Nawigacja
POLECANE
ZNAJOMI
Ankieta
Czy jesteś zwolennikiem używania magazynków typu:

Real/Low/Mid-Cap
Real/Low/Mid-Cap
86% [149 głosów]

Hi-Cap
Hi-Cap
14% [24 głosy]

Ogółem głosów: 173
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 11.01.11

Archiwum ankiet
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 6:53
Zachód słońca: 17:24
Dzień trwa:
10 Godzin 30 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 8:03
Archiwum News 2014:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2013:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2012:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2011:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2010:
Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

InO, ERnO, MnO, BnO

InO, ERnO, MnO, BnO

Piotr "Procent" Łopaciński

Zdjęcie: youthhobbies.com

Ile czasu potrzeba, by przebyć pieszo 100 km? 2 dni? 3 dni? Nie – 24 godziny!
I wcale nie jest to specjalnie mało czasu na pokonanie tego dystansu, bo niektórzy są to w stanie zrobić w czasie blisko 2x krótszym.
Niemożliwe? Jeśli tak twierdzisz, to znaczy, że nie słyszałeś jeszcze o różnorodnych imprezach, rajdach czy biegach na orientacje.

 

 

W Polsce takich imprez odbywa się dosyć sporo, na pewno co najmniej paręnaście na rok.
Są zróżnicowane pod wieloma względami, dystansu, czasu przejścia, ukształtowania terenu, charakteru zadań na trasie i wielu, wielu innych. Najpopularniejszym modelem InO (taki skrót przyjmę na potrzeby tego artykułu, dla ogółu imprez na orientacje, abstrahując od skrótów w oficjalnych nazwach) jest przejście 100 km w ciągu 24h, głównie dlatego, że to okrągłe i „reprezentacyjne” wartości.
Zdarzają się także imprezy po 50km w 12h, a najbardziej ekstremalne z jakimi się spotkałem to ponad 100 km po górach w 24h. Poniżej po krótce chcę się podzielić paroma uwagami z wydarzenia tego typu, którego ostatnio byłem uczestnikiem, oraz kilkoma refleksjami o bardziej ogólnym charakterze.

 

Zdjęcie: metroparks.org

 

 

Sam ostatnio wybrałem się na dość rekreacyjną w porównaniu wyżej wymienionymi przedsięwzięciami, imprezę, a mianowicie na „Przygodowy Rajd na Orientacje Tropiciel 5”.
Z mojego punktu rekreacyjna, bo przejście 42 km w czasie 12h po praktycznie płaskim terenie, nie jest jakimś szczególnym wyzwaniem.
Jednakże z uwagi na moją, trwającą od wielu lat, harcerska służbę w ZHP wybrałem się tam z dziećmi (młodzieżą?), ze środowiska w którym działam. 3 pełnoletnich opiekunów + 4 osób w wieku 14-15 lat.
Ja osobiście byłem przekonany, że jest to właśnie impreza, na której pojawia się w dużej części młodzież, by w ten sposób zacząć swoja przygodę z InO i sprawdzić swoje możliwości na relatywnie niewielkim dystansie.
Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że nasze ekipy to jedyni niepełnoletni na rajdzie.
Tak samo duże było zdziwienie osób startujących, widząc naszych „małolatów”.
Trochę nas to przeraziło i zaczęliśmy się zastanawiać, czy to nie za wysokie progi dla naszych harcerzy. Zaczęliśmy się zastanawiać, czy czegoś nie przeoczyliśmy i na trasie nie spotkają nas jakieś ekstremalne niespodzianki. Nic takiego nie nastąpiło, chociaż przez większość trasy, która w najkrótszej możliwej wersji wynosiła 42 km, podłożem było głębokie błoto, często ponad kostki, powstałe po trwających 3 dni opadach deszczu.
To z jednej strony większe obciążenie dla mięśni, z drugiej mniejsze dla stawów, gdyż oznaczało to o wiele lepsza amortyzacje przy każdym kroku.
W efekcie trasę przebyliśmy w niecałe 11,5h, wszyscy nasi niepełnoletni uczestnicy dotarli do mety cali, zdrowi i zadowoleni, a na 101 startujących ekip tylko nieco ponad 50 ukończyła rajd w wyznaczonym czasie 12h, bądź nie ukończyła go w ogóle.

 

zdjęcie: jot.cal.pl


 

Parę uwag, które nasunęły mi się po imprezie. Po pierwsze lista startowa została zamknięta na nieco ponad 500 osobach. Patrole startowały po dwa, na dwa różne punkty, w odstępach co 3 minuty. Efektem takiego „nasycenia” był duży ścisk na trasie.
Przez co najmniej pierwszą połowę punktów kontrolnych wyrażenie „na orientacje” w praktyce oznaczało orientacje w tym, gdzie idą poprzednie patrole i podążanie za nimi. Najwięcej zabawy miały patrole, które przewodziły całym kolumnom, zespołom patroli, które ciągnęły jeden za drugim.
Mięliśmy przyjemność to czynić z ekipą w drugiej części rajdu. Ciekawym widokiem było iść przez pola, a obracając się, widzieć kolumnę 50-60 latarek rozciągniętych na długości jakiegoś kilometra. W każdym razie jak dla mnie na trasie był zdecydowanie zbyt duży tłok, stawiam, że miejscami większy niż w dni pracujące w miejscowościach, przez które przechodziliśmy. To zdecydowanie minus. Plusem było to, czego obawiałem się znacznie bardziej – tłoku i przestojów na punktach kontrolnych (PK), szczególnie tych zadaniowych, co przede wszystkim wpływało na pogorszenie wyniku czasowego, z powodu konieczności oczekiwania w kolejce. Na szczęście nic takiego nie nastąpiło i nawet na PK, na których trzeba było wykonywać określone zadania (strzelnica, drabinki linowe itp.), przebywaliśmy nie więcej jak parę minut. Tak więc tutaj uznanie dla organizatorów i obsługi.

 

Przechodząc natomiast do uwag bardziej ogólnych, tyczących się zbiorczo, zagadnienia InO, chciałbym zwrócić uwagę na parę spraw.
Po pierwsze zachęcam do udziału w takich imprezach, dla sprawdzenia własnych możliwości i wydolności/wytrzymałości, a także nabrania doświadczenia w wielu kwestiach. Doświadczenia przydatnego w mniejszym stopniu na strzelaninach, a w większym na MilSimach.
Tak jak pisałem, poza wydolnością,  jest to także możliwość sprawdzenia sprawności stawów, wygody obuwia, termoaktywnośći odzieży, wygody plecaka czy innych elementów sprzętu, ale także ustalenia zużycia wody na danym dystansie, czy ilości i rodzaju pożywienia, które ma najlepszy stosunek wagi/objętości do dostarczanych składników odżywczych i energetycznych.
Nagle okazuje się, że zamiast ciężkich konserw, wystarczą batoniki, które dzięki magicznym właściwościom, pomogą nam przetrwać długie godziny w terenie. Jeśli organizator nie narzuca konkretnych wymagań sprzętowych, to tak naprawdę tylko od nas zależy jak się ubierzemy i czy weźmiemy cos na plecy, a jeśli tak, to czy będzie to tylko camelbak, czy plecak. Czy w plecaku będą tylko niezbędne rzeczy, czy dociążymy go bardziej, np. pełnym zestawem MilSimowym na 3 dni w terenie.
Tak samo nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy założyli na taki marsz oporządzenie.
Jedynym ograniczeniem może być jedynie wzięcie ze sobą repliki. To my możemy sobie w dużym stopniu pokonanie takiego dystansu ułatwiać albo utrudniać, my jesteśmy w stanie podnieść lub obniżyć poprzeczkę. Na początek jednak proponuje ją obniżyć jak najbardziej i postawić zdecydowanie na wygodę.

 

Na imprezach tego typu można wyróżnić 3 głównie typy uczestników – militaryści, sportowcy i turyści. Ci pierwsi, których jest najczęściej najmniej najczęściej startują w sortach mundurowych, bądź innymi militarnymi akcentami i ich udział w tego typu imprezach najczęściej jest elementem jakiegoś szeroko pojętego treningu czy programu szkoleniowego, mającego ich przygotować do działań typowo militarnych, np. na MilSimach.
Organizowane są też typowo militarne InO, jak chociażby GF Point organizowany przez GunFire.
Druga grupa, często najliczniejsza, to osoby, których pasja jest turystyka piesza i tego typu rajdy czy biegi są dla nich formą rekreacyjną lub wyczynową.
Trzecia grupa, zdecydowanie różni się od dwóch pierwszych.  Sportowcy traktują takie imprezy jak zwykłe zawody, w których realizuje się o zwycięstwo, podporządkowując wszystko temu celowi. Są najczęściej maksymalnie odciążeni, często nie mają ze sobą nawet camelbaka z zapasem wody, ich odzież to obcisłe, termoaktywne sorty i buty biegowe. To oczywiście tylko przykładowy wizerunek, jednak często się powtarzający.
Dużą część trasy pokonują oni biegiem. Są to po prostu zgrane zespoły sportowe, trenujące ciężko i stale, „zaliczający” rocznie kilka imprez tego typu. Najlepsi „wykręcają” czasy równe połowie tych wyznaczonych przez organizatorów jako graniczne, np. robią 100 km w około 12h, czy 50 w około 6h. Jak widać 3 grupy – 3 różne podejścia.

 

Tak wiec jeszcze raz zachęcam do wzięcia udziału i sprawdzenia się w tego typu imprezie.
Na początek proponuje jakąś imprezę na nie więcej jak 50 km, w okresie wiosennym czy jesiennym. W takich imprezach najczęściej startuje się grupowo, więc jest to tez dobra okazja do zgrania teamu. Rzeczą oczywistą jest także możliwość sprawdzenia swoich umiejętności z terenoznawstwa i nawigacji (regulaminy większości InO zabraniają używania GPSów). W zależności od podejścia jakie przyjmiemy InO będzie nam dostarczać albo kupy dobrej zabawy, albo będzie nastawiona głównie na maksymalny wycisk, łamanie własnych słabości i rekordów (niekoniecznie własnych).

 

źródło: http://blog.gunfire.pl

 

Komentarze
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Kalendarz
<< Październik 2021 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Reklama
Naszywki.pl

Statystyki reklamowe
Tagi©
KP SGO Gdańsk Piltot LIGI ASG Szkolenie Certyfikowane Tajna broń Alice Custom Zmiana Niemcy zamykają Radio ASG Survival Makarov KWC Podcast ASG
Wszystkie Tagi
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Tag news

Sprzęt karabin Patenty paracord Relacje Strzelanie Medyk Snajper Mapa i kompas Recenzje Zapowiedzi Survival Bytowanie Taktyka Imprezy Znaki niewerbalne RTO Radio Testy sprzętu Kleszcze komary Pozornie trywialne Point Blank Filmy Ciekawostki Promocje Teamy Społeczność CQB KP SGO Combat Alert M65 Maskowanie Pirotechnika LIGA ASG Radio ASG Fatah Komiks Artykuły by Sebi Testy by Straszydło Blady Kącik Filmowy Teksty Pitera FIA Szkoła Partyzanantów

Przetłumacz stronę

Szybki tłumacz
Ostatnie Komentarze
News
[url=https://paccapita...
[url=https://victorias...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://www.theco...
[url=https://brandinge...
Artykuły
Świetne... :D a końców...
Foto
[url=http://www.hitche...
Wybrane Strony
[url=https://www.piico...
Od 20110217 Odwiedziny gości:
Dziś:12,174
Wczoraj:38,010
W tym tygodniu:12,174
W tym miesiącu:564,219
W tym roku:9,141,224
Wszystkich:65,858,724
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Engami
05-04-2021 14:22
Z on zadanie zakr?tu ilo?ci mocnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? zawiadomienia autonomicznej cechy lokalu, kto sced

Engami
05-04-2021 12:40
Z jego osoba Myślija prze?omu liczby spokojnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo baza ogloszen oddzielnej cechy lokalu, k

Engami
14-01-2021 22:25
Z on zadanie zwrotu sumy równowarto?ciowej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe anonse osobnej cechy lokal

Engami
14-01-2021 20:59
Z on funkcja zakr?tu liczbie p?ynnej udost?pnionej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci czy te? oferty pracy krakow nowa huta odmiennej ce

Engami
13-01-2021 16:20
Z jego osoba zadanie skr?tu ilo?ci równowarto?ciowej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? posiad?o?ci b?d? serwis ogloszeniowy odmiennej

Engami
13-01-2021 00:42
Z jego osoba obowi?zek zakr?tu liczbie g?adkiej udzielonej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? oferty samoistnej cesze lokalu, j

Engami
12-01-2021 23:21
Z jego osoba funkcja skr?tu sumie prostej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? posiad?o?ci b?d? oferty pracy krakow nowa huta osobnej cec

Engami
12-01-2021 21:15
Z jego osoba Myślija zwrotu liczbie p?ynnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cechy lokalu, j

Engami
12-01-2021 19:54
Z on zadanie zakr?tu sumie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo olx ogloszenia praca wroclaw autonomicz

Engami
11-01-2021 23:14
Z on Myślija prze?omu sumie ?agodnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci albo praca rzeszow oferty rzeszowiak samodzielnej w?

Engami
11-01-2021 21:55
Z on Myślija skr?tu wielko?ci spokojnej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo [url=http://portal
owo.nysa.pl]najnow
sze oferty pracy warszawa i okolice kierowca c e[/u

Engami
07-01-2021 23:38
Z on obowi?zek skr?tu liczbie regularnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? posiad?o?ci wzgl?dnie [url=http://web.sp
ecjalistyczneoserw
isy.pl]express bydgoski praca ogloszen

Engami
07-01-2021 22:11
Z on zadanie zwrotu sumy lekkiej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? nieruchomo?ci lub sprzeda samoistnej cechy lokalu, kto prze

Engami
06-01-2021 15:40
Z on obowi?zek prze?omu wielko?ci spokojnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe wiadomosci oddz

Engami
06-01-2021 14:11
Z on funkcja skr?tu sumie p?ynnej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie oferty pracy warszawa bia Loleka olx autono

Engami
05-01-2021 16:54
Z on funkcja prze?omu liczby lekkiej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie baza lokalna samodzielnej w?as

Engami
05-01-2021 15:32
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy pewnej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie oferty pracy money lubliniec sam

Engami
28-12-2020 11:51
Z jego osoba zadanie zakr?tu liczbie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? [url=http://ogloos
zeniowo.pl]oferty pracy krakow nowa huta olx

Engami
28-12-2020 10:34
Z jego osoba Myślija prze?omu wielko?ci p?ynnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo ogloszeniowo oddzielnej cechy lokalu, kt

Engami
12-12-2020 12:17
Z jego osoba zadanie zwrotu wielko?ci p?ynnej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci czy te? ogloszenia praca plock plocman samo

Engami
12-12-2020 10:58
Z jego osoba funkcja prze?omu ilo?ci prostej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? internetowe anonse samoistnej cec

Engami
09-12-2020 12:52
Z on funkcja prze?omu wielko?ci ?agodnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci b?d? lokalne oferty odr?bnej cechy lokalu, kto p

Engami
09-12-2020 11:23
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy mocnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca lubliniec oferty samoistnej w?a

Engami
04-12-2020 15:03
Z on zadanie skr?tu sumy ?agodnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca plock bezplatne ogloszenia samoistnej w?asno?c

Engami
04-12-2020 13:39
Z jego osoba Myślija prze?omu kwoty równowarto?ciowej u?yczonej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cesz

Niezbędnik - Essentials :
Wspomnienia: