Nawigacja
POLECANE
ZNAJOMI
Ankieta
Czy jesteś zwolennikiem używania magazynków typu:

Real/Low/Mid-Cap
Real/Low/Mid-Cap
86% [149 głosów]

Hi-Cap
Hi-Cap
14% [24 głosy]

Ogółem głosów: 173
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 11.01.11

Archiwum ankiet
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 7:05
Zachód słońca: 16:07
Dzień trwa:
9 Godzin 01 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 9:32
Archiwum News 2014:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2013:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2012:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2011:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2010:
Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

O terminatorstwie słów kilka

O terminatorstwie słów kilka…

Zdjęcie: giery.eu

Podstawą airsoftu jest uczciwość uczestników spotkania. Związana jest ona nie tylko z przestrzeganiem zasad poszczególnych scenariuszy, lecz przede wszystkim z przyznawaniem się do trafień kulką airoftową.

Ta ostatnia kwestia często powoduje wiele emocji, pojawia się masa pomysłów, które sprzyjać mają przyznawaniu się do trafień. Najczęściej pojawia się dwie ogólne koncepcje. Pierwsza polega rozstrzyganiu sporów wynikłych z nieprzyznawania się do otrzymania trafienia natychmiast, w trakcie spotkania. Druga zaś dotyczy tworzenia czegoś na kształt listy osób niemile widzianych na spotkaniach. Czy one są słuszne? Czy da się wyeliminować terminatorstwo na spotkaniach? Czy istnieje proste rozwiązanie, które uszczęśliwi wszystkich?

Odpowiedzi brzmią: NIE, NIE i NIE.

Jednak zacznijmy od początku, co ma wpływ na to, że uznajemy jakąś sytuację za przypadek terminatorstwa? Mamy dwa przypadki – umyślne oszukiwanie oraz nieporozumienie wynikające z przyczyn zewnętrznych.

Większość sytuacji zalicza się do tej drugiej kategorii. Zwykle następuje wymiana ognia na większy dystans, gdzieś w gęstym lesie, często przez wielu ludzi w jednej chwili. Stoisz ukryty za osłoną, obok Ciebie stoją koledzy i ostrzeliwujecie jakiegoś gościa schowanego za drzewem. I wówczas pada hasło: terminator! Wypruliście w gościa w sumie kilkadziesiąt kulek, a on nic! Zwykle ciężko później zidentyfikować gościa, który trafień nie poczuł, a jeśli się da, to metka terminatora nie jest przypięta tylko do tegoż gościa, ale i całej jego ekipy.

 

 

Rzetelnie oceniając sytuację, w której ogień prowadzony jest do jednego celu z wielu kierunków, a mimo tego cel nadal jest aktywny, należy wziąć najpierw pod uwagę czynniki leżące po stronie strzelających. Czy widzą, gdzie padają kulki? Czy mają dobry wzrok? Jakie są warunki oświetlenia? Czy starczy zasięgu? Czy potrafią aż tak celnie strzelać? Zwykle tutaj zaczyna się problem, gdyż wszyscy wiemy jak leci kulka airosftowa, mimo tego jesteśmy przekonani o celności naszych trafień, a jeżeli przytakują nam stojący obok koledzy – wtedy jesteśmy w stu procentach pewni, że kulki trafiły w cel, a mimo to cel nie przyznał się do trafienia.

Czy przeciwnik mógł poczuć trafienie? Czy pomiędzy mną a celem znajdowały się jakieś przeszkody? To kolejne pytania na jakie warto sobie odpowiedzieć, rzucając oskarżenia o oszustwo w stosunku do innych graczy. Przyczyną nieporozumień zdaje się być wówczas brak odpowiedniego sprzętu, czy nawet lenistwo i brak wyszkolenia strzelających, z którego wynika brak odpowiedniej pozycji do strzału. Pozycje należy sobie wypracować, nie zaś zionąć kulkami z dwustu kilometrów, z chińskim „EOTechem” na replice, marudząc później, że przeciwnik nie czuje trafień. Rozwiązaniem terminatorstwa-nieporozumienia jest więc przede wszystkim wypracowanie sobie lepszej pozycji do strzału – w końcu przeciwnik poczuje trafienie.

Poza tym ważne zdają się być czynniki osobowościowe, związane z osobą strzelca. Na terminatorstwo zwykle narzekają ci sami ludzie. Marudzenie demotywuje każdego i tworzy negatywną atmosferę, o której napiszę słów kilka później. Zamiast marudzić gdzieś pod drzewem, że przeciwnik nie czuje trafień, sugeruję zastosować się do rozwiązania wskazanego w poprzednim akapicie. Rozgrzebywanie kwestii marudzenia podsumuję krótkim komentarzem filmowym:

 

Jednak mamy przypadki, kiedy trafienie jest ewidentne. Replika wyposażona jest w celownik x10  i strzelec jest pewny, że kulka trafiła w przeciwnika, lecz ten stoi za krzakiem, a czerwona szmata nie powiewa nad jego głową. Cóż wtedy? Otóż moim zdaniem nie jest dobrym rozwiązaniem niezbyt subtelne wydzieranie się do takiego gościa. Nie sprzyja to pozytywnym relacjom między graczami i ekipami oraz tworzy bałagan w grze, większy niż sam fakt terminatorstwa. Rozwiązania odpowiednie są moim zdaniem trzy. Pierwszym jest skorzystanie z pomocy sędziego (jeśli jest dostępny). Drugim zapamiętanie i upomnienie terminatora po scenariuszu. Trzecim chwilowe wyłączenie się z gry, podejście do przeciwnika z krótkim stwierdzeniem: „dostałeś kolego, nie poczułeś, schodzisz”, po czym powrót do gry, tak by nie dezorganizować całej rozgrywki.

Tym razem można było się wczuć śmiało w T-1000 w scenariuszu w którym znalazło się paru "nieśmiertelnych".

 

 

I tu przechodzimy do setna. Nie żadne rozwiązania siłowe, okrzyki, obelgi i upomnienia, a koleżeństwo, szacunek, wzajemna pomoc i poczucie zdrowej rywalizacji. Te cztery kwestie tworzą dobrą atmosferę, oczywiście wespół z rozsądnie przygotowanym scenariuszem. I to właśnie one „zmuszą” członków naszej społeczności do przyznawania do trafień. A sprzyjają im wspólne spotkania, integracja, treningi i dyskusje na forum. Dbajmy o to i później zbierajmy plony. Bo jakiś tam oszust zza drzewa drugiego oszuka, zaś kolega-kolegę – nie bardzo.

Podsumowując, atmosfera, porządna pozycja do oddania strzału, wyważona ocena sytuacji, kulturalne upominanie się i przede wszystkim integracja między Nami. To są rozwiązania, nie łatwe, nie szybkie, ale prawdopodobnie zapewniające uczciwość na poziomie, jakiego wszyscy oczekujemy..

 


Komentarze
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
#1 | SirHawk dnia December 28 2011 02:15:44
I do małego uzupełnienia:
http://koalicjapo...admore=114

Czarna lista jest najskuteczniejszym pomysłem bo głupek rozmową się nie przejmie. Ale kogo wpisywać jest problemem.
#2 | Technofilia dnia December 28 2011 18:02:00
O ludzie, dajcie już temu spokój. Można o tym portal zrobić i nic to nie da Smutny Artykuł fajny aczkolwiek zbędny.

Ps. Czarna lista? Prosty przykład - na liście ląduje hipotetycznie Mario z 75th Ranger RGT. No i jaki będzie teraz stosunek do 75th Ranger RGT? A jeżeli trafiłby na listę a jego ludzie w odwecie czy też w obronie pożre się z teamem wpisującym na czarną listę.
No i do czego to prowadzi?

Powiem ostatni raz bo Ci co mnie znają wiedzą że tak robię i zdania nie zmienię. Jak nie czuje, to podchodzę bliżej i serią w ryj. Jak to nie pomaga to zakładam czerwoną szmatę, kola za chabety i fora ze dwora. Na robienie list to se mogą pozwolić na Wiejskiej w Warszawie a nie my. Szkoda na to czasu i nerwów.
#3 | Mario75 dnia December 28 2011 18:17:10
Sprawa wygląda inaczej Techno u nas, ponieważ w naszych regionach jest Teamowo. Wystarczy, że się D-cy zdzwonią i nakreślą sytuację, żeby swoich do porządku doprowadzić. Podczas strzelania najlepiej oczywiście kwasy na bieżąco wyjaśniać, ale nie zawsze są ku temu okazje i czas, kiedy jest bardzo dynamicznie.

Kolega ze Szczecina inaczej będzie postrzegał ten problem bo Szczecińskie środowisko zaczyna się dopiero krystalizować w Teamy i w okół Teamów. Przynajmniej takie odnoszę wrażenie obserwując Kolegów i Koleżanki z Zachodu.

W związku z tym iż nie istnieje tam jeszcze w pełni odpowiedzialność zbiorowa, ciężko aby posługiwać się "narzędziami" w oparciu o takową.

Dla wolnych strzelców może i najlepszym rozwiązaniem jest Czarna Lista. Dla Teamów uważam, że wystarczy rozmowa pomiędzy D-cami Teamów i wyjaśnienie sytuacji na spokojnie. Nikt nie chce aby kalać dobre imię swojego Teamu, więc jeśli usłyszy w bezpośredniej prywatnej rozmowie co leży innemu Teamowi na wątrobie to temat przemyśli i zacznie coś z tym robić.

Na pewno rozwiązywaniu problemów pomiędzy Teamami nie służą przepychanki pomiędzy Teamami na Forach. Zamiast wyjaśnić sytuację zaczyna się walka na często bezsensowne argumenty i rośnie agresja pomiędzy "rozmówcami". Przerabialiśmy już to. Wyciągamy wnioski. Ewaluujemy. Szukamy tylko skutecznych rozwiązań na każdej płaszczyźnie. Tkzw. kopanie się z koniem jest nudne i nie prowadzi do żadnych konkretnych rozstrzygnięć.

Nie bez powodu opisuję jak sprawdza się to postępowanie pomiędzy Teamami. W przypadku wolnych strzelców dość długo istniało nałożone niepisane embargo, aby strzelało nam się lepiej, bez stresu o hordy T1000. Wolni strzelcy jeśli chcieli mogli pojawiać się pod "opieką" któregoś z Teamów, który odpowiadał za danego wolnego strzelca swoim dobrym imieniem. Na początku taki "delikwent" był zawsze bacznie obserwowany i najczęściej poruszał się blisko D-cy Teamu.

Na szczęście posądzanie kogoś o T1000 jeśli zauważam w naszym najbliższym środowisku jest spowodowane najczęściej przypadkiem podczas dynamicznych akcji, a nie zamierzonym działaniem, co oznacza, że rozmowy pomiędzy D-cami Teamów są wystarczającym narzędziem. Przynajmniej dla tych co potrafią oprócz mówienia też słuchać Wyśmiewacz
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Kalendarz
<< Grudzień 2021 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Reklama
Naszywki.pl

Statystyki reklamowe
Tagi©
Act od Valor Szkolenie Certyfikowane Niemcy zamykają Mndur Gorka E SPOS Nowe pistolety WP Makarov KWC Homemade Libia KP SGO Gdańsk Piltot LIGI ASG Skarby... Radio ASG
Wszystkie Tagi
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Tag news

Sprzęt karabin Patenty paracord Relacje Strzelanie Medyk Snajper Mapa i kompas Recenzje Zapowiedzi Survival Bytowanie Taktyka Imprezy Znaki niewerbalne RTO Radio Testy sprzętu Kleszcze komary Pozornie trywialne Point Blank Filmy Ciekawostki Promocje Teamy Społeczność CQB KP SGO Combat Alert M65 Maskowanie Pirotechnika LIGA ASG Radio ASG Fatah Komiks Artykuły by Sebi Testy by Straszydło Blady Kącik Filmowy Teksty Pitera FIA Szkoła Partyzanantów

Przetłumacz stronę

Szybki tłumacz
Ostatnie Komentarze
News
[url=https://paccapita...
[url=https://victorias...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://www.theco...
[url=https://brandinge...
Artykuły
Świetne... :D a końców...
Foto
[url=http://www.hitche...
Wybrane Strony
[url=https://www.piico...
Od 20110217 Odwiedziny gości:
Dziś:14,808
Wczoraj:37,762
W tym tygodniu:175,113
W tym miesiącu:948,838
W tym roku:948,838
Wszystkich:69,296,264
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Engami
05-04-2021 14:22
Z on zadanie zakr?tu ilo?ci mocnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? zawiadomienia autonomicznej cechy lokalu, kto sced

Engami
05-04-2021 12:40
Z jego osoba Myślija prze?omu liczby spokojnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo baza ogloszen oddzielnej cechy lokalu, k

Engami
14-01-2021 22:25
Z on zadanie zwrotu sumy równowarto?ciowej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe anonse osobnej cechy lokal

Engami
14-01-2021 20:59
Z on funkcja zakr?tu liczbie p?ynnej udost?pnionej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci czy te? oferty pracy krakow nowa huta odmiennej ce

Engami
13-01-2021 16:20
Z jego osoba zadanie skr?tu ilo?ci równowarto?ciowej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? posiad?o?ci b?d? serwis ogloszeniowy odmiennej

Engami
13-01-2021 00:42
Z jego osoba obowi?zek zakr?tu liczbie g?adkiej udzielonej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? oferty samoistnej cesze lokalu, j

Engami
12-01-2021 23:21
Z jego osoba funkcja skr?tu sumie prostej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? posiad?o?ci b?d? oferty pracy krakow nowa huta osobnej cec

Engami
12-01-2021 21:15
Z jego osoba Myślija zwrotu liczbie p?ynnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cechy lokalu, j

Engami
12-01-2021 19:54
Z on zadanie zakr?tu sumie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo olx ogloszenia praca wroclaw autonomicz

Engami
11-01-2021 23:14
Z on Myślija prze?omu sumie ?agodnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci albo praca rzeszow oferty rzeszowiak samodzielnej w?

Engami
11-01-2021 21:55
Z on Myślija skr?tu wielko?ci spokojnej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo [url=http://portal
owo.nysa.pl]najnow
sze oferty pracy warszawa i okolice kierowca c e[/u

Engami
07-01-2021 23:38
Z on obowi?zek skr?tu liczbie regularnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? posiad?o?ci wzgl?dnie [url=http://web.sp
ecjalistyczneoserw
isy.pl]express bydgoski praca ogloszen

Engami
07-01-2021 22:11
Z on zadanie zwrotu sumy lekkiej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? nieruchomo?ci lub sprzeda samoistnej cechy lokalu, kto prze

Engami
06-01-2021 15:40
Z on obowi?zek prze?omu wielko?ci spokojnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe wiadomosci oddz

Engami
06-01-2021 14:11
Z on funkcja skr?tu sumie p?ynnej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie oferty pracy warszawa bia Loleka olx autono

Engami
05-01-2021 16:54
Z on funkcja prze?omu liczby lekkiej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie baza lokalna samodzielnej w?as

Engami
05-01-2021 15:32
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy pewnej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie oferty pracy money lubliniec sam

Engami
28-12-2020 11:51
Z jego osoba zadanie zakr?tu liczbie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? [url=http://ogloos
zeniowo.pl]oferty pracy krakow nowa huta olx

Engami
28-12-2020 10:34
Z jego osoba Myślija prze?omu wielko?ci p?ynnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo ogloszeniowo oddzielnej cechy lokalu, kt

Engami
12-12-2020 12:17
Z jego osoba zadanie zwrotu wielko?ci p?ynnej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci czy te? ogloszenia praca plock plocman samo

Engami
12-12-2020 10:58
Z jego osoba funkcja prze?omu ilo?ci prostej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? internetowe anonse samoistnej cec

Engami
09-12-2020 12:52
Z on funkcja prze?omu wielko?ci ?agodnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci b?d? lokalne oferty odr?bnej cechy lokalu, kto p

Engami
09-12-2020 11:23
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy mocnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca lubliniec oferty samoistnej w?a

Engami
04-12-2020 15:03
Z on zadanie skr?tu sumy ?agodnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca plock bezplatne ogloszenia samoistnej w?asno?c

Engami
04-12-2020 13:39
Z jego osoba Myślija prze?omu kwoty równowarto?ciowej u?yczonej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cesz

Niezbędnik - Essentials :
Wspomnienia: