Nawigacja
POLECANE
ZNAJOMI
Ankieta
Czy jesteś zwolennikiem używania magazynków typu:

Real/Low/Mid-Cap
Real/Low/Mid-Cap
86% [149 głosów]

Hi-Cap
Hi-Cap
14% [24 głosy]

Ogółem głosów: 173
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 11.01.11

Archiwum ankiet
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 6:09
Zachód słońca: 18:23
Dzień trwa:
12 Godzin 14 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 6:19
Archiwum News 2014:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2013:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2012:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2011:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2010:
Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Problemy z jakimi spotyka się dowódca grupy.

Problemy z jakimi spotyka się dowódca grupy

Piter Navy Team Ustka

 

Zabawa w ASG jest fajna pod warunkiem, że nasze działania nie będą chaotyczne i nieskoordynowane. W tym celu właśnie wybierani są dowódcy grup stron, którzy są odpowiedzialni za opanowanie chaosu, który często panuje na polu walki ASG. Niektórzy twierdzą, że dowódcy nie są potrzebni ponieważ i tak każdy wie co ma robić. Jednakże osoba dowódcy nawet gdy nie jest tak dostrzegalna na niedzielnej wymianie kompozytu to należy przyznać, że odgrywa on bardzo istotną rolę na większych imprezach. Właśnie wtedy to od jego decyzji zależy wygrana bądź porażka całego teamu. Może nam się wydawać, że w przypadku sukcesów lub w szczególności przy niepowodzeniach to dowódca ponosi konsekwencje za wszystko. Tak nie jest. Należy pamiętać, że i owszem na całą rozgrywkę wpływają decyzje dowódcy, lecz nie zapominajmy o tym czym jest wykonanie poleceń - rozkazów przez członków grupy. Często bywa tak, że prozaicznie prosty cel do zdobycia może zająć grupie bardzo dużo czasu, ponieważ ludzie podczas ataku nie postępują tak jak by to widział dowódca. Poniżej postaram się przedstawić najczęstsze problemy z jakimi może spotkać się dowódca grupy w działaniach ASG.

 

1. Zbyt wczesne otwarcie ognia. Jak wiadomo podstawową różnicą między naszymi replikami, a prawdziwą bronią jest nośność pocisków (kulek). Zasięgi naszych replik są często zbyt małe aby od razu rściągnąćr1; wroga po jego zauważeniu. Różnice te są bardzo odczuwalne w warunkach leśnych, gdzie często widać wroga z odległości nawet 300-400m. Jeżeli działamy w drużynie doświadczonych graczy każdy czeka z otwarciem ognia do ostatniej chwili. Większy problem pojawia się gdy w szeregach grupy mamy ludzi, którzy nie potrafią ocenić odległości na jaką strzela ich replika lub wierzą, że ich replika strzela na pewno dalej niż jest to w rzeczywistości i zaczynają ostrzeliwać nieprzyjaciela po pierwszym kontakcie wzrokowym lub w momencie gdy jest zbyt daleko aby go trafić. Tak wczesny ostrzał wiąże się z tym, że zostaje zdradzona nasza pozycja i wróg ma czas na obmyślenie i zastosowanie nowej, lepszej taktyki. Dodatkowo taka sytuacja może spowodować niepotrzebne nieporozumienia. Dzieje się tak dlatego, że osoba prowadząca ogień może twierdzić, że wróg jest pod gradem kulek i specjalnie się nie przyznaje że dostała. A przecież to niemożliwe bo ja się tak nastrzelałem i poszło tyle kulek i co nie dostał? Nie no niemożliwe.

 

 

2. Łączność radiowa. Jak często zdarzyło się Wam, że podczas ważnych działań np. zdobywania jakiegoś punktu jakiś wyjątkowo rozgadany airsoftowiec zaczyna ciągle nadawać czym blokuje przepływ informacji, bądź też włącza ten znany, irytujący sygnał wywołujący PIIIIIIII, PIIIIIIIIIIII czy coś innego strasznego? Za pewno nie raz mieliście taką sytuacje. W dalszym ciągu ludzie często traktują radio jak zabawkę. Łączność radiowa na polu walki ASG powinna służyć w wymianie niezbędnych i ważnych dla działań informacji. Niestety często Panowie i Panie na polu walki mają nagłe deja wu z czasów dzieciństwa, jak to często biegało się z krótkofalówką po podwórku miedzy trzepakiem a piaskownicą i nadawało się o wszystkim i o niczym.

 

3. Zbyt wolne poruszanie się w terenie. Często podczas spotkań ASG byłem świadkiem, że po otrzymaniu namiarów na miejsce które należy zaatakować traci się zbyt dużo czasu na przemarsz. Irytującym jest także fakt, że zamiast skoncentrować się na zadaniu ludzie zajmują się rzeczami zbędnymi, a prędkość przemarszu ogranicza się do minimum. Dodatkowo każdy ma tysiące teorii na zdobycie celu, jednak nikt nie chce podjąć się poprowadzenia ludzi, którzy w tym czasie poruszają się w tzw. szyku RUJ (wygląda tak jak by ludzie prosili aby od razu iść na respawn). Kolejnym przykładem może być wykonanie manewru oflankowania przeciwnika. Podczas przeprowadzania ataku, wysyłając drużynę aby oflankowali nieprzyjaciela mija bardzo dużo czasu, bo każdy krzak na ich drodze to przecież śmiertelne zagrożenie. W tym czasie dowódca i inni gracze odnoszą straty, a drużyna mająca wykonać manewr jeszcze nawet nie zajęła pozycji.

4. Przeprowadzanie ataków. Związku z zasięgami którymi operujemy, wprawiony i doświadczony gracz ASG wie, że często dla osiągnięcia celu decydujące są sekundy. Atak przeprowadzony bardzo szybko, gwałtownie i w odpowiedni punkt często może zagwarantować zwycięstwo, ponieważ nieprzyjaciel nie ma czasu na reakcję i zmianę taktyki. Jednak aby przeprowadzić takie działanie potrzebni są odpowiedni ludzi, a tych często dowódcy brakuje. Ile razy po wydanej komendzie do ataku zostaliście sami z przodu, a Wasi koledzy zalegali pod drzewami parę metrów od miejsca startowego? Nie wiem z czym jest to związane, może z tym, że towarzysze broni boją się, iż jak dostaną kulką plastikową to już po zawodach lub po prostu stosują znana w Polsce spychologię.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Dowódca swoje, ludzie swoje czyli jak to w Polsce bywa Nieważne w jakim towarzystwie się działa to po pierwsze dowódca ma zawsze racje, a gdy jej nie ma to patrz punkt pierwszy (to tak jak z kobietami). Tak powinno być, ponieważ podczas działań rzeczą niedopuszczalną jest chaos i samowolka. Jednak bardzo często tak jest, że koledzy z drużyny i tak robią na przekór dowódcy ponieważ są innego zdania niż on. A przecież wiedza lepiej, jak każdy. Niestety jak to bywa w warunkach bojowych, tak i na polu ASG, zadanie postawione przez dowódcę powinno być święte i winno być wykonane bez względu na konsekwencje. Często jest tak, że dowódca mówi swoje, a nikt nie proponuje innego rozwiązania lecz w momencie szturmu włącza się u niektórych tzw. SAMO DOWODZENIE. Kończy się to różnie, jednak wniosek jest jeden, nie można powierzyć takiemu oddziałowi żadnego ważnego zadania, bo nie ma się pewności, że go wykonają.

6. Osłona ogniowa. Coraz rzadziej przeze mnie spotykany problem lecz nadal istniejący to osłona ogniowa. Niby rzecz banalna, jednak co dla niektórych wydaje się skomplikowana. Wszystko jest jasne i czytelne, prosi się kompana o pokrycie ogniem np. krzaków, ponieważ chce w tym czasie się przemieścić bliżej ich, a on puści krótką serie i się schowa, a potem znowu krótką serie, tak jak by każda wystrzelona kulka była pozłacana (lub co najmniej biodegradowalna) i szkoda by było stracić choć jedną. Dodatkowo spotkać możemy ludzi (początkujących graczy ASG) którzy kupują sobie np. M249 albo M60 i zalegają w jednym miejscu ponieważ replika jest zbyt ciężka wtedy zaś kryją ogniem teren tylko w ich okolicy bo dalej nie chce im się chodzić lub po prostu nie mają siły. No to zostaje dla nich tylko jedno wyjścier30; zostać snajperem, to sobie nie polata ale za to poleży w krzakach.

7. Niesłowność członków drużyny. Może to tak spoza pola walki lecz myślę, że trzeba o tym wspomnieć. Dobry oddział to taki który składa się z ludzi konkretnych, którzy nie rzucają słów na wiatr. Jednak zdarza się że np. jeden z członków drużyny się z wami umawia, a potem albo robi coś na odwrót albo kompletnie lekceważy sprawę. Niestety z takimi ludźmi dobry oddział nie jest w stanie funkcjonować. Czasem lepiej nie obiecywać jeśli znamy swoje możliwości zarówno przerobowe jak i czasowe lub po prostu zrezygnować z ASG. Reasumując nie ważne ile czasu poświęca się ASG każdy popełnia błędy. Pamiętajmy jednak, że jeżeli nikt nam na nie zwraca uwagi to ich nie ma. Wiec reagujmy i rozmawiajmy o naszych błędach, a dzięki temu nasza współpraca będzie lepsza. Na polu walki ASG widać wszystko, a błędy które popełniamy widoczne są najlepiej wśród naszych kolegów z drużyny. Jeżeli popełnia je nowy gracz można to jakoś usprawiedliwiać i korygować, gorzej jest jeżeli powtarzają je ludzie którzy bawią się w ASG dłuższy czas. Autor: Piter Navy Team

Komentarze
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
#1 | edie dnia September 14 2011 06:56:21
Tak na gorąco i krótko, powiem, że po szybkim przeczytaniu powyższego artykułu chyba po raz pierwszy cały czas kiwałem głową na TAK Pokazuje język w każdym do tej pory tekście znalazłem kilka - kilkanaście rzeczy co do których miałem inne zdanie lub wątpliwości a tu miła niespodzianka, zresztą nie... nie niespodzianka Z przymrużeniem oka znam Pitera nie od dziś i nie raz wymienialiśmy poglądy czy to o walce czy to o organizacji i mogłem się tego w sumie spodziewać. Szeroki uśmiech
#2 | Mario75 dnia September 14 2011 10:31:17
Dokładnie. Piter dobrze podsumował to co chyba każdy D-ca wie Uśmiech a jeśli nie wie, to się dowie, zapewne na własnej skórze Uśmiech

Ostatnio w celu poprawienia wielu błędów Shadow zaproponował kontynuacje treningów międzykoalicyjnych w celu wyrównania, podniesienia poziomu wyszkolenia, jak również zgrania pracy pomiędzy Teamami. Pomysł moim zdaniem bardzo dobry.
Ważne będzie dobre wykonanie, a nie kto wygra. Myślę, że to dobra droga, aby wiele Teamów powtórzyło lub nauczyło się wielu skutecznych procedur.

O ile nauczyć ludzi zrywać kontakt jest prosto to rajdy nie wychodzą już tak łatwo. W tym zakresie wymyślono w Koalicji Północ Ligę ASG. Już szykuje się podsumowanie i przekazanie materiałów w środowiska 3Miejskie i Szczecina, które są również tematem zainteresowane.
Idea Ligii ASG polega na sprawdzonej starej metodzie: nauka przez zabawę. Idealne połączenie pod ASG. Trochę trwa przygotowanie zanim ujrzy światło dzienne w pełni sprawny system, ale niestety wymaga to wielu testów i stworzenia podsumowania, które nie skomplikuje, a uprości zasady. Liga ASG ma służyć bowiem ćwiczeniu Rajdów. W Lidze ASG ludzie szybko się uczą, a system kieruje do działania w drużynie. Jeśli ktoś chce się asekurować pozostaje sam, cała drużyna załamuje natarcie, a świadkami tego są drużyny i sędziowie, które czekają na swoje rundy.

W pomyśle Ligii ASG jest jeszcze jeden ważny element. Integracja młodych ze starszymi, ze środowisk ASG. W wielu środowiskach ASG bowiem, starsi bardziej doświadczeni Airsoftowcy nie wskazują kierunku młodym, nie pokazują im drogi, a nawet często ich zniechęcają, czy odtrącają. O młodych nie powinniśmy zapominać. To są ludzie, którzy nas kiedyś zastąpią, to są ludzie którzy mogą wnieść masę energii, a naszym zadaniem jest aby ta energia była nadal pozytywna i wskazać im odpowiednie kierunki w zgodzie z ideami ASG.

Patol przygotowuje trailer do którego zostaną dodane przepisy i wytłumaczone o co chodzi.

Sceptycznie mogą podchodzić Milsimowcy bo Liga ASG to zabawa. Oczywiście każdy wybiera to co chce w ASG. Ważne, żeby było co wybrać Uśmiech Jednak gdzie znajdziemy szybkiego, myślącego przeciwnika do treningów Rajdu?
#3 | Dantee dnia September 14 2011 17:28:00
Jakiś czas temu podjąłem się dowodzenia fireteamem. Nie powiem że zawsze było idealnie czy wspaniale. Niektóre sytuacje podane przez Pitera zdarzały się jednak w wolnej chwili siadaliśmy i omawialiśmy co było źle. Jak jest dobrze to chwalę ludzi.Jak źle to mówię co jest źle.Na szczęście w fireteamie mam naprawdę fajnych kolegów ,którzy znają się na swojej robocie , doradzą i wykonają rozkaz .
#4 | Gosia dnia October 05 2011 15:00:17
I tu sie zgadzam z Dantee...
Duuuużo zależy kim sie dowodzi, bo jak zespół zorganizowany to dowódcy lżej i wszystko idzie zgodnie z planemUśmiech
#5 | yaro dnia November 01 2011 21:27:47
Cóż powiedzieć... trzeba pokiwać główką i sie zgodzić z autorem.
Najgorzej sprawa wygląda gdy się dostaje przypadkowych ludzi, lub swój TF, organizator wzmacnia takowymi ludźmi. I trzeb go zrozumieć, bo taki ma a nie inny plan.

Nie wiem jak inni ale ja tam uciekam od tej funkcji, chyba, że sam zbieram ludzi i organizuje wyjazd. Ale wtedy wiem z kim jadę i co w zasadzie mogę.

W Formacji, mamy zwyczaj rotacji dowodzenia. Zawsze tak jest, że jeden się lepiej sprawdza inny gorzej, ale jak nie będzie ćwiczył, to lepiej nie będzie. Między innymi dlatego na naszych treningach różni ludzie na zmianę pełnią funkcję lidera. Potem korekta i jeszcze raz.

Zresztą, problem dowódcy, to nie tylko problem samego dowodzenia, ale także problem organizatora imprezy. Ileż to razy, się do końca szuka kogoś, kto zechce łaskawie dowodzić jakąś stroną a często i dwiema. Bywa, że dopiero na imprezie zostaje złapana jakaś ofiara i przychodzi mu być hetmanem. I różnie to bywa wtedy. Różnie też zachowują się ludzi w zależności od przywódcy narodu. Ja i kilku moich znajomych podąża innym tropem, osobiście uważam że lepszym czyli wpierw poszukiwania dowódców, strony a nawet TF-ów a potem cała reszta. I to się na szczęście jak na razie sprawdza.

Problem taktycznych umiejętności, to kolejna sprawa. Ludzie zasadniczo mało co wiedzą(poza znaniem podstawowych kamuflaży, rodzajów replik) na ten temat a jeszcze mniej zdarza się że umieją. Nie wszyscy na szczęście. Niektórzy potrafią się dopasować do grupy która coś umie inni mają większy problem w szczególności jak stanowią większość takiej grupy.

Rozwiązanie, może nie doskonałe, ale się przynajmniej mi sprawdza jak mi dorzuci ktoś, albo sam składam ekipę z z nowymi ludźmi, że dzielę, bez względu na to kto w jakim teamie jest i dokładam do swoich sekcji. Po jednym, po dwóch czy trzech i jako jednostki nawet potrafią się dostosować a przynajmniej próbują, bo im cokolwiek głupio, że coś z nimi nie tak. A potem sami zaczynają się pytać i myśleć, co było nie tak i jak to naprawić.

O łączności to nie piszę... Bo jest jak jest jak ludzie mają radio, ale zdarza się, że całe grupy nie mają nawet jednego na grupę i giną gdzieś i czasami to się odnajdą na koniec imprezy a czasami wcale.

Eeeech... Można by dużo pisać na ten temat. Bo to temat rzeka i pewnie jeszcze długo nim pozostanie :-p
#6 | chenjinyan dnia October 10 2018 10:44:19
20181010xiaoke
nike revolution
kate spade new york
cheap uggs
coach factory outlet
coach factory outlet
cheap jordan shoes
canada goose
polo ralph lauren outlet
polo ralph lauren outlet online
pandora jewelry
coach outlet store online
coach factory outlet online
canada goose outlet
michael kors handbags
nfl jerseys
coach handbags online outlet
christian louboutin
ralph lauren
uggs outlet
canada goose outlet store
nba jerseys wholesale
christian louboutin outlet
christian louboutin
christian louboutin sale
polo ralph lauren factory store
christian louboutin sale
canada goose outlet store
cheap jordan shoes
coach outlet store online
coach factory outlet
north face
cheap jordan shoes
the north face
polo ralph lauren outlet
supreme shirts
michael kors outlet online
polo ralph lauren outlet online
christian louboutin
ugg outlet online
michael kors uk
pandora charms
pandora charms
ugg boots clearance
canada goose jackets
ugg boots
coach outlet canada
coach outlet store online
canada goose outlet
cheap jordan shoes
michael kors factory outlet
golden state warriors jersey
louboutin shoes
canada goose outlet store
red bottoms
oakley sunglasses sale
montblanc pens
kate spade handbags
moncler outlet store
canada goose coats
cheap ugg boots
christian louboutin
kate spade new york
michael kors outlet clearance
coach outlet store online
coach outlet online
cheap ugg boots
polo pas cher
nike outlet online
coach outlet online store
broncos jersey
barbour jackets outlet
nfl jerseys wholesale
canada goose outlet online
uggs outlet
christian louboutin
coach factory outlet online
[url=http://www.poLolaurenoutlet.us.com]polo outlet[/url]
michael kors outlet online
coach outlet store
polo ralph lauren outlet online
michael kors handbags
cheap jordans
michael kors outlet clearance
polo ralph lauren outlet
canada goose outlet store
louboutin shoes
polo ralph lauren
ray ban sunglasses outlet
christian louboutin shoes
michael kors outlet clearance
ugg outlet,ugg outlet stores
uggs outlet online
ugg boots
pandora outlet
coach factory outlet
air jordan shoes
mbt outlet
cheap jordan shoes
kate spade handbags
pandora jewelry outlet
lacoste pas cher
coach outlet store online
pandora jewelry
canada goose
kate spade outlet store
ugg outlet online
ralph lauren polo shirts
michael kors outlet store
michael kors outlet clearance
pandora outlet
coach factory outlet
miu miu outlet
cheap jordans
coach outlet online
coach outlet online
coach outlet store
coach factory outlet
canada goose outlet store
pandora jewelry
tory burch outlet online
ugg boots clearance
ugg boots
coach outlet
ugg outlet
under armour outlet
michael kors outlet store
coach outlet store online
cheap ray ban sunglasses
air jordan shoes
michael kors outlet online
nike shoes on sale
michael kors outlet clearance
fitflops sandals
canada goose jackets
pandora charms sale clearance
coach factory outlet online
jordan shoes
canada goose outlet online
polo ralph lauren
polo ralph lauren shirts
coach outlet online
canada goose
ray ban sunglasses outlet
coach outlet online
ugg outlet
balenciaga sandals
cheap jordan shoes
cheap air jordans
ralph lauren factory store
pandora charms outlet
louboutin shoes
coach outlet online
ray ban sunglasses outlet
jordan shoes
ralph lauren polo
pandora jewelry
coach outlet store online
ugg boots
canada goose
moncler jackets
mbt scarpe
canada goose outlet online
ugg boots on sale
ugg boots clearance
uggs outlet
coach factory outlet
polo outlet online store
ugg outlet store
cheap jordans
ugg outlet
coach factory outlet online
michael kors outlet
canada goose coats
gucci outlet online
uggs outlet online
uggs on sale
michael kors outlet clearance
kate spade handbags
michael kors outlet clearance
coach factory outlet
michael kors outlet clearance
christian louboutin
cheap ugg boots
chrome hearts clothing
air jordan shoes
michael kors outlet clearance
harden vol 2
michael kors outlet clearance
jordan shoes
uggs outlet
coach factory outlet
pandora charms outlet
kate spade outlet online
polo ralph lauren outlet
moncler outlet
ugg boots clearance
tory burch outlet store
air jordan shoes
michael kors outlet
mbt shoes outlet
kate spade outlet online
ugg boots on sale 70% off
pandora jewelry
kate spade purses
canada goose jackets
moncler outlet store
coach factory outlet
canada goose uk
longchamp solde
canada goose outlet store
nhl jerseys wholesale
nike outlet
houston texans jersey
burberry outlet stores
kate spade
ugg outlet store
uggs outlet online
michael kors outlet
christian louboutin
cheap oakley sunglasses
coach factory outlet
canada goose outlet sale
supreme shirts
off white outlet
cheap michael kors handbags
air jordan shoes
oakley sunglasses wholesale
christian louboutin sale
coach factory outlet
ugg outlet online
canada goose outlet store
coach outlet store online
chrome hearts jewelry
ralph lauren outlet
ugg boots
barbour mens jackets
pandora jewelry
kate spade outlet store
michael kors outlet store
christian louboutin shoes
michael kors outlet clearance
michael kors outlet clearance
kate spade handbags
coach factory outlet
ugg boots
canada goose outlet store
ugg outlet online
moncler outlet online
christian louboutin sale
manolo blahnik
christian louboutin
michael kors
cheap jordans
ugg boots
michael kors outlet
uggs outlet
canada goose
cheap air jordans
ugg outlet
coach factory outlet online
canada goose
ralph lauren outlet
ugg boots on sale
christian louboutin sale
jimmy choo shoes
longchamp pas cher
supreme
coach outlet store online
oakley sunglasses wholesale
mbt shoes clearance
canada goose outlet online
true religion outlet store
red bottoms
san antonio spurs jersey
pandora outlet
prada shoes on sale
coach outlet
michael kors outlet clearance
louboutin outlet
michael kors outlet clearance
polo ralph lauren shirts
coach outlet online
uggs canada
ralph lauren outlet
canada goose uk
nike shoes on sale
ugg boots outlet
kate spade purses
michael kors outlet clearance
pandora outlet
christian louboutin sale
uggs outlet online
cheap jordans
ugg boots clearance
cheap jordan shoes
uggs outlet
pandora jewelry
cheap jordan shoes
coach outlet store online
adidas outlet store
kate spade new york
michael kors outlet online
uggs outlet online
kate spade
cheap jordans
ugg boots clearance
nike air max schweiz
pandora outlet
oakley sunglasses wholesale
coach outlet
polo outlet
coach outlet store online
uggs outlet online
red bottoms
jordan shoes
ugg boots for women
chrome hearts sunglasses
louboutin shoes
jerseys wholesale
pandora outlet
cheap jordan shoes
ugg boots outlet
air jordan shoes
coach outlet store online
kate spade handbags
coach outlet online
ugg outlet online
polo ralph lauren shirts
uggs outlet
baltimore ravens jersey
kate spade sale
christian louboutin sale
michael kors outlet clearance
canada goose sale
adidas shoes
michael kors outlet online
ralph lauren homme
coach outlet store online
nike outlet store
christian louboutin sale
ugg outlet store
tory burch handbags
michael kors outlet clearance
cheap oakley sunglasses
uggs outlet
coach outlet online
coach outlet store
ralph lauren
christian louboutin
coach factory outlet
ray ban sunglasses outlet
canada goose
moncler outlet
cheap jordan shoes
nike nba jerseys
cheap jordan shoes
michael kors outlet online
hermes online
canada goose jackets
ralph lauren polo
coach outlet store online
pandora jewelry
mbt outlet
michael kors outlet online
uggs outlet online
uggs outlet online
ugg outlet
ugg outlet online
ray ban sunglasses sale
uggs outlet online
nike shoes on sale
christian louboutin
canada goose jackets
ralph lauren polo outlet
cheap oakley sunglasses
pandora charms
moncler outlet store
true religion jeans sale
ralph lauren outlet
christian louboutin
canada goose jackets
cheap air jordans
canada goose jackets for women
michael kors outlet clearance
true religion outlet store
burberry outlet sale online
pandora outlet
ralph lauren
air jordan shoes
ugg boots
canada goose jackets outlet
tory burch sandals
coach factory outlet
kate spade
broncos jerseys
canada goose outlet online
canada goose uk
longchamp outlet online
49ers jerseys
ralph lauren outlet online
cheap ugg boots
coach outlet online
ray ban outlet online
christian louboutin
basketball sneakers
adidas outlet store
new york knicks jerseys
tory burch outlet store
christian louboutin sale
canada goose
polo ralph lauren shirts
nike shoes sale
air jordan retro
denver broncos jersey
colts jersey
coach factory outlet
tory burch outlet store
ralph lauren
canada goose outlet
lacoste outlet
moncler
kate spade
ugg boots on sale 70% off
kate spade new york
cheap ray bans
north face
north face
jordan shoes
michael kors outlet clearance
christian louboutin shoes
nfl jerseys wholesale
pandora jewelry
kate spade handbags
cheap ray ban sunglasses
michael kors outlet clearance
christian louboutin
michael kors outlet online
jordan shoes
christian louboutin
canada goose jackets clearance
fitflops shoes
cheap oakley sunglasses
red bottoms
coach outlet store online
cheap ray ban sunglasses
cheap jordan shoes
malone souliers shoes
mbt shoes clearance
michael kors online
cheap ugg boots
swarovski jewellery
ugg boots clearance
ugg boots
adidas shoes
michael kors outlet store
kate spade purses
pandora jewelry
canada goose outlet
coach factory outlet
christian louboutin sale
coach factory outlet online
coach factory outlet online
christian louboutin
cheap uggs
polo ralph lauren outlet
the north face
oakley sunglasses wholesale
cheap jordan shoes
canada goose outlet
ugg outlet online
supreme uk
ugg boots
coach outlet store online
christian louboutin sale
ugg outlet online
coach outlet online coach factory outlet
canada goose jackets
coach factory outlet
coach factory outlet
supreme shirts
cheap air jordans
givenchy handbags
pandora charms sale clearance
canada goose outlet online
coach outlet store online
ray ban outlet store
uggs outlet online
canada goose jackets
michael kors outlet online
pandora charms
cheap ugg boots
nhl jerseys for sale
pandora jewelry outlet
red bottoms
north face outlet
jordan shoes
ugg outlet online
true religion jeans sale
ugg outlet
longchamp pas cher
coach outlet store online
ray ban sunglasses outlet
uggs outlet online
coach outlet online
ugg boots clearance
coach outlet online
cheap jordan shoes
canada goose jackets sale
adidas crazy
air jordan shoes
ralph lauren polo shirts
louboutin shoes
polo ralph lauren outlet
canada goose jackets clearance
christian louboutin sale
canada goose outlet store
nike factory shoes
mulberry bags
polo ralph lauren
michael kors outlet online
canada goose outlet online
ugg boots clearance
polo ralph lauren outlet online
uggs outlet online
ugg outlet
coach factory outlet
cheap air jordans
canada goose jackets
true religion jeans
christian louboutin sale
jordan shoes
michael kors uk
coach factory outlet
air jordan shoes
michael kors outlet clearance
moncler jackets
kate spade purses
nfl jersey wholesale
mlb jerseys wholesale
moncler coats
jordan shoes
light up shoes
ugg boots
suicoke sandals
michael kors outlet clearance
ray ban sunglasses outlet
ugg outlet
ugg boots outlet
michael kors outlet store
cheap ugg boots
ugg boots
coach factory outlet
canada goose outlet store
cheap oakley sunglasses
polo ralph lauren outlet online
michael kors outlet clearance
michael kors outlet store
swarovski crystal
ugg boots
coach factory outlet online
christian louboutin sale
christian louboutin
coach outlet store
ralph lauren polo shirts
swarovski crystal
true religion jeans for men
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
Kalendarz
<< Wrzesień 2021 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Reklama
Naszywki.pl

Statystyki reklamowe
Tagi©
Survival LIGA ASG Tajna broń Zmiana Mndur Gorka E SPOS Combat Radio ASG MG 42 by MG Schutze Podcast ASG Arctic Combat
Wszystkie Tagi
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Tag news

Sprzęt karabin Patenty paracord Relacje Strzelanie Medyk Snajper Mapa i kompas Recenzje Zapowiedzi Survival Bytowanie Taktyka Imprezy Znaki niewerbalne RTO Radio Testy sprzętu Kleszcze komary Pozornie trywialne Point Blank Filmy Ciekawostki Promocje Teamy Społeczność CQB KP SGO Combat Alert M65 Maskowanie Pirotechnika LIGA ASG Radio ASG Fatah Komiks Artykuły by Sebi Testy by Straszydło Blady Kącik Filmowy Teksty Pitera FIA Szkoła Partyzanantów

Przetłumacz stronę

Szybki tłumacz
Ostatnie Komentarze
News
[url=https://paccapita...
[url=https://victorias...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://www.theco...
[url=https://brandinge...
Artykuły
Świetne... :D a końców...
Foto
[url=http://www.hitche...
Wybrane Strony
[url=https://www.piico...
Od 20110217 Odwiedziny gości:
Dziś:1,619
Wczoraj:37,569
W tym tygodniu:39,188
W tym miesiącu:672,566
W tym roku:8,230,356
Wszystkich:64,947,856
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Engami
05-04-2021 14:22
Z on zadanie zakr?tu ilo?ci mocnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? zawiadomienia autonomicznej cechy lokalu, kto sced

Engami
05-04-2021 12:40
Z jego osoba Myślija prze?omu liczby spokojnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo baza ogloszen oddzielnej cechy lokalu, k

Engami
14-01-2021 22:25
Z on zadanie zwrotu sumy równowarto?ciowej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe anonse osobnej cechy lokal

Engami
14-01-2021 20:59
Z on funkcja zakr?tu liczbie p?ynnej udost?pnionej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci czy te? oferty pracy krakow nowa huta odmiennej ce

Engami
13-01-2021 16:20
Z jego osoba zadanie skr?tu ilo?ci równowarto?ciowej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? posiad?o?ci b?d? serwis ogloszeniowy odmiennej

Engami
13-01-2021 00:42
Z jego osoba obowi?zek zakr?tu liczbie g?adkiej udzielonej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? oferty samoistnej cesze lokalu, j

Engami
12-01-2021 23:21
Z jego osoba funkcja skr?tu sumie prostej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? posiad?o?ci b?d? oferty pracy krakow nowa huta osobnej cec

Engami
12-01-2021 21:15
Z jego osoba Myślija zwrotu liczbie p?ynnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cechy lokalu, j

Engami
12-01-2021 19:54
Z on zadanie zakr?tu sumie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo olx ogloszenia praca wroclaw autonomicz

Engami
11-01-2021 23:14
Z on Myślija prze?omu sumie ?agodnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci albo praca rzeszow oferty rzeszowiak samodzielnej w?

Engami
11-01-2021 21:55
Z on Myślija skr?tu wielko?ci spokojnej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo [url=http://portal
owo.nysa.pl]najnow
sze oferty pracy warszawa i okolice kierowca c e[/u

Engami
07-01-2021 23:38
Z on obowi?zek skr?tu liczbie regularnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? posiad?o?ci wzgl?dnie [url=http://web.sp
ecjalistyczneoserw
isy.pl]express bydgoski praca ogloszen

Engami
07-01-2021 22:11
Z on zadanie zwrotu sumy lekkiej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? nieruchomo?ci lub sprzeda samoistnej cechy lokalu, kto prze

Engami
06-01-2021 15:40
Z on obowi?zek prze?omu wielko?ci spokojnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe wiadomosci oddz

Engami
06-01-2021 14:11
Z on funkcja skr?tu sumie p?ynnej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie oferty pracy warszawa bia Loleka olx autono

Engami
05-01-2021 16:54
Z on funkcja prze?omu liczby lekkiej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie baza lokalna samodzielnej w?as

Engami
05-01-2021 15:32
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy pewnej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie oferty pracy money lubliniec sam

Engami
28-12-2020 11:51
Z jego osoba zadanie zakr?tu liczbie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? [url=http://ogloos
zeniowo.pl]oferty pracy krakow nowa huta olx

Engami
28-12-2020 10:34
Z jego osoba Myślija prze?omu wielko?ci p?ynnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo ogloszeniowo oddzielnej cechy lokalu, kt

Engami
12-12-2020 12:17
Z jego osoba zadanie zwrotu wielko?ci p?ynnej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci czy te? ogloszenia praca plock plocman samo

Engami
12-12-2020 10:58
Z jego osoba funkcja prze?omu ilo?ci prostej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? internetowe anonse samoistnej cec

Engami
09-12-2020 12:52
Z on funkcja prze?omu wielko?ci ?agodnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci b?d? lokalne oferty odr?bnej cechy lokalu, kto p

Engami
09-12-2020 11:23
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy mocnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca lubliniec oferty samoistnej w?a

Engami
04-12-2020 15:03
Z on zadanie skr?tu sumy ?agodnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca plock bezplatne ogloszenia samoistnej w?asno?c

Engami
04-12-2020 13:39
Z jego osoba Myślija prze?omu kwoty równowarto?ciowej u?yczonej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cesz

Niezbędnik - Essentials :
Wspomnienia: