Nawigacja
POLECANE
ZNAJOMI
Ankieta
Czy jesteś zwolennikiem używania magazynków typu:

Real/Low/Mid-Cap
Real/Low/Mid-Cap
86% [149 głosów]

Hi-Cap
Hi-Cap
14% [24 głosy]

Ogółem głosów: 173
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 11.01.11

Archiwum ankiet
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 6:12
Zachód słońca: 18:19
Dzień trwa:
12 Godzin 06 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 6:27
Archiwum News 2014:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2013:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2012:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2011:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2010:
Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Paski układaczy

Paski układaczy

źródła: Strzał 6/2009
http://www.equipped.pl

zdjęcie: tactical.pl

Słowo „Rigger” (w języku polskim odpowiednikiem będzie „układacz/składacz spadochronów”) w Siłach Zbrojnych USA określa żołnierza zajmującego się składaniem spadochronów i przygotowaniem palet do zrzutu dużych ładunków. Riggers wyróżniają się charakterystyczną naszywką w formie spadochronu nałożonego na na rozpostarte skrzydła, na którego linkach umieszczony jest napis „RIGGER” oraz czerwonymi bejsbolowymi czapeczkami. W pewnym okresie ich wyróżnikiem, który obecnie rozpowszechnił się na całym świecie, zarówno w wojsku, jak i w cywilu stał się… pasek do spodni. Standardowy pasek wydawanym żołnierzom w USA miał szerokość 25 mm i był wykonany ze stosunkowo miękkiej taśmy bawełnianej, wyposażanej w dwa rodzaje klamer. Bawełniane taśmy okazały się mało odporne na trudy użytkowania, zbyt wąskie i miękkie, zaś klamry prócz tego, że niespecjalnie pewnie trzymały, to jeszcze przyspieszały zużycie taśm. Rozwiązanie problemu znaleźli właśnie Riggers. Do pakowania palet czy przygotowania sprzętu do zrzutu na spadochronie używali oni nylonowych taśm o szerokości 40 mm, długości około 5 m, zakończonych prostą, zapewniającą pewne trzymanie, metalową klamrą, dzięki której łatwo było ściągnąć taśmę. Jak wszystko w przyrodzie, również i nylonowe taśmy ulegały w końcu zużyciu – z racji objętości pakowanych przedmiotów ich odcinek najbliżej klamry, o długości około 1,5 m, pozostawał praktycznie nienaruszony. Dziwnym trafem zaś szerokość taśmy idealnie pasowała do szerokości szlufek spodni mundurowych. Po dokonaniu tych dwóch „odkryć” następnym krokiem było obcięcie zużytego odcinka wybrakowanej taśmy i użycie pozostałego z klamrą jako paska do spodni. Tak narodził się Rigger Belt. Początkowo był oznaką „elitarności”, gdyż życie życiem, a regulamin – regulaminem i przełożeni nie akceptowali w szlufkach żołnierskich spodni niczego innego, czego nie wydano im z magazynu mundurowego, a już z całą pewnością dostawali alergii na widok „własnej twórczości”. Riggers, jako swojego rodzaju uprzywilejowana grupa, mogli sobie jednak pozwolić na pewne odstępstwa od regulaminu, tym bardziej, że wzrok obserwatora i tak bardziej przyciągała czerwona baseballowa czapeczka, a nie pasek. Opór dowództwa został w końcu przełamany i Rigger Belt stał się regulaminowym paskiem do spodni Sił Zbrojnych USA, o czym za chwilę.

 

Zdjęcie: studionewmedia.com

Już w drugiej połowie lat 80. XX w. USA pojawiły się Rigger Belts produkowane przez komercyjne firmy. Bodaj pierwszą, która zaoferowała takie paski, jeszcze pod nazwą BDU Belt (konsekwentnie używaną przez tę firmę do dziś), była U.S. Cavalry. Wykonane były z taśmy nylonowej o szerokości 40 mm, jednak cieńszej, a mimo to sztywniejszej, niż „oryginalna”, ze stalową klamrą, znacznie lżejszą od stosowanej w taśmach do mocowania ładunków. Pod koniec lat 90. ub. w. nastąpił wysyp pasków na rynku cywilnych miłośników militariów i od tego momentu „tradycyjny” pasek do spodni odszedł w zapomnienie. Wzrosła tez znacznie liczba firm oferujących ten asortyment – obecnie praktycznie każdy producent „taktycznego” asortymentu ma je w swojej ofercie.

 

zdjęcie: pacificrescue.com

 

Wykonywane są w zasadzie podobnie, choć – w zależności od producenta – różnią się budową klamry, a niektóre maja podszyte rzepem końcówki, co ułatwia przymocowanie wolnego końca taśmy. Sama taśma nadal ma szerokość 40 mm i wykonana jest z nylonu, ale uzyskano kompromis pomiędzy jej sztywnością i wygodą noszenia – jest na tyle miękka, że nie uciska użytkownika, ale jednocześnie tak sztywna, że pewnie przytrzymuje spodnie, zaś zamocowane na niej akcesoria (pokrowiec na nóż, multitoola, latarkę, ładownica z magazynkami czy kabura z bronią) nie powodują jej zaginania. Obecnie w standardowym Rigger Belt raczej nie stosuje się klamer stalowych – dominują stopy aluminium, z uwagi na masę oraz odporność na rdzewienie. Producenci są na bieżąco z potrzebami rynku i po 11 września 2001, kiedy służby porządkowe na lotniskach sfiksowały na punkcie bezpieczeństwa i są gotowe nie wpuścić na pokład terrorysty „uzbrojonego” w dezodorant, pilnik do paznokci, nóż do papieru czy rozebrać go z butów, wypuścili na rynek paski z klamrami z tworzywa sztucznego. Pozwala to bezpiecznie pokonywać kontrolę „na bramce”, unikając przechodzenia przez nią trzymając spodnie w garści. Zdawałoby się, że w tak prostej konstrukcji – kawałek taśmy z zaszytą prostą klamrą – już nic nie da się wymyślić. A jednak…

 

zdjęcia: missiontactical.com

 

Kilka lat po Rigger Belt pojawiła się nieco zmodyfikowana odmiana paska nazwana Rigger Rescue Belt. Czemu ratunkowy? Bo stanowi niejako fragment uprzęży asekuracyjnej. Wykonany jest ze znacznie grubszej taśmy nylonowej, często z dwóch jej warstw, z bardzo solidną klamrą oraz końcówką mocowaną rzepem. Dodatkowo, w pobliżu klamry, wszyty jest tzw. D-Ring – rodzaj solidnego, metalowego pierścienia (niektórzy producenci stosują klamrę „zintegrowaną”, jednocześnie spinającą pasek i służącą do podpięcia karabinka. W przypadku wykorzystania paska w technikach linowych to rozwiązanie jest znacznie bardziej niewygodne, niż klamra „dzielona”). W pozycji „spoczynkowej” leży on płasko na pasku, utrzymywany w tej pozycji przez wąską tasiemkę z rzepem, a w sytuacji awaryjnej, po odpięciu rzepa można go podnieść i wpiąć weń np. karabinek z ósemką, za pomocą której można zjechać po linie. W skrajnej sytuacji może być tez wykorzystany do ewakuacji jego użytkownika za pomocą liny z karabinkiem. Jako, że pas stanowi jedynie szczątkową „uprząż”, to ewakuacja z jego pomocą może być uciążliwa – z całą pewnością spowoduje wyrwanie szlufek, podjechanie pasa na wysokość piersi (producenci przypominają o tym, by w czasie jego użycia nie podnosić w górę rąk, co mogłoby spowodować wysunięcie się z paska), a pozycja ewakuowanego będzie raczej mało komfortowa. Trzeba się jedna z tym pogodzić, bo jest to jedynie opcja awaryjna, z której można skorzystać unikając noszenia uprzęży asekuracyjnej „na co dzień”. Rescue Belt jest też znacznie cięższy od „standardowego” paska – wynika to z grubości taśmy oraz zastosowania ciężkiej klamry i D-Ringa. Prawdę mówiąc – jeden Rescue Belt ma masę kilkunastu Rigger Belt… Z uwagi na zastosowany w nich materiał (stal) nie ma też możliwości przejścia z nim przez bramkę wykrywacza metalu, a póki co nie zanosi się na zastąpienie go tworzywem sztucznym. Z drugiej strony w sytuacji awaryjnej innego rodzaju można użyć tego paska jako broni obuchowej – uproszczonej wersji korbacza – kilkadziesiąt gram stali na końcu ponadmetrowej taśmy robi wrażenie… Niektórzy producenci stosują w miejsce stali stop aluminium – pas jest lżejszy, ale klamra spinająca znacznie grubsza i większa, o bardziej skomplikowanej budowie, zaś D-Ring jest o niemal centymetr szerszy niż taśma. Coś za coś. Co ciekawe – choć niektórzy producenci stosują w konstrukcji Rigger Rescue Belt atestowane elementy, to każdy uprzedza, że nie ponosi odpowiedzialności za użycie swojego wyrobu w technikach linowych.

 

zdjęcie: socnet.com

 

Opór wojskowej materii przełamywano kilkanaście lat – dopiero w 2001 roku, wraz z nowo testowanym mundurem MCCUU (Marine Corps Combat Utility Uniform) w kamuflażu MARPAT do Korpusu Piechoty Morskiej USA trafiły regulaminowe Rigger Belts. Wykonano je z nylonowej taśmy, zakończonej klamrą ze stopu aluminium w kilku kolorach: piaskowym (Tan), szarym (Gray), zielonym (Green), brązowym (Brown) i czarnym (Black). Taka gama kolorystyczna nie została stworzona po to, aby Marine mógł sobie dobierać kolor paska w zależności od nastroju czy koloru oczu – wzorem wschodnich sztuk walki poszczególne kolory oznaczają stopnie wtajemniczenia w walce wręcz, której naucza się według MCMAP (Marine Corps Martial Arts Program – Program Sztuk Walki Korpusu Piechoty morskiej, zwany też Semper Fu od motta USMC – Semper Fi). Zatem spotykając Marine w DIFAC (DInning FACility – mesa) na obiedzie możemy od razu określić jaką krzywdę dzielny wojak może nam uczynić, jeśli tylko rzucimy okiem na jego pasek od spodni. Mniej więcej trzy lata później Rigger Belt trafił do US Army, wraz z nowym mundurem ACU (Army Combat Uniform) z racji kamuflażu zwanego I See You albo Szarą Szmatą. W przeciwieństwie do USMC nie zastosowano jednak kolorowych pasków, poprzestając na jednej barwie, przyjętej jako regulaminowa dla dodatków  – piaskowym.

 

Zdjęcie: tnairsoft.com

Nadal nie został oficjalnie wprowadzony do użycia Rigger Rescue Belt, ale pasy niektórych producentów mają nadany numer NSN (NATO Stock Number), potwierdzający spełnienie wojskowych norm Sojuszu i jednocześnie dopuszczający dany przedmiot do użytku w wojsku, pomimo faktu, że nie został wydany z magazynu, a – na przykład – zakupiony prywatnie.

Zatem jeżeli przewidujesz, że będziesz musiał uciekać z domu zjeżdżając po linie, chcesz się poczuć jak Marine po kursie MCMAP albo po prostu potrzebujesz dobrego, trwałego i wygodnego paska do spodni – Rigger Belts są zdecydowanie dla Ciebie.

 

zdjęcie: marinecorpstimes.com

 

USMC MCMAP

Pas piaskowy:
Podstawowe ciosy: proste, podbródkowe, haki
Podstawowe techniki ataku na górną część ciała: atak na oczy, uderzenia dolną krawędzią pięści (Hammer fist), uderzenia łokciami
Podstawowe techniki ataku na dolne partie ciała: kopnięcia, uderzenia kolanem, uderzenia stopą
Walka karabinem z bagnetem na poziomie podstawowym
Podstawowe duszenia i rzuty
Podstawowe techniki obezwładniania bez użycia broni i z wykorzystaniem środków przymusu bezpośredniego<
Podstawowe techniki walki nożem
Podstawowe techniki walki bronią improwizowaną.

Pas szary:
Techniki z poziomu podstawowego poszerzone o:
Walka karabinem z bagnetem na poziomie średnim
Techniki ataku na górną część ciała z uderzeniami kantem dłoni oraz łokciami na poziomie średnim
Techniki ataku na dolne partie ciała: kopnięcia, uderzenia kolanem, uderzenia stopą na poziomie średni;
Duszenia i rzuty na poziomie średnim
Obrona przed uderzeniami, duszeniem i trzymaniem
Techniki obezwładniania bez użycia broni i z wykorzystaniem środków przymusu bezpośredniego na poziomie średnim
Techniki walki nożem na poziomie średnim
Podstawowe techniki walki pałką
Techniki walki bronią improwizowaną na poziomie średnim.

Pas zielony:
Zwiększenie nacisku na techniki ataku z uwzględnieniem:
Walki karabinkiem z bagnetem
Ataki na miejsca wrażliwe
Duszenia i rzuty na poziomie średnim
Kontrataki
Techniki obezwładniania na poziomie średnim
Walka w parterze na poziomie średnim
Walka pałką na poziomie średnim
Techniki walki bronią improwizowaną na poziomie średnim

Pas brązowy:
Zaawansowane techniki walki karabinem z bagnetem
Zaawansowane techniki walki w parterze i duszenia
Zaawansowane rzuty
Walka z uzbrojonym przeciwnikiem
Rozbrajanie przeciwnika z broni palnej
Zaawansowane techniki walki nożem
Zaawansowane techniki walki pałką

Pas czarny
Zaawansowane techniki walki karabinem z bagnetem
Zaawansowane duszenia, trzymania i rzuty
Walka w parterze na poziomie zaawansowanym
Podstawowe techniki walki z przeciwnikiem uzbrojonym w broń palną
Zaawansowane ataki na górne partie ciała
Zaawansowane techniki walki nożem
Ataki na miejsca wrażliwe (atemi)
Zaawansowane techniki walki bronią improwizowaną

Pas czarny
Walka bronią długą z przeciwnikiem uzbrojonym w broń długą
Walka bronią krótką z przeciwnikiem uzbrojonym w broń długą
Walka gołymi rękoma z przeciwnikiem uzbrojonym w broń długą

Artykuł we wcześniejszej postaci ukazał się w magazynie STRZAŁ nr 06/2009.

Komentarze
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
#1 | Sundowner dnia July 14 2011 19:17:28
O rany ale bujda. Pas USMC to nie Riggers Belt, materiał jest podobny - taśma nylonowa, ale klamry zupełnie inne - Riggers belt ma przelotową - ATESTOWANĄ, lub "cobra" również atestowaną jak sprzęt do wspinaczki, a pas USMC ma albo przelotową, albo "stylową" zaciskową z EGA - o którą swoją drogą Piechota Morska walczyła latami. Pas USMC również nie ma ani D-ringa, ani miejsca na karabińczyk, to po prostu pas do spodni, tak samo "ratowniczy" jak mój duty belt Blackhawka.
#2 | leilei3915 dnia August 11 2018 10:50:47
2018811 leilei3915
pandora charms sale clearance
gucci outlet
michael kors outlet clearance
adidas outlet store
canada goose outlet
true religion jeans
kate spade handbags
polo outlet
off white
off white shoes
supreme clothing
coach outlet online
michael kors outlet online
oakley sunglasses
ralph lauren
coach outlet online
pandora jewelry
ugg boots
canada goose jackets
cheap jerseys
canada goose jackets
canada goose outlet
ralph lauren
true religion outlet
ugg boots
tory burch outlet online
kate spade outlet online
canada goose jackets canada
michael kors outlet
tory burch shoes
mbt shoes outlet
ray ban sunglasses
mbt
coach outlet online
michael kors outlet online
cheap snapbacks
adidas nmd r1
nike air jordan 4
pandora jewelry
coach outlet
prada outlet store
ugg boots
vans shoes
canada goose
mont blanc pens
canada goose jackets
christian louboutin sale
coach outlet store online
oakley sunglasses
fitflops sale
moncler coats
coach factory outlet
coach outlet
kate spade handbags
ralph lauren polo shirts
fred perry shirts
nfl jerseys wholesale
kate spade outlet
christian louboutin shoes
ugg outlet
nike shoes
nfl jerseys
moncler jackets
coach outlet
tory burch shoes
nhl jerseys wholesale
nike air max
true religion
coach factory outlet
canada goose outlet
polo ralph lauren
coach factory outlet
adidas yeezy
pandora jewelry outlet
canada goose jackets
ugg boots
michael kors outlet online
ferragamo outlet store
adidas outlet
uggs outlet
michael kors outlet
polo ralph lauren
michael kors outlet
true religion jeans
mulberry outlet
michael kors outlet online
pandora outlet
michael kors outlet
ugg boots on sale
uggs outlet online
pandora outlet
nike outlet
cheap jerseys
ralph lauren polo
pandora charms sale clearance
uggs canada
ugg outlet
oakley sunglasses wholesale
canada goose outlet
nike shoes
pandora charms
cheap nfl jerseys
michael kors outlet
michael kors uk
coach factory outlet
coach outlet
coach outlet online
michael kors handbags clearance
michael kors handbags
pandora outlet
ray ban sunglasses
coach outlet
nike outlet
coach outlet online
coach outlet
rolex replica watches for sale
coach outlet
michael kors outlet
kate spade outlet
nike outlet online
canada goose jackets
kate spade bags
off-white clothing
coach outlet
michael kors handbags
coach factory outlet
ugg outlet
cheap nike shoes
michael kors outlet online
polo outlet
michael kors outlet clearance
cheap ugg boots
polo ralph lauren
canada goose jackets
oakley sunglasses
nfl jerseys
michael kors outlet
cheap jordans
canada goose
mlb jerseys
michael kors outlet
canada goose jackets
nfl jerseys wholesale
mulberry outlet
coach factory outlet
cheap ugg boots
adidas outlet
oakley sunglasses
mlb jerseys wholesale
coach outlet
pandora rings
ugg boots on sale
coach factory outlet
ugg outlet online clearance
superdry clothing
coach outlet online
canada goose outlet store
michael kors outlet
ray-ban sunglasses
canada goose jackets
ugg outlet
cheap jerseys
oakley sunglasses
michael kors outlet
michael kors outlet online
mulberry handbags
michael kors outlet
lacoste shirts
mont blanc
ed hardy clothing
polo ralph lauren
coach outlet online
coach outlet store online
christian louboutin shoes
cheap oakley sunglasses
coach outlet online
cheap mlb jerseys
oakley sunglasses wholesale
michael kors handbags
ugg boots
ugg boots clearance
cheap oakley sunglasses
longchamp outlet
canada goose outlet
coach outlet online
coach outlet
adidas yeezy boost
pandora jewelry
louboutin shoes
uggs outlet
canada goose outlet
pandora charms
ralph lauren
nike sneakers
cheap ray ban sunglasses
fitflop sandals
michael kors outlet
pandora charms
manolo blahnik
nhl jerseys
canada goose jackets
coach outlet
clarks outlet
pandora charms sale clearance
canada goose outlet
coach factory outlet
pandora jewelry
michael kors outlet
coach outlet
michael kors outlet online
superdry
michael kors outlet online
kate spade outlet
polo ralph lauren
uggs outlet
coach factory outlet
canada goose outlet store
polo ralph lauren outlet
cheap nhl jerseys
canada goose jackets
cheap nfl jerseys
pandora charms
mcm outlet
coach outlet
cheap jerseys wholesale
canada goose outlet
kate spade outlet
coach outlet online
true religion
coach outlet store online
giuseppe zanotti outlet
ugg boots clearance
uggs outlet
cheap ugg boots
nike outlet store
pandora outlet
coach factory outlet
canada goose jackets
canada goose outlet
ray ban sunglasses wholesale
polo ralph lauren
ugg outlet
ralph lauren polo
ralph lauren
valentino shoes
uggs outlet
kate spade bags
fitflops shoes
pandora outlet
mbt shoes
polo ralph lauren
ed hardy outlet
canada goose outlet store
christian louboutin
kate spade handbags
vans outlet store
ed hardy
pandora outlet
canada goose
coach factory outlet
polo ralph lauren
red bottoms
cheap ray ban
ugg boots clearance
canada goose jackets
coach factory outlet
pandora jewelry
ugg outlet
canada goose outlet
coach outlet online
coach outlet
michael kors outlet clearance
ray ban outlet
mbt shoes outlet
yeezy boost
pandora outlet
nike shoes on sale
true religion
polo outlet
polo ralph lauren outlet
ugg,uggs,uggs canada
uggs outlet online
giuseppe zanotti sneakers
michael kors outlet
canada goose jackets
pandora charms
coach outlet online
polo ralph lauren
tory burch outlet online
nike shoes for men
true religion jeans sale
true religion outlet
puma outlet
christian louboutin outlet
jordan shoes
polo ralph lauren
polo ralph lauren
coach outlet online
supreme clothing uk
michael kors outlet clearance
pandora charms
moncler coats
tory burch outlet stores
true religion outlet
canada goose outlet store
oakley sunglasses wholesale
ugg boots clearance
coach outlet
true religion outlet store
kobe bryant shoes
coach outlet
kate spade sale
supreme
prada outlet
canada goose
lacoste shoes
pandora jewelry
uggs outlet
canada goose outlet
rolex watches
michael kors outlet clearance
nike shoes
true religion
coach outlet
adidas outlet
polo ralph lauren outlet
polo ralph lauren
coach outlet store online
cheap jordan shoes
polo ralph lauren
true religion outlet
cheap jordans
coach factory outlet
polo outlet
ralph lauren uk
mont blanc
pandora outlet
michael kors outlet clearance
nike shoes
pandora jewelry outlet
ugg boots
michael kors outlet online
pandora jewelry
michael kors outlet clearance
fred perry polo shirts
fred perry polo shirts
canada goose outlet store
canada goose outlet store
mbt shoes
coach outlet online
coach outlet store online
cheap ugg boots
kate spade
michael kors outlet clearance
ugg outlet
canada goose
coach outlet store online clearance
uggs canada
ray ban sunglasses outlet
nike shoes for men
oakley sunglasses
longchamp outlet online
ralph lauren uk
cheap oakley sunglasses
fred perry polo shirts
pandora outlet
pandora outlet
coach outlet store
polo ralph lauren outlet
tory burch sandals
michael kors outlet clearance
tory burch handbags
nike air max
ray ban sunglasses
pandora charms
lacoste polo
coach factory outlet
ralph lauren uk
moncler coats
canada goose outlet
louboutin
pandora outlet
polo ralph lauren
moncler outlet
canada goose
michael kors outlet
yeezy boost
michael kors outlet online
coach outlet
asics shoes
pandora jewelry
michael kors outlet clearance
polo outlet
canada goose jackets
coach factory outlet
adidas nmd shoes
mbt shoes
pandora jewelry outlet
moncler outlet online
coach outlet
ugg boots
coach outlet online
canada goose jackets
coach factory outlet
canada goose
adidas yeezy boost
coach outlet online
michael kors handbags sale
canada goose outlet online
coach outlet online
nfl jerseys wholesale
coach outlet
michael kors outlet
christian louboutin shoes
valentino outlet
nike outlet
vans outlet
pandora charms sale clearance
cheap ray bans sunglasses
christian louboutin outlet
adidas outlet online
coach outlet store online
kate spade outlet
nfl jerseys
nike shoes outlet
michael kors handbags outlet
christian louboutin outlet
mbt outlet
kate spade bags
ralph lauren outlet
michael kors outlet online
uggs outlet
ray ban sunglasses outlet
michael kors outlet clearance
coach factory outlet
polo ralph lauren
michael kors outlet clearance
ralph lauren outlet
pandora jewelry outlet
cheap nfl jerseys
christian louboutin
fitflops clearance
michael kors
michael kors outlet online
adidas yeezy shoes
ralph lauren shirts
pandora
yeezy boost
coach handbags
moncler outlet
polo outlet stores
kate spade outlet store
polo ralph lauren outlet
true religion outlet
mbt outlet clearance
christian louboutin
nike outlet store
kate spade sale
uggs outlet
nfl jerseys wholesale
christian louboutin shoes
birkenstock outlet
pandora charms
pandora outlet
cheap ray ban sunglasses
coach outlet online
fitflops sale clearance
canada goose uk
coach outlet store online
cheap air jordan
ray ban sunglasse
rolex watches
true religion
michael kors outlet
adidas yeezy shoes
coach factory outlet
ralph lauren outlet online
michael kors outlet online
mbt shoes outlet
pandora charms sale clearance
coach factory outlet
canada goose outlet
canada goose jackets
ray ban sunglasses outlet
michael kors outlet online
ugg outlet
coach outlet
ray ban sunglasses
uggs outlet
lacoste outlet
lacoste clothing
polo outlet
michael kors outlet
canada goose
polo ralph lauren outlet online
gucci outlet store
ugg outlet store
snapbacks wholesale
air jordan retro
pandora outlet
christian louboutin
pandora jewelry
coach outlet store online
pandora outlet store
michael kors outlet
kate spade outlet
ugg outlet
michael kors outlet online
ray ban sunglasse
supreme outlet
michael kors outlet
michael kors outlet clearance
pandora outlet
jordan retro
ugg boots clearance
kobe 12 shoes
pandora outlet
ralph lauren uk
pandora jewelry
oakley sunglasses
christian louboutin sale
nike outlet store
canada goose jackets
lunette ray ban
adidas outlet store
canada goose
michael kors handbags
nike shoes outlet
michael kors outlet online
nike outlet
kate spade outlet
true religion jeans
true religion outlet store
nike outlet store
michael kors handbags clearance
uggs outlet
ugg outlet
christian louboutin shoes
mulberry outlet
cheap jordans
coach outlet
christian louboutin shoes
michael kors outlet online
canada goose
michael kors outlet
polo ralph lauren pas cher
adidas yeezy boost
coach outlet online
canada goose jackets
fitflop sandals
polo ralph lauren
michael kors outlet
polo pas cher
coach outlet online
nike outlet online
moncler outlet
michael kors outlet clearance
yeezy shoes
michael kors outlet
mont blanc pens
coach factory outlet
polo ralph lauren outlet
mont blanc pens
michael kors
ralph lauren polo
oakley sunglasses
pandora charms outlet
michael kors outlet online
mulberry bags
louboutin shoes
canada goose jackets
polo ralph lauren outlet
christian louboutin uk
pandora outlet
ugg boots on sale
adidas outlet store
polo outlet
pandora charms
birkenstock outlet
moncler outlet online
polo ralph lauren outlet
ugg outlet
cheap mlb jerseys
michael kors handbags
christian louboutin
asics running shoes
michael kors outlet online
coach outlet online
rolex watch
michael kors outlet online
coach outlet store online
kate spade outlet online
ray ban sunglasses wholesale
michael kors outlet clearance
true religion
coach factory outlet
nike factory store
pandora
pandora outlet
nike outlet
yeezy boost 350
adidas outlet
cheap nfl jerseys
pandora outlet
uggs outlet
ralph lauren
jordan shoes
ugg boots clearance
polo ralph lauren
christian louboutin shoes
adidas shoes for women
christian louboutin shoes
coach factory outlet
kate spade handbags
pandora jewelry
nike outlet online
canada goose outlet
ralph lauren outlet
polo ralph lauren outlet
mlb jerseys
adidas shoes for men
true religion outlet
pandora charms
pandora outlet
yeezy boost 350 v2
christian louboutin shoes
ugg outlet
michael kors outlet online
coach outlet online
pandora charms
kate spade purses
pandora charms outlet
christian louboutin shoes
mont blanc pens
pandora charms
true religion outlet
polo ralph lauren
coach outlet
ugg boots clearance
nfl jerseys wholesale
oakley sunglasses
ralph lauren
fitflops sale clearance
michael kors outlet
christian louboutin shoes
kobe shoes 11
michael kors outlet clearance
coach outlet online
nike trainers
coach factory outlet online
huarache shoes
polo ralph lauren outlet
adidas outlet store
coach outlet
kate spade outlet online
michael kors outlet clearance
cheap ugg boots
kate spade outlet
nike outlet
adidas nmd r2
fivefingers
ferragamo shoes
air jordan 4
true religion jeans
michael kors outlet clearance
coach outlet
michael kors outlet
kate spade
pandora charms outlet
yeezy boost 350
fitflop sale
coach outlet
air max shoes
canada goose outlet
canada goose outlet
michael kors outlet online
nba jerseys wholesale
michael kors outlet clearance
ugg outlet online clearance
valentino shoes
ugg outlet
rolex replica
prada outlet store
canada goose coats
ugg outlet
louboutin outlet
oakley sunglasses wholesale
adidas yeezy
mbt shoes
mont blanc
mcm handbags
mlb jerseys
coach factory outlet
pandora jewelry
pandora jewelry
hermes birkin
coach factory outlet
polo outlet
coach outlet online
pandora charms
prada outlet
adidas yeezy shoes
pandora outlet online
polo outlet store
michael kors handbags
pandora charms outlet
true religion jeans
pandora charms
ralph lauren uk
canada goose jackets
canada goose jackets canada
coach outlet
coach outlet
coach outlet
michael kors outlet clearance
pandora charms
moncler jackets
ugg boots
pandora charms
mbt shoes clearance
pandora outlet
ferragamo outlet
yeezy boost 350
ugg boots
pandora outlet
ugg boots
canada goose
pandora outlet
christian louboutin outlet
birkenstock shoes
pandora charms
polo ralph lauren
kate spade outlet
moncler jackets
coach outlet
polo ralph lauren
fred perry shirts
christian louboutin
nike kyrie
coach factory outlet
giuseppe zanotti sneakers
ralph lauren shirts
michael kors outlet clearance
michael kors outlet store
nike outlet store
kate spade outlet online
michael kors handbags
michael kors outlet
oakley sunglasses
canada goose
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
Kalendarz
<< Wrzesień 2021 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Reklama
Naszywki.pl

Statystyki reklamowe
Tagi©
MG 42 by MG Schutze Oddał rękę LIGA ASG Podcast ASG Combat Zmiana Zbrojownia Homemade Libia Makarov KWC Zwycięzcy wrzesień
Wszystkie Tagi
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Tag news

Sprzęt karabin Patenty paracord Relacje Strzelanie Medyk Snajper Mapa i kompas Recenzje Zapowiedzi Survival Bytowanie Taktyka Imprezy Znaki niewerbalne RTO Radio Testy sprzętu Kleszcze komary Pozornie trywialne Point Blank Filmy Ciekawostki Promocje Teamy Społeczność CQB KP SGO Combat Alert M65 Maskowanie Pirotechnika LIGA ASG Radio ASG Fatah Komiks Artykuły by Sebi Testy by Straszydło Blady Kącik Filmowy Teksty Pitera FIA Szkoła Partyzanantów

Przetłumacz stronę

Szybki tłumacz
Ostatnie Komentarze
News
[url=https://paccapita...
[url=https://victorias...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://www.theco...
[url=https://brandinge...
Artykuły
Świetne... :D a końców...
Foto
[url=http://www.hitche...
Wybrane Strony
[url=https://www.piico...
Od 20110217 Odwiedziny gości:
Dziś:19,502
Wczoraj:31,082
W tym tygodniu:112,339
W tym miesiącu:745,717
W tym roku:8,303,507
Wszystkich:65,021,007
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Engami
05-04-2021 14:22
Z on zadanie zakr?tu ilo?ci mocnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? zawiadomienia autonomicznej cechy lokalu, kto sced

Engami
05-04-2021 12:40
Z jego osoba Myślija prze?omu liczby spokojnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo baza ogloszen oddzielnej cechy lokalu, k

Engami
14-01-2021 22:25
Z on zadanie zwrotu sumy równowarto?ciowej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe anonse osobnej cechy lokal

Engami
14-01-2021 20:59
Z on funkcja zakr?tu liczbie p?ynnej udost?pnionej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci czy te? oferty pracy krakow nowa huta odmiennej ce

Engami
13-01-2021 16:20
Z jego osoba zadanie skr?tu ilo?ci równowarto?ciowej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? posiad?o?ci b?d? serwis ogloszeniowy odmiennej

Engami
13-01-2021 00:42
Z jego osoba obowi?zek zakr?tu liczbie g?adkiej udzielonej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? oferty samoistnej cesze lokalu, j

Engami
12-01-2021 23:21
Z jego osoba funkcja skr?tu sumie prostej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? posiad?o?ci b?d? oferty pracy krakow nowa huta osobnej cec

Engami
12-01-2021 21:15
Z jego osoba Myślija zwrotu liczbie p?ynnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cechy lokalu, j

Engami
12-01-2021 19:54
Z on zadanie zakr?tu sumie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo olx ogloszenia praca wroclaw autonomicz

Engami
11-01-2021 23:14
Z on Myślija prze?omu sumie ?agodnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci albo praca rzeszow oferty rzeszowiak samodzielnej w?

Engami
11-01-2021 21:55
Z on Myślija skr?tu wielko?ci spokojnej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo [url=http://portal
owo.nysa.pl]najnow
sze oferty pracy warszawa i okolice kierowca c e[/u

Engami
07-01-2021 23:38
Z on obowi?zek skr?tu liczbie regularnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? posiad?o?ci wzgl?dnie [url=http://web.sp
ecjalistyczneoserw
isy.pl]express bydgoski praca ogloszen

Engami
07-01-2021 22:11
Z on zadanie zwrotu sumy lekkiej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? nieruchomo?ci lub sprzeda samoistnej cechy lokalu, kto prze

Engami
06-01-2021 15:40
Z on obowi?zek prze?omu wielko?ci spokojnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe wiadomosci oddz

Engami
06-01-2021 14:11
Z on funkcja skr?tu sumie p?ynnej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie oferty pracy warszawa bia Loleka olx autono

Engami
05-01-2021 16:54
Z on funkcja prze?omu liczby lekkiej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie baza lokalna samodzielnej w?as

Engami
05-01-2021 15:32
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy pewnej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie oferty pracy money lubliniec sam

Engami
28-12-2020 11:51
Z jego osoba zadanie zakr?tu liczbie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? [url=http://ogloos
zeniowo.pl]oferty pracy krakow nowa huta olx

Engami
28-12-2020 10:34
Z jego osoba Myślija prze?omu wielko?ci p?ynnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo ogloszeniowo oddzielnej cechy lokalu, kt

Engami
12-12-2020 12:17
Z jego osoba zadanie zwrotu wielko?ci p?ynnej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci czy te? ogloszenia praca plock plocman samo

Engami
12-12-2020 10:58
Z jego osoba funkcja prze?omu ilo?ci prostej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? internetowe anonse samoistnej cec

Engami
09-12-2020 12:52
Z on funkcja prze?omu wielko?ci ?agodnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci b?d? lokalne oferty odr?bnej cechy lokalu, kto p

Engami
09-12-2020 11:23
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy mocnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca lubliniec oferty samoistnej w?a

Engami
04-12-2020 15:03
Z on zadanie skr?tu sumy ?agodnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca plock bezplatne ogloszenia samoistnej w?asno?c

Engami
04-12-2020 13:39
Z jego osoba Myślija prze?omu kwoty równowarto?ciowej u?yczonej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cesz

Niezbędnik - Essentials :
Wspomnienia: