spotkać zarówno airsoft o profilu bardzo sportowym, zbliżonym do charakteru paintballa, jak i w drugą stronę, rekonstrukcyjne wręcz podejście z markerem w ręce.
Jednakże wydaje mi się, ze konflikt na linii tych dwóch hobby będzie trwał jeszcze długo i właściwie jest on całkiem zabawny, bo generuje zarówno zabawne teksty jak i niezgorsze dowcipy.

 


Komentarze
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
#1 | Mario75 dnia June 30 2011 01:46:16
Filmik jest przednie zmontowany. Nie jest to kwestia czy painball jest lepszy czy airsoft. Równie dobrze mogliby aktorzy filmu biegać z gumowymi replikami.

Co do kwestii uczciwości, że niby paintball mechanicznie wymusza iż widać trafienia jest nietrafiony. Sam zaczynałem przygodę ze strzelaniem z paintballem i wiem jak niektórzy potrafili zetrzeć farbę z munduru, albo mając farbę na goglach powiedzieć, że nie dostali. Bywa i tak.

Jak każde hobby są środowiska, które dbają o to aby zarówno w paintballu jak i airsofcie było uczciwie, wymuszając zachowania pasjonatów w taki czy inny sposób.

Wiemy, że również paintball bywa taktyczny i bardziej "realny" tworząc nie tylko speed paintballa w kolorowych ciuszkach, ale i używając mapy, koszernego sprzętu i markerów w których ciężko dostrzec "spłuczki".

Reasumując jednemu podoba się paintball innemu airsoft i nic w tym zdrożnego.

Podobnie nas wszystkich traktują militaryści na zlotach pojazdów militarnych.

Ostatnio zadzwonił do mnie Skura z naszego Teamu z propozycją, która wyszła od Painballowca o stworzeniu manewrów gdzie z jednej strony walczyliby paintballowcy, a z drugiej airsoftowcy. Na odrębnych polach walki. Niejako w sąsiedztwie. Wspólnym mianownikiem byłby integracyjny camp. Pomysł na manewry tych dwóch podobnych, ale i różnych pasji połączone ze wspólną integracją wydaje się ciekawy i warty stworzenia.

Jesteśmy ludźmi tolerancyjnymi, którzy traktują tak samo wszystkich z pośród nas. Przynajmniej taka przyświeca idea jednemu i drugiemu hobby. Zatem myślę, że czemu nie usiąść przy jednym ognisku snując opowieści o polu walki i wymieniając się specyficznym militarnym fair play klimatem.

Nie od razu Rzym zbudowano, ale można spróbować wymienić się doświadczeniami dobrze się przy tym bawiąc, nie przekonując na siłę nikogo o tym, że moja racja jest lepsza.

Daleki jestem od wypowiedzi "bo moje jest mojesze" i tak rotfl
#2 | Patol dnia June 30 2011 10:20:28
Chciałbym zauważyć, że częściej słyszy się o przejściu z paintball'a na ASG niż odwrotnie... ;-)

Co do adrenaliny przy szybkich rozgrywkach, to przecież jest dużo grup specjalizujących się w CQC. Na przykład u Nas na północy SGO Gdańsk czy SFAT Szczecin. Ci, którzy mieli okazję liznąć działania w budynkach zgodzą się ze mną, że są to szybkie i pełne emocji rozgrywki. :-)

Dla mnie oczywiście kulki wygrywają z "farbkami". Nigdy nie lubiłem wykładów z malarstwa... ;-P
#3 | Mario75 dnia June 30 2011 11:24:18
Jest też Liga ASG owiana nadal mgłą tajemnicy. Bardzo dynamiczna. Prawda Patol? Jak tam Maras się czuje? Z przymrużeniem oka
#4 | Maras dnia June 30 2011 12:27:38
Taki mały off : Szkoda, że w komentarzach nie można dodawać "lubię to" Szeroki uśmiech
#5 | Mario75 dnia June 30 2011 14:07:05
Ostatnio widziałem na plakacie nadrukowany przycisk "Lubie to". Plakat był na wysokości przechodnia. Więc każdy mógł sobie nacisnąć "Lubię to" Huraa!!
#6 | Technofilia dnia June 30 2011 14:12:24
Z wikipedi:

"Sprzęt do paintballa pojawił się w USA już w latach 50. XX w. i był wykorzystywany przez służby leśne do znaczenia drzew z odległości, jak również w rolnictwie do znaczenia bydła. Dopiero w maju 1981 trzej przyjaciele z Hampshire: Bob Gurnsey, Hayes Noel, Charles Gaines wpadli na pomysł bezkrwawej rozgrywki, wykorzystując markery służące do znakowania bydła, w celach rozrywkowych. 27 czerwca 1981 rozegrano pierwszą grę: 12 zawodników zabawiło się w "capture the flag". Zwycięzca nie oddał ani jednego strzału. Zabawa nabrała rozgłosu (między innymi dzięki nagłośnieniu przez media), spodobała się i ruszyła w świat. Początkowo paintball określano mianem Survival, ale dość szybko nazwa ta ustąpiła obecnej[1]. Od tego czasu nastąpił szybki rozwój paintballa na całym świecie, pojawili się wytwórcy odpowiedniego wyposażenia dla grających, ustalono zasady i wymogi bezpieczeństwa. Początkowo zabawa grup pojedynczych entuzjastów, często o zainteresowaniach myśliwskich lub militarystycznych, przekształciła się w sport dostępny dla większości osób."

No bywa. Sam kiedyś liznąłem malarstwa i nawet mi się podobało ale: jest za mało ludzi bawiących się farbkami z własnym sprzętem a po za tym troszkę to boli. Nie żebym był ze szkła ale jakoś te sińce mnie nie rajcowały.
Jedyne co naprawdę przemawia na wielki plus to ekologia. Może i Pan leśniczy będzie niezadowolony z kolorowych drzew ale za to jest to nic innego jak żelatyna która ulegnie degradacji.

W ASG również mamy kulki BIO ale to bardziej chwyt marketingowy niż wymierny efekt. Więc jako ASGowcy to troszkę śmiecimy ale lubię te śmieci Uśmiech Artykuł mi się podobał Uśmiech
#7 | edie dnia July 01 2011 18:08:07
Troszkę może wrące i swe 3 grosze Uśmiech
Mam przyjaciół bawiących się w painting i chyba właśnie to słowo bardziej trafnie opisuje czym jest pb. zabawa.Tak po prostu. Większość osób które znam, a które od czasu do czasu strzelają farbkami nie ma swojego sprzętu, bo i po co? marker to marker, są lepsze, gorsze, każdego można wypożyczyć kwestia ceny która zaporową nie jest. Liczy się pojechanie, postrzelanie i super fun.

Ja tak zaczynałem asg. Dla zabawy. I dalej mnie to bawi i przede wszystkim chcę by mnie to bawiło. Ale w asg stety czy niestety jest bardzo dużo , jak ja to mówię "zajęć dodatkowych", mimowolnie przeplata się to na co dzień w życiu czy to podczas rozmów czy nawet podczas przeglądania internetu, zawsze w jakiś dziwny sposób człowiek zawędruje na jakąś stronę związaną z asg. To wciąga. Cholernie wciąga. To w jakim stopniu człowiek zanurzy się w środowisku zależy od niego. Nie jest to bagno więc nie należy się go bać ale jeżeli ktoś chce zachować dystans musi uważać Uśmiech
Tego problemu nie ma z pb, przynajmniej ja go nie widzę, albo ludzie traktują to jako doraźny, fajny, wypadowy sport albo.. ciągnie ich do czegoś większego i wtedy zmieniają szaty na asg.
#8 | Patol dnia July 01 2011 18:52:30
Post Edie'go przypomniał mi jedną sytuację. Kilka lat temu podczas badań przed podjęciem nowej pracy lekarz zapytał czy posiadam jakieś przewlekłe schorzenia, odpowiedziałem "tak, ASG" facet zdziwiony do mnie "a co to? Czym się objawia?" - "w weekendy z kolegami dla rozrywki polujemy na siebie...". Wytłumaczyłem pokrótce co i jak i poszedłem. Jako, że to przychodnia "pod domem" czasem widzę tego lekarza. Był poniedziałek i faceta specjalnie nie rozbawiłem ale teraz zawsze wita mnie z uśmiechem na twarzy. :-) Ciekawe ile w tym śmiechu ze "starych chłopów bawiących się w strzelanego", a ile sympatii. ;-)
#9 | Mario75 dnia July 01 2011 19:17:10
ASG ma pozytywne strony zarówno dla młodych maniaków jak w tekście Jacka: http://www.koalic...eadmore=93 ale i dla "starszych". Bowiem ośmielę się zasugerować, że podczas drugiego "dojrzewania" będąc Maniakami ASG, faceci zajmują się karabinami i całym tym sprzętem, lataniem po lesie i spędzaniem czasu przy ogniskach, w plenerze, nie ocierając łzy jak to dawniej za młodości bywało. Nie ocierają bo nadal czują się młodzi i nadal bawią się w to co sprawiało im radość lata temu.

Nie muszą się zatem uganiać podczas drugiego "dojrzewania" za młodymi dziewczynami jeżdżąc kabrioletami, bo też nie muszą niczego, w ten stereotypowy sposób, sobie udowadniać Z przymrużeniem oka

Myślę, że nie jest to do końca naciągana teoria. W tym coś jest. Na pewno "starsi" Airsoftowcy blisko magicznej 40stki coś o tym wiedzą.

Nie musimy szukać czegoś co daje nam adrenalinę i smak przygody. Daje nam to ASG Uśmiech
#10 | edie dnia July 02 2011 07:55:25
Ha ! Patol ja miałem tak samoSzeroki uśmiech tyle że mój łapiduch zapytał "czy uprawia Pan jakieś sporty extremalne" i tu miałem zagadkę bo czyż obietnicę wypróbowania 430 gatunków piw polskich w dość krótkim czasie można nazwać extremalnym sportem ? no nie jakie to tam extremum i rzuciłem ochoczo "a takie tam asg.." (w tym wieku to już extremum Fajne) oczywiście musiałem powyjaśniać a co to takiego i podczas wyjaśniania dość nerwowo patrzyłem jak lekarzowi oczy się powiększają i coraz to częściej looka w stronę skierowań Stres , już myślałem że jak nic będę dymał do psychologa albo do świrka ale jakoś się wybroniłem a i lekarz co jakiś czas gdy się widzimy obiecuje mi że jak tylko znajdzie chwilę czasu to wpadnie zobaczyć na własne oczy o co w tym chodzi.Także coś w tm jest Uśmiech
#11 | HoHoL dnia July 05 2011 11:49:17
Ja się trochę pobawię w adwokata diabła.

Postawione w artykule pytanie czy Airsoft jest lepszy od PB nie podaje założeń brzegowych oceny obu hobby.

Podnoszony tutaj jako argument koronny REALIZM repliki/markera tak naprawdę nikomu nie jest potrzebny.

Bo co z tego realizmu repliki w ASG wynika ?

Dzięki temu jest celniejsza ? Bardziej dalekosiężna ?

To czy coś wygląda jak broń palna czy tez nie nie ma znaczenia przy założeniu że zabawa polega na celnym trafianiu się kulkami. Z dokładnie taką samą frajdą można to robić przy użyciu Hi Endowej konstrukcji Systemy jak i markera do znakowania bydła Uśmiech

Druga sprawa tego REALIZMU.
Powiedzcie mi proszę ilu maniaków ASG umie posługiwać się swoją repliką ? Ilu potrafi poprawnie złożyć się do strzału, przyjąć poprawną postawę strzelecką, wymienić magazynek, że już o bezpieczeństwie nie wspomnę.

Macie repliki 1:1 prawdziwej broni palnej ale pracować na nich umie 1 na 10.

Dlatego ten argument jest ważny być może dla kolekcjonerów, osób które uprawiają airsoft tylko dlatego że mają FAJNĄ replikę. Wypieszczoną, wychuchaną.

Ja podobnie jak moi znajomi mam zupełnie inne spojrzenie na temat ASG vs PB.

Dla nas nie ma vs, jest tam znak równości. Od lat uczestniczymy w milsimach zarówno ASG jak i PB.

I replika bądź militarny marker są dla nas jedynie narzędziem, które w niesprzyjających warunkach symulacji ma po prostu wypluć kulki i trafić nimi w przeciwnika.

Niestety ani ASG ani PB nie są idealnymi narzędziami w tej zabawie ale lepszych chwilowo nie ma i trzeba się zadowolić wróblem w garści.

Przypominają mi się stare czasy gdy właściciele Atari i Commodore toczyli ze sobą podobne boje po czym przyszedł czas PCtów i wszystkich pogodził Uśmiech
#12 | Patol dnia July 05 2011 12:53:36
Moje C64 [FTW;] też było PeCetem... ;-P A pogodziła wszystkich Amiga notabene Commodore'a. ;] Nie ważne... ;]

W sumie jak dla mnie, to kwestia gustu. Wole ASG. Nie wiem jak jest z PB ale do replik jest chyba więcej gadżetów.

Obecnie stosunek umiejących pracować na ostrej też jest chyba inny... ;] Na moje oko w ASG jest więcej osób mających o tym wiedzę. :] Kiedyś w "czasach springów" można było tak powiedzieć ale teraz jest wiele ekip kładących nacisk na ten element. Na przykład podczas "mariówki" Radzio ze SFAT'ów przeprowadził szkolenie będące właściwie wstępem do operowania "narzędziem" i było utrzymane w duchu obcowania z ostrym odpowiednikiem.

Tak czy inaczej również nie widzę sensu porównywania obu sportów. :]
#13 | HoHoL dnia July 05 2011 15:08:06
Jeżeli podchodzimy kolekcjonersko czyli moja wymarzona M4 jak z "I'm Legend" z okładzinami Kings Arms itd. itp. to jak najbardziej się zgadzam. Ilość gadżetów jest niezliczona.

Tu raczej sięgamy do podstaw. Czyli, czym jest dla mnie ASG.
Okazuje się że dla każdego będzie czymś innym.

Dla jednych ASG jest usprawiedliwieniem kolekcjonowania replik. I to replika jest ich fetyszem.

Dla drugich to możliwość spędzenia czasu w zacnym gronie.

Dla trzecich to możliwość poprzebierania się w wojaka z Navy Seals i pospacerowanie po lesie.

Dla kolejnych rywalizacja.

A jeszcze dla innych wszystko po trochu.

Sęk w tym że pomijając tę część kolekcjonerską resztę możemy realizować zarówno w Airsofcie jak i w Paintball'u.

PS. Konkurentem Amigi było Atari ST z tego co pamiętam. Co do PC to oczywiście mówiłem o komputerach zgodnych z IBM-PC co bysmy sie już za słówka nie chwytali Z przymrużeniem oka
#14 | Patol dnia July 05 2011 16:29:15
No tak nie do końca...
ASG jest bliższe sercu tym, dla których ważna jest wojskowa "nuta". Zbliżenie do realnego wizerunku odgrywa istotną rolę w budowaniu klimatu. Powiedzmy, że "pejntbol" jest mniej "romantyczny" niż "ersoft". Owszem wszystkie wymienione przez Ciebie elementy powielają się jednak sęk w szczegółach. Różnica jest mniej/więcej taka jak przyjechać na zlot pojazdów militarnych stylizowanym, cywilnym Humvee - H1, a pomalowaną w plamy H3-ką. Do tego dochodzi, to że "wymarzone M4" czy "kałasz" są niemal identyczne z ostrym pierwowzorem. Wielu moich znajomych od "kompozytu" pracuje w służbach mundurowych i dzięki podobieństwom mogą utrwalać pamięć mięśniową. OK jest dużo różnic, a ASG rodzi również swoje złe nawyki. Jednak patrząc pod kątem pracy z ostrą, bliżej tu niż do PB. :]

Ps
Z czasów "starożytnych" pamiętam tylko jedną osobę z ST. Możliwe, że w innych miastach/krajach było inaczej.
Ps.2
Zaraz znajdę jakiś emulator i pogram sobie w Contre/Gryzora Szeroki uśmiech hehehe ;]
#15 | HoHoL dnia July 05 2011 20:42:17
W artykule masz zdjęcia z paintballowego Unita organizowanego przez Dziusa i chyba mi nie powiesz ze nie widzisz tam klimatu Uśmiech

Z resztą się zgadzam.
#16 | Patol dnia July 06 2011 07:58:14
Pewnie, że widzę. :]
Najważniejsi są ludzie... :]

Między innymi dlatego nie ma sensu porównywać.

Pozdrawiam :]
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
Kalendarz
<< Październik 2021 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Reklama
Naszywki.pl

Statystyki reklamowe
Tagi©
Zwycięzcy wrzesień Tajna broń Niemcy zamykają Podcast ASG Makarov KWC Mndur Gorka E SPOS Alice Custom Taktyka zielona Szkolenie Certyfikowane KP SGO Gdańsk Piltot LIGI ASG
Wszystkie Tagi
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Tag news

Sprzęt karabin Patenty paracord Relacje Strzelanie Medyk Snajper Mapa i kompas Recenzje Zapowiedzi Survival Bytowanie Taktyka Imprezy Znaki niewerbalne RTO Radio Testy sprzętu Kleszcze komary Pozornie trywialne Point Blank Filmy Ciekawostki Promocje Teamy Społeczność CQB KP SGO Combat Alert M65 Maskowanie Pirotechnika LIGA ASG Radio ASG Fatah Komiks Artykuły by Sebi Testy by Straszydło Blady Kącik Filmowy Teksty Pitera FIA Szkoła Partyzanantów

Przetłumacz stronę

Szybki tłumacz
Ostatnie Komentarze
News
[url=https://paccapita...
[url=https://victorias...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://www.theco...
[url=https://brandinge...
Artykuły
Świetne... :D a końców...
Foto
[url=http://www.hitche...
Wybrane Strony
[url=https://www.piico...
Od 20110217 Odwiedziny gości:
Dziś:12,427
Wczoraj:38,010
W tym tygodniu:12,427
W tym miesiącu:564,472
W tym roku:9,141,477
Wszystkich:65,858,977
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Engami
05-04-2021 14:22
Z on zadanie zakr?tu ilo?ci mocnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? zawiadomienia autonomicznej cechy lokalu, kto sced

Engami
05-04-2021 12:40
Z jego osoba Myślija prze?omu liczby spokojnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo baza ogloszen oddzielnej cechy lokalu, k

Engami
14-01-2021 22:25
Z on zadanie zwrotu sumy równowarto?ciowej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe anonse osobnej cechy lokal

Engami
14-01-2021 20:59
Z on funkcja zakr?tu liczbie p?ynnej udost?pnionej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci czy te? oferty pracy krakow nowa huta odmiennej ce

Engami
13-01-2021 16:20
Z jego osoba zadanie skr?tu ilo?ci równowarto?ciowej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? posiad?o?ci b?d? serwis ogloszeniowy odmiennej

Engami
13-01-2021 00:42
Z jego osoba obowi?zek zakr?tu liczbie g?adkiej udzielonej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? oferty samoistnej cesze lokalu, j

Engami
12-01-2021 23:21
Z jego osoba funkcja skr?tu sumie prostej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? posiad?o?ci b?d? oferty pracy krakow nowa huta osobnej cec

Engami
12-01-2021 21:15
Z jego osoba Myślija zwrotu liczbie p?ynnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cechy lokalu, j

Engami
12-01-2021 19:54
Z on zadanie zakr?tu sumie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo olx ogloszenia praca wroclaw autonomicz

Engami
11-01-2021 23:14
Z on Myślija prze?omu sumie ?agodnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci albo praca rzeszow oferty rzeszowiak samodzielnej w?

Engami
11-01-2021 21:55
Z on Myślija skr?tu wielko?ci spokojnej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo [url=http://portal
owo.nysa.pl]najnow
sze oferty pracy warszawa i okolice kierowca c e[/u

Engami
07-01-2021 23:38
Z on obowi?zek skr?tu liczbie regularnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? posiad?o?ci wzgl?dnie [url=http://web.sp
ecjalistyczneoserw
isy.pl]express bydgoski praca ogloszen

Engami
07-01-2021 22:11
Z on zadanie zwrotu sumy lekkiej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? nieruchomo?ci lub sprzeda samoistnej cechy lokalu, kto prze

Engami
06-01-2021 15:40
Z on obowi?zek prze?omu wielko?ci spokojnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe wiadomosci oddz

Engami
06-01-2021 14:11
Z on funkcja skr?tu sumie p?ynnej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie oferty pracy warszawa bia Loleka olx autono

Engami
05-01-2021 16:54
Z on funkcja prze?omu liczby lekkiej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie baza lokalna samodzielnej w?as

Engami
05-01-2021 15:32
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy pewnej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie oferty pracy money lubliniec sam

Engami
28-12-2020 11:51
Z jego osoba zadanie zakr?tu liczbie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? [url=http://ogloos
zeniowo.pl]oferty pracy krakow nowa huta olx

Engami
28-12-2020 10:34
Z jego osoba Myślija prze?omu wielko?ci p?ynnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo ogloszeniowo oddzielnej cechy lokalu, kt

Engami
12-12-2020 12:17
Z jego osoba zadanie zwrotu wielko?ci p?ynnej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci czy te? ogloszenia praca plock plocman samo

Engami
12-12-2020 10:58
Z jego osoba funkcja prze?omu ilo?ci prostej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? internetowe anonse samoistnej cec

Engami
09-12-2020 12:52
Z on funkcja prze?omu wielko?ci ?agodnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci b?d? lokalne oferty odr?bnej cechy lokalu, kto p

Engami
09-12-2020 11:23
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy mocnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca lubliniec oferty samoistnej w?a

Engami
04-12-2020 15:03
Z on zadanie skr?tu sumy ?agodnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca plock bezplatne ogloszenia samoistnej w?asno?c

Engami
04-12-2020 13:39
Z jego osoba Myślija prze?omu kwoty równowarto?ciowej u?yczonej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cesz

Niezbędnik - Essentials :
Wspomnienia: