Nawigacja
POLECANE
ZNAJOMI
Ankieta
Czy jesteś zwolennikiem używania magazynków typu:

Real/Low/Mid-Cap
Real/Low/Mid-Cap
86% [149 głosów]

Hi-Cap
Hi-Cap
14% [24 głosy]

Ogółem głosów: 173
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 11.01.11

Archiwum ankiet
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 6:53
Zachód słońca: 17:24
Dzień trwa:
10 Godzin 30 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 8:03
Archiwum News 2014:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2013:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2012:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2011:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2010:
Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Oczami Orga. Imprezy ASG.

Oczami Orga. Imprezy ASG

Mario D-ca 75th Ranger RGT Koszalin KOALICJA PÓŁNOC - Redaktor Naczelny.

Tekst Ediego o EE2 był niejako zapalnikiem skumulowanego przez wiele miesięcy materiału.

Każdy wie, że atakujących musi być więcej 3x niż broniących, żeby była szanse na zdobycie ufortyfikowanej obrony. Żeby przy mniejszych siłach można było zdobywać kolejne punkty obrony musi być możliwość kombinowania na mapie z wielu stron. Jeśli z jednej strony damy ludziom bagna, z drugiej płot terenu wyjętego z poza rozgrywki to robi się wąsko. Zatem do sedna...

Org zatem w Eventach ASG nie tylko tworzy środowisko dla miłego spędzenia czasu, ale jest strategiem, taktykiem, czasem nawet sztabistą. Brakuje jeszcze żeby był szamanem i zaklinał najlepszą dla uczestników pogodę, tak żeby nie padało, ale nie było za ciepł, ale też za zimno :)

 

Parę słów jak to jest spojrzeć oczami Orga. Jeśli ktoś z Orgów widzi to inaczej zapraszam do dyskusji. Pamiętajmu jednak, aby była kreatywna, bo Orgom na tym najbardziej zależy. Kreować nie siać defetyzmów i destrukcji. Zatem o paru sprawach wspomnieć wypada...

 


Generalnie nie jestem zwolennikiem moderowania scenariusza, a jeśli już tak się dzieje to podobnie jak na Tomaszowie niech Orgowie wcielą się w rolę D-ców, będzie mniejsze zamieszanie ;) W końcu kto jeśli nie Org w tym przypadku będzie umiał wymyślić alternatywne rozwiązania na gorąco i nie martwić się, że ktoś źle zrozumie co poeta miał na myśli :)

 

Nie jest też dobrze, chyba że scenariusz podyktowany jest pewnymi kwestiami historycznymi, żeby jedną stronę konfliktu wyznaczyć na stałe, na tych atakujących, a drugich na tych broniących. Kto się zmęczy szybciej? :)

 


 

Co do integracji przed czy po i jej frekwencji. Moim zdaniem, aby była pewność, że ludzie podejdą poważnie do imprezy i umiarkowanie wychylą, to trzeba robić imprezy typu np. PanzerFaust czy Combat Alert i nie będzie rano nowej armii zombich ;) Ludzie nie chcą np ominąć elementów scenariusza, zapłacili sporo, przejechali daleko, czy kierują ich umiarkowaniem w integrowaniu się dnia wcześniejszego inne elementy. Na taką kwestię impreza musi sobie zapracować lub muszą się na niej pojawić ludzie "którzy nie pomylili imprezy".

 


 

Można też zrobić imprezę typowo integracyjną w której zasada jest prosta. Można zrobić jeszcze inny mix. Zrobić niby imprezę Airsoftową, ale tak naprawdę parodniową integrację jak jest na Borneo. Jedni jadą bo chcą zrobić konkretnie scenariusz, większość jedzie się integrować. Najgorzej jak jedni drugim wejdą w pole walki ;)

 


 

Zatem na wielu imprezach nie ma co Org kombinować i załamywać rąk nad kwestią czy będzie dużo czy mało ludzi na integracji. Powinien się zastanawiać nad scenariuszem, jego realizacją i tym czy ludzi nie będzie za dużo lub za mało na dany scenariusz.

 

Dobrze jest wprowadzać w scenariusze wielowątkowość i ludzi rozbijać czasem na mniejsze grupy, żeby prowadzili mniejsze potyczki, zwłaszcza jeśli jest sporo ludzi, a teren dość krzaczasty, co powoduje, że odległości strzału zaczynają przypominać CQB lub jest to po prostu CQB. Nikt za Orga nie uruchomi wyobraźni dotyczącej bezpieczeństwa w terenie jaki towarzyszy jego imprezie.

 


 

Airsoftowcy muszą wiedzieć po co coś robić, dlatego warto nakreślić im sytuację fabularną i co jest ważniejsze, a co mniej ważne. Można wydać jednocześnie np. rozkazy o paru elementach do zdobycia.

 

Imprezy "strzelankowe" gdzie nie ma ograniczeń amunicyjnych, pracy z mapą, a generalnie wszystko opiera się na "my tutaj, a wy tam" jest dość prostą w mechanice imprezą, którą można też fajnie w przyszłości ogarnąć. Trudniej się robi bardziej ambitne projekty jak imprezy typu Larp, Pro Milsimowe, czy Milsimy, albo jeszcze mix powyższych. Natomiast na strzelance, większej czy mniejszej, trzeba zadbać tylko, żeby było bezpiecznie i z sensem. Jedyne o co się trzeba martwić to żeby uczestnicy nie  zgubili się na mapie :)

 


 

Jeśli do tego idą z ludźmi w teren Orgowie, Sędziowie czy tkzw OPFOR Orgów, to oni są od tego żeby powiedzieć, że tam nie można wchodzić. Można zwrócić uwagę, że ten teren jest wyjęty z poza gry, nawet jeśli zapomnieliśmy o tym wcześniej wspomnieć, albo nie zaznaczyliśmy w sposób oczywisty. Jednak warto wcześniej przewidzieć wszelkie miejsca niebezpieczne zarówno dla uczestników jak i realizacji scenariusza i wyłączyć je spoza gry oznaczając standardowo na mapie, czy w terenie. Przy tym uczulając uczestników na odprawie.

 

Oprawa. Czy jest potrzebna. Jest i nie jest. Czy jest i dla kogo znajdziecie rozwiązanie na końcu tekstu :)

 


 

Na pewno stworzenie scenariusza, a zwłaszcza jego realizacja nie należy do łatwych. Czemu? Ponieważ musimy przewidzieć tak wiele sytuacji, a jednocześnie zablokować możliwość realizacji niektórych samowolek. Samowolki nadają kolorytu, wiadomo, ale czasem mogą położyć cały scenariusz. Więc warto wiedzieć i podjąć odpowiednie kroki, gdzie je zablokować mechaniką, terenem, zabezpieczeniami.

 


 

Np. na IVO3 za wysoko podnieśliśmy poprzeczkę. Część ludzi i to nie koniecznie ze frakcji, które zdobyły najwięcej punktów, bawiła się świetnie. Wielu D-ców nie podawało współrzędnych o wyznaczonym czasie, co skutkowałoby odpaleniem dodatkowycg elementów gry. Za dużo pokładaliśmy ufności co do zdolności ludzi. Rozwijaliśmy w swoim środowisku poprzez tworzone przez pół roku Combaty, pewne umiejętności ludzi z wielu Teamów, które właśnie na IVO3 wiedziały po co przyjechały. IVO3 było niejako zwieńczeniem tworzonych przez różne Teamy w naszym środowisku Combatów. Jeśli ktoś nastawił się na IVO3 jak na zwykły scenariusz strzelankowy to po pierwsze srogo się zawiódł, po drugie dostał mocny wycisk od tego terenu. Na takie imprezy wypada przyjechać przygotowanym. W roku 2012 nie będzie jednak inaczej. Mimo wszystko należy pogratulować wszystkim wytrwałości. Mimo że wielu przeszło swój pierwszy chrzest bojowy w tak ciężkich warunkach, wszyscy wytrwali do końca i myślę, że z tego powodu mogą być z siebie dumni. Orgowie IVO3 na pewno z tych ludzi są dumni. Sędziowie poza tym mogli zauważyć jak Teamy pracowły i który z nich predysponuje do zaproszenia na rok 2012.


Okazało się, że popełniliśmy podstawowy błąd Orga. Bezgranicznie zawierzyliśmy ludziom w tej kwestii nie biorąc pod uwagę czynnika ludzkiego. Fakt, że pozycje mieli przekazywać D-cy Teamów okazało się nadal kruchym zabezpieczeniem tego elementu mechaniki.

 


 

Po długich dyskusjach jednak nie chcemy obniżać poprzeczki. Wolimy nie obniżać poziomu licząc się z kosztem mniejszej frekwencji. Jedak w IVO nie o frekwencję chodzi. Z Milsimowacami jest prościej, ale to nie znaczy, że nie trzeba wskazywać im konkretnych celów. Można ew. mniej skupiać się na elementach fabularnych. Można też domniemywać, że lepiej zniosą długie marsze, lepiej posługują się mapą, potrafią zerwać kontakt, przeczekać, mało spać, zabezpieczyć się samemu przed wieloma awariami/problemami, stawią się tam gdzie chcemy, zregenerowani, nawodnieni i gotowi do żmudnych akcji wymagających więcej myślenia niż strzelania.

 

Powoduje to fakt, że są bardziej przewidywalni jako uczestnicy eventu :)

 


 

Wracamy zatem jak bumerang do tematu uczestników eventów ASG. Na podforum Master Orgów podejmowany jako jeden z ważniejszych tematów. Imprezy tworzą też ludzie. Więc ważny dla Orga jest Sztab strony, który będzie umiał korzystać z narzędzi jakie otrzyma od Orgów. Ważni są ludzie, ktrzy uczestniczą w danym scenariuszu. Np.:

- milsimowcy nie przepadają za strzelankami i odwrotnie

- dla larpu strzelanie jest tak ważne jak to czy zombie ma wszystkie palce

Wystąpują jednak imprezy, które łączą te kierunki. Jak wówczas zrealizować tak, żeby nie radość miał z realizacji Org, a uczestnicy. Wydaje mi się, że rozwiązanie znalazł Birk w Little War. Tam ludzie których kręci zajmowanie się elementami larpowymi zajmują się elementami larpowymi, a ludzie, których kręci strzelanie, strzelają.


Zatem można przewidywać, że Orgowie imprez będą dobrymi Sztabowcami na naszych imprezach, bo potrafią ogarniać bardzo dużo.

 


 

W tym roku np. na Panzerafust tak jak co roku wyznaczono Sztabowi zdobywanie terenu, poszukiwanie i rozgrywanie elementów fabularnych, oraz dbanie o dobrą zabawę uczestników. Powiem szczerze, jeśli miałbym ludzi w Sztabie, którzy się na tak ciężką harówę zgłoszą, to cieszyłbym się ogromnie bo dzięki nim kleiłby się scenariusz. Jednak czy warto paru ludziom dawać tyle na głowę. Jeśli byłby to Milsim to miałbym z głowy czy się ludzie dobrze bawią, a jedynie myślał o wykonaniu zadań. Jeśli miałbym larpa miałbym z głowy czy oprócz elementów larpowych, ktoś zdobędzie jakiś teren. Jeśli byłaby to zwykłe strzelanie bez ograniczeń amunicyjnych, czyli sianie kompozytem, to ważna by była dobra zabawa, a potem jak się uda zdobycie terenu.

 

 

W tym roku na PF jedna ze stron nie realizowała w ogóle elementów fabularnych, nie bardzo chyba potrafili zapewnić swoim ludziom dobrą zabawę bo powstał bunt i armia wyruszyła mając gdzieś swój sztab. Co zrobili Orgowie? Nie wyciągnęli konsekwencji w przypadku banitów. Zostali co więcej banici pochwaleni. Ciekawe czy podobnie z buntu cieszyłby się przewodzący Banitom,  którego posadziłoby się np. za rok w Sztabie i odczułby bunt swojej armii. Więc jaki wniosek: każdy Org powinien dobrze dobierać Sztabowców i próbować im pomagać. Jeśli poprzesz jako Org buntowników, za rok możesz spodziewać się podobnego.

 

 

Czy jesteś pewien, że pomoże to twojemu scenariuszowi? Jeśli będzie to Milsim lub impreza pro milsimowa nie spotkasz się z buntem. Jeśli będzie to Larp, bunt będzie zaplanowany i będzie ważną częścią scenariusza. Jeśli będzie to scenariusz strzelankowy, bunt może być fajny, bo będzie wlewał więcej koloru do zabawy. Jednak co jeśli robisz coś co jest mixem powyższych? Chyba, że… chciałbyś stworzyć coroczną tradycję buntów i od razu wówczas miał przygotowaną alternatywę do ogarnięcia od tego czasu scenariusza dla nowo wybranego dowódcy banitów. Ktoś w końcu musi oganiać całość :)

 


Czy warto robić Odprawy Orgów przed eventem?

Nie wiem jak jest w przypadku Larpowców. Wiem jedno, można odpuścić sobie takowe w przypadku pro Milsimowych spotkań. Tam wszystko co miało być powiedziane zostało powiedziane, a częściej przesłane lub przekazane na ręce D-ców. W innych przypadkach warto robić odprawy. Przy czym jednocześnie kiedy prowadzona jest odprawa, warto aby koledzy z Teamu chronowali wyrywkowo repliki, jeśli nie jest to dokonywanie przy rejestracji.

 

 


Jak mogliście zauważyć powyżej, opowiedziałem tylko fragment, wcale nie tak wielki, który musi Master Org w swojej głowie i w rozmowach ze swoimi towarzyszami z Teamu, przewidzieć. Nie ma przepisu na 100% udaną imprezę, gdzie zarówno zrealizowane zostaną zadania postawione przez Orgów jak i będzie to kapitalny event dla uczestników. Warto jednak uczyć się na cudzych błędach, aby na naszych imprezach mogło być ich jak najmniej. Wielu z Orgów popełniło wiele błędów i popełni zapewne nowe. Wiele z tych błędów jest przetwarzanych w podsumowaniach po imprezie wśród Orgów. Szukają rozwiązań na kolejne eventy. Co jednak jest w tym najbardziej niesamowitego i można nawet powiedzieć magicznego?

Że im się nadal chce!

Nie zapominajmy bowiem, że Orgowie nie robią imprez dla siebie, ale dla uczestników. Jeśli nawet, któryś na tym zarobi, uważam, że OK. Pod jednym warunkiem. Jaka praca taka płaca. Rozumiem, że płacę wpisowe na event, który uważam, że jest tego wart. Jeśli mam zapłacić równowartość np. imprezy sylwestrowej za to, że ktoś pozwolił mi się rozbić namiotem i wskazał sanitariaty, które nie są przewidziane dla tylu uczestników, którzy przyjechali, a do tego niemal zapomina o scenariuszu, to mówię „Sorry, ja za to nie chce płacić”.

 

 

 

Wiem, że inaczej pewne rzeczy się widzi jak się organizuje mniejsze lub większe imprezy ASG, ale się je organizuje, a inaczej jak się jest tylko uczestnikiem. Starałem się wyjaśnić pewne kwestie w sposób uniwersalny. Jednak jeśli mi się nie udało do Ciebie trafić i nie zrozumiałeś o czym piszę, może czas pomyśleć o tym, aby samemu coś zorganizować i poczuć moje słowa na własnej skórze.  Dodam jeszcze jedno:  organizowanie eventów ASG to przede wszystkim jednak pozytywne emocje. Więc naprawdę warto.

Komentarze
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
#1 | Falcon dnia September 13 2011 11:11:29
Tekst w większości zgadza się z moim poglądem na ten temat. Jednak taki artykuł był potrzebny. Co do podsumowania to powiem, że można podczas organizacji czuć się jak zombie Szeroki uśmiech ale gdy się widzi uśmiechniętych uczestników, którzy mówią "dziękujemy, do zobaczenia za rok" to dla takich chwil warto Uśmiech
#2 | Gruby dnia September 13 2011 21:34:45
Świetny artykuł. Jak dla mnie temat organizacji imprez i problemów z tym związanych opisany został perfekcyjnie, Nic dodać nic ująć. A na koniec okaże się jeszcze ,że Głowny Moderator Portalu zdobędzie w tym miesiącu nagrodę za najlepiej napisany artykułUśmiech
#3 | Eryk1983S dnia September 15 2011 10:36:03
Przyjemnie się czytało. Poglądy wyrażone prostym i zrozumiałym językiem. Czasami tylko ma się wrażenie, że Autor, gdy podchwycił wątek poboczny (np. bunty i meldowanie przez oddziały o położeniu) i ciągnął go długo, a sprawy ogólne załatwiał szybko. Pewnie dlatego, że sprawy ogólne wydawały się oczywiste, a kwestie buntów i meldowania pozycji są niecodzienne i wymagały więcej uwagi.

W każdym razie Autor zwrócił uwagę na same ważne aspekty prawdziwej airsoftowej imprezy - nieważne, czy Milsim, LARP, strzelanina czy mix. Chodzi o imprezę AIRSOFTOWĄ, gdzie rozgrywka jest najważniejsza, a za przeciwieństwo takich imprez uznam Lans Party, w których nikt się nie martwi o grę, ale za to ogłoszenie aż kipi od obiecanych pojazdów, atrakcji i innych pierdół. Potem się okazuje, że pojazdy są, ale tylko orgi nimi jeżdżą. Ba, uczestnicy nawet nie osłaniają ich jako piechota, bo szkoda lakieru (żeby nie szkalować, nie dam nazwy, a powiem, że jedna z imprez w Lubuskim). Gra za to nudna, bo nic tylko obrona i obrona na terenie wielkości boiska, nasz resp położony fatalnie, a resp przeciwników daleko poza terenem właściwym, więc jedni zapierdzielają, inni się wczasują (wspomniana wyżej impreza, która jednak potrafi więcej, tylko w tym roku się potknęła). No i mimo że trzeba przyznać, że orgi włożyły dużo trudu w budowę klimatu historycznego, zaangażowali ludzi do odgrywania cywilów, to jednak gra była słaba: jeden wątek atak-obrona i jakieś poboczne kwestie, których się nie ogarniało, bo scenariusz nie był podawany nigdzie w internecie.

Podsumowując:
Apel do orgów: Gra to główny punkt imprezy, reszta to kosmetyka! Nie zapominajmy o tym.
Apel do graczy: Nie dajcie się mamić kolorowymi ogłoszeniami, pojazdami czy nawet opiniami o imprezie na forum internetowym. Sami dokładnie przeanalizujcie scenariusz wraz z mechaniką i mapą, a zobaczycie, na co orgi tak naprawdę położyły nacisk. Wtedy będziecie wiedzieć, czy warto wydać wpisowe i zatankować auto.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [5 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
Kalendarz
<< Październik 2021 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Reklama
Naszywki.pl

Statystyki reklamowe
Tagi©
Radio ASG Mndur Gorka E SPOS LIGA ASG Skarby... KP SGO Gdańsk Piltot LIGI ASG Arctic Combat Survival Oddał rękę Makarov KWC Podcast ASG
Wszystkie Tagi
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Tag news

Sprzęt karabin Patenty paracord Relacje Strzelanie Medyk Snajper Mapa i kompas Recenzje Zapowiedzi Survival Bytowanie Taktyka Imprezy Znaki niewerbalne RTO Radio Testy sprzętu Kleszcze komary Pozornie trywialne Point Blank Filmy Ciekawostki Promocje Teamy Społeczność CQB KP SGO Combat Alert M65 Maskowanie Pirotechnika LIGA ASG Radio ASG Fatah Komiks Artykuły by Sebi Testy by Straszydło Blady Kącik Filmowy Teksty Pitera FIA Szkoła Partyzanantów

Przetłumacz stronę

Szybki tłumacz
Ostatnie Komentarze
News
[url=https://paccapita...
[url=https://victorias...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://www.theco...
[url=https://brandinge...
Artykuły
Świetne... :D a końców...
Foto
[url=http://www.hitche...
Wybrane Strony
[url=https://www.piico...
Od 20110217 Odwiedziny gości:
Dziś:14,050
Wczoraj:38,010
W tym tygodniu:14,050
W tym miesiącu:566,095
W tym roku:9,143,100
Wszystkich:65,860,600
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Engami
05-04-2021 14:22
Z on zadanie zakr?tu ilo?ci mocnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? zawiadomienia autonomicznej cechy lokalu, kto sced

Engami
05-04-2021 12:40
Z jego osoba Myślija prze?omu liczby spokojnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo baza ogloszen oddzielnej cechy lokalu, k

Engami
14-01-2021 22:25
Z on zadanie zwrotu sumy równowarto?ciowej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe anonse osobnej cechy lokal

Engami
14-01-2021 20:59
Z on funkcja zakr?tu liczbie p?ynnej udost?pnionej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci czy te? oferty pracy krakow nowa huta odmiennej ce

Engami
13-01-2021 16:20
Z jego osoba zadanie skr?tu ilo?ci równowarto?ciowej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? posiad?o?ci b?d? serwis ogloszeniowy odmiennej

Engami
13-01-2021 00:42
Z jego osoba obowi?zek zakr?tu liczbie g?adkiej udzielonej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? oferty samoistnej cesze lokalu, j

Engami
12-01-2021 23:21
Z jego osoba funkcja skr?tu sumie prostej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? posiad?o?ci b?d? oferty pracy krakow nowa huta osobnej cec

Engami
12-01-2021 21:15
Z jego osoba Myślija zwrotu liczbie p?ynnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cechy lokalu, j

Engami
12-01-2021 19:54
Z on zadanie zakr?tu sumie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo olx ogloszenia praca wroclaw autonomicz

Engami
11-01-2021 23:14
Z on Myślija prze?omu sumie ?agodnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci albo praca rzeszow oferty rzeszowiak samodzielnej w?

Engami
11-01-2021 21:55
Z on Myślija skr?tu wielko?ci spokojnej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo [url=http://portal
owo.nysa.pl]najnow
sze oferty pracy warszawa i okolice kierowca c e[/u

Engami
07-01-2021 23:38
Z on obowi?zek skr?tu liczbie regularnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? posiad?o?ci wzgl?dnie [url=http://web.sp
ecjalistyczneoserw
isy.pl]express bydgoski praca ogloszen

Engami
07-01-2021 22:11
Z on zadanie zwrotu sumy lekkiej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? nieruchomo?ci lub sprzeda samoistnej cechy lokalu, kto prze

Engami
06-01-2021 15:40
Z on obowi?zek prze?omu wielko?ci spokojnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe wiadomosci oddz

Engami
06-01-2021 14:11
Z on funkcja skr?tu sumie p?ynnej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie oferty pracy warszawa bia Loleka olx autono

Engami
05-01-2021 16:54
Z on funkcja prze?omu liczby lekkiej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie baza lokalna samodzielnej w?as

Engami
05-01-2021 15:32
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy pewnej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie oferty pracy money lubliniec sam

Engami
28-12-2020 11:51
Z jego osoba zadanie zakr?tu liczbie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? [url=http://ogloos
zeniowo.pl]oferty pracy krakow nowa huta olx

Engami
28-12-2020 10:34
Z jego osoba Myślija prze?omu wielko?ci p?ynnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo ogloszeniowo oddzielnej cechy lokalu, kt

Engami
12-12-2020 12:17
Z jego osoba zadanie zwrotu wielko?ci p?ynnej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci czy te? ogloszenia praca plock plocman samo

Engami
12-12-2020 10:58
Z jego osoba funkcja prze?omu ilo?ci prostej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? internetowe anonse samoistnej cec

Engami
09-12-2020 12:52
Z on funkcja prze?omu wielko?ci ?agodnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci b?d? lokalne oferty odr?bnej cechy lokalu, kto p

Engami
09-12-2020 11:23
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy mocnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca lubliniec oferty samoistnej w?a

Engami
04-12-2020 15:03
Z on zadanie skr?tu sumy ?agodnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca plock bezplatne ogloszenia samoistnej w?asno?c

Engami
04-12-2020 13:39
Z jego osoba Myślija prze?omu kwoty równowarto?ciowej u?yczonej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cesz

Niezbędnik - Essentials :
Wspomnienia: